Psychodietetyk dziecięcy – kiedy się do niego udać?

dietetyka pediatryczna

Prawidłowe odżywianie u dzieci wpływa na ich właściwy rozwój, a także osiągnięcie przez ich optymalnego wzrostu i dobrego stanu zdrowia. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, która zapewni młodej osobie niezbędne witaminy i substancje odżywcze. Niestety niezależnie od wieku coraz częściej można spotkać się u ludzi z różnego typu zaburzeniami odżywiania, m.in. otyłością, anoreksją i bulimią. W takiej sytuacji najlepiej udać się do odpowiedniego specjalisty, a więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu. 

Kiedy iść z dzieckiem do dietetyka?

Wizyta z dzieckiem u dietetyka, szczególnie u dietetyka pediatrycznego, jest doskonałym pomysłem nie tylko w sytuacji, gdy mierzy się ono z zaburzeniami odżywiania. Poniżej wskażemy trzy powody, kiedy iść z dzieckiem do dietetyka.

Cel edukacyjny

Wizyta zdrowego dziecka u tego specjalisty w celach edukacyjnych to doskonały pomysł. Dzięki temu dowie się, jak żywienie wpływa na jego organizm i jak zadbać o jego dobrą kondycję. Dietetycy pediatrycznie są przygotowani do współpracy z “małym pacjentem” i wiedzą, w jaki sposób zainteresować ich tematem. Dzięki temu dzieci zdobędą informacje, które będą dla nich przydatne także w dorosłym życiu. Dlatego też warto udać się do dietetyka ze specjalizacją pediatryczną.

Sprawdzenie prawidłowości masy ciała

Dietetyk dziecięcy w sposób profesjonalny potrafi sprawdzić, czy masa ciała młodej osoby jest odpowiednia. Jedną z najpopularniejszych metod weryfikowania prawidłowości wagi jest wykorzystanie wskaźnika BMI (body mass index). Jednak nie każdy wie, że odpowiedni wynik otrzymuje się tylko dzięki uwzględnieniu czynników indywidualnych, takich jak: płeć, wiek, wzrost, poziom aktywności. 

Niezależnie od tego, czy waga jest w normie, czy też występuje nadwaga, dietetyk pediatryczny potrafi na podstawie zdobytych danych opracować jadłospis dopasowany do potrzeb i preferencji dziecka. 

Zapisz się na “Kurs Psychodietetyki”, aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy psychodietetyka

Psychodietetyk dziecięcy a zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to nie tylko problemy ze spożywaniem posiłków, ale także z psychiką. Dlatego rodzic nie powinien zwlekać z wizytą u dietetyka, jeżeli zauważy pierwsze niepokojące problemy z żywieniem dziecka. Im wcześniej zdiagnozowane zaburzenia odżywiania, tym większe szanse na ich wyeliminowanie. Profesjonalna opieka jest ważna szczególnie w przypadku młodych osób, które najczęściej nie zdają sobie sprawy z powagi problemu.

dietetyka dziecięca

W takim przypadku najlepiej udać się do psychodietetyka pediatrycznego, który zajmuje się psychologią odżywiania. Ma on wszechstronną wiedzę na temat leczenia żywieniowego oraz psychologicznego podłoża zaburzeń odżywiania. Dzięki temu doskonale wie, jak postąpić w takiej sytuacji. Co więcej, potrafi nawiązać skuteczną współpracę z dzieckiem i jego rodzicami w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Uzupełnij swoją wiedzę w zakresie psychodietetyki i dietetyki dziecięcej!

W naszej ofercie znajdują się dwa kursy, dzięki którym możliwe jest zgłębienie wiedzy z zakresu psychodietetyki oraz dietetyki pediatrycznej. Należą do nich: “Kurs Psychodietetyki”, oraz “Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej”.

Zostały one opracowane w taki sposób, aby każda osoba zainteresowana danym tematem mogła zgłębić swoją wiedzę i zdobyć odpowiednie umiejętności podczas wybranego szkolenia. Ponadto opracowane przez nas kursy sprawdzą się dla dietetyków pragnących zdobyć specjalizację w zakresie  psychodietetyki lub dietetyki pediatrycznej.

Absolwent zarówno “Kursu Psychodietetyki”, jak i “Kursu Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej” dokumentację potwierdzającą uzyskanie wiedzy i umiejętności, taką jak: zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji i Nauki oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.