Rola dietetyka w opiece zdrowotnej dzieci i dorosłych

rola dietetyka w opiece zdrowotnej

Edukacja żywieniowa, opieka oraz zalecenia dietetyczne nieco różnią się w odniesieniu do dzieci i dorosłych. Zupełnie inne są także strategie postępowania z dzieckiem oraz z osobą starszą. Dobry dietetyk jest w stanie poradzić sobie ze zmianą nawyków u każdego pacjenta, dobierając odpowiednie techniki i zalecenia do potrzeb konkretnej osoby. Dowiedz się, jak jest rola dietetyka w opiece zdrowotnej dzieci i dorosłych oraz jakie są podstawowe różnice w żywieniu tych grup wiekowych.

Piramida żywienia dla dzieci, piramida żywienia dla dorosłych, talerz zdrowego żywienia

Do 2020 roku w celu prostego i szybkiego zaznajomienia pacjentów z zasadami zdrowego żywienia stosowało się piramidę zdrowego żywienia, która była przyjemna w odbiorze i stanowiła graficzne przedstawienie podstawowych wskazówek dotyczących żywienia (wraz z zaleceniami w formie tekstowej). Do dyspozycji były dwie piramidy – jedna dla dzieci w wieku 4-18 lat oraz druga przeznaczona dla grupy dorosłych.

rola dietetyka w opiece zdrowotnejCzym różnią się od siebie te piramidy? W przypadku dorosłych zwraca się większą uwagę na spożycie soli, kawy, herbaty oraz cukru. Przypomina się także o spożyciu odpowiedniej ilości wody. W przypadku piramidy żywienia dedykowanej dzieciom różnice, które można zauważyć to przede wszystkim:

 

  • rekomendacje dotyczące większej kontroli nad korzystaniem ze sprzętów emitujących światło niebieskie (telefon, komputer),
  • zalecenie dotyczące sprawdzania masy ciała oraz pilnowania odpowiedniej ilości wypoczynku,
  • przypomnienie o piciu wody,
  • zalecenie dotyczące wykluczania z diety słodyczy oraz rekomendacja niedosalania potraw.

Aktualnie posługujemy się jednak talerzem zdrowego żywienia, który, chociaż nie uwzględnia podziału na poszczególne grupy wiekowe, w przystępny sposób przedstawia to, których produktów należy spożywać więcej, a których mniej.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ Z ZAKRESU ŻYWIENIA RÓŻNYCH GRUP WIEKOWYCH PODCZAS „KURSU DIETETYKA”!

Strategie stosowane podczas współpracy z różnymi grupami wiekowymi

Dietetyk dzieci musi stosować zupełnie inne strategie pracy. Po pierwsze w najszerszym zakresie współpracuje on z rodzicami, ponieważ to oni zazwyczaj przygotowują posiłki najmłodszym. Może zalecić dany rodzaj żywienia, wykluczyć określone grupy produktów lub sformułować wskazówki, które ułatwią zachęcenie dziecka do jedzenia wybranych rzeczy. W tym celu musi mieć odpowiednie umiejętności pozwalające mu opracować plan żywieniowy nawet dla najbardziej wymagającego pacjenta. Niezbędną do tego wiedzę może zdobyć wybierając “Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej”.

Dietetyk dorosłych przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i stara się dopasować dietę do:

  • jego preferencji dotyczących np. słodkich czy słonych śniadań oraz ulubionych produktów,
  • ilości czasu na przygotowanie posiłków czy robienie zakupów,
  • stylu życia – ilości posiłków spożywanych w ciągu dnia oraz tego, czy mają one być zabierane do pracy i np. spakowane do pudełka.

Żywienie w zdrowiu i w chorobie

Rola dietetyka w opiece zdrowotnej zarówno dzieci, jak i dorosłych dzieli się na opiekę w zdrowiu oraz w chorobie. W pierwszym przypadku dietetyk pilnuje, by pacjent w swoim jadłospisie miał wszystkie niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania mikro i makroelementy. Wspólnie z nim realizuje także obrane cele np. redukcję wagi, jej przyrost, utrzymanie, rozwój masy mięśniowej. Określa kaloryczność posiłków i rozkład makroskładników w ciągu dnia lub tygodnia.

Żywienie w chorobie oczywiście ma podobne założenia, jednak może być poszerzone przykładowo o konieczność wykluczenia rozmaitych grup produktów z powodu nietolerancji pokarmowych, alergii pokarmowych, specyfiki danego schorzenia. Konieczne może być wykluczenie laktozy, czekolady, glutenu, wybranych owoców lub warzyw, produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o tym, że zazwyczaj zupełnie inne choroby i problemy dotyczą przykładowo noworodków i osób w podeszłym wieku.

Pełną wiedzę na temat żywienia różnych grup wiekowych, a także żywienia w zdrowiu i chorobie dowiesz się z 3-stopniowego kursu dietetycznego z oferowanego przez Polski Instytut Dietetyki, na który składa się:

  • “Kurs Dietetyki Podstawowy”
  • “Kurs Dietetyki Zaawansowany”,
  • Kurs Dietetyka”.

 Po ukończeniu takiego kursu otrzymujesz zestaw dokumentów, potwierdzających zdobytą wiedzę. Po “Kursie Dietetyki Podstawowym”, a także “Kursie Dietetyki Zaawansowanym” absolwent otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim, a także zaświadczenia zgodne z wymogami MEiN. Natomiast po ostatnim z nich, tj. “Kursie Dietetyka” absolwent, poza certyfikatem ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim, zaświadczenia zgodne z wymogami MEiN, otrzymuje tytuł zgodny z kodem zawodu i dyplom dietetyka.