Rola dietetyka w terapii zaburzeń odżywiania

zaburzenia odżywiania dietetyk

Wśród najpopularniejszych zaburzeń odżywiania wymienia się: ortoreksję, anoreksję, pregorekscję, bulimię, otyłość. Zaburzenia odżywiania stanowią problem natury psychologicznej, ale ich skutki oddziałują także na sferę fizyczną oraz społeczną. W związku z tym ich leczenie wymaga interdyscyplinarnych działań skupiających się na terapii żywieniowej i uzupełnieniu substancji odżywczych, a także zmianie sposobu myślenia o jedzeniu. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu.

Do kogo się udać z zaburzeniami odżywiania?

Leczenie zaburzeń odżywiania polega na połączeniu terapii psychiatrycznej i dietetycznej z opieką medyczną, a także stałym monitorowaniem pacjenta. W związku z tym sama wizyta u dietetyka nie wystarczy, by kompleksowo zwalczyć przyczyny i skutki choroby, ponieważ pacjent ten wymaga również wsparcia psychologicznego. 

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z psychodietetykiem. Zazwyczaj jest to dietetyk ze specjalizacją psychodietetyczną, chociaż może bym być także psycholog, który dodatkowo zdobył wiedzę i umiejętności z zakresu dietetyki. 

Zostań specjalistą ds. psychodietetyki na “Kursie Psychodietetyki”

Psychodietetyk w terapii zaburzeń żywieniowych

Psychodietetyk udziela konsultacji każdemu pacjentowi, który chce podjąć terapię żywieniową skupiającą się na zmianie jadłospisu, jak i sposób myślenia o jedzeniu. Współpraca tego specjalisty z pacjentem rozpoczyna się od zebrania rzetelnego wywiadu żywieniowego, a także przeprowadzenie oceny masy ciała oraz stanu odżywienia.

Zaburzenia odżywiania charakteryzują się występowaniem dolegliwości fizycznych związanych z brakami substancji odżywczych w organizmie. Dlatego też tworząc plan żywieniowy, psychodietetyk uwzględnia wyrównanie niedoborów:

  • energetycznych,
  • makroskładników,
  • mikroskładników,
  • składników mineralnych.

Istotne jest, aby jadłospis został opracowany na podstawie potrzeb oraz preferencji danego pacjenta. W pracy psychodietetyka indywidualne podejście do pacjenta jest bardzo ważne w kontekście przyszłych sukcesów terapeutycznych. Nie bez znaczenia jest współpraca z innymi specjalistami, ponieważ u osób z zaburzeniami odżywiania często potrzebne jest wdrożenie również działań farmakologicznych zaleconych od lekarzy i psychiatrów.

zaburzenia odżywiania

Rolą psychodietetyka jest także udzielanie wsparcia emocjonalnego i pozytywnego wzmocnienia, aby pacjent miał motywacje do walki z chorobą, a także zwiększył poczucie własnej skuteczności. Specjalista ten wie, w jaki sposób rozmawiać z osobą z zaburzeniami odżywiania, aby konsekwentnie zmieniała swoje nawyki żywieniowe, a w razie niepowodzeń, potrafi przywrócić w niej chęć kontynuowania terapii żywieniowej. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Zmiana myślenia w procesie odchudzania – rola psychodietetyka.

Kurs Psychodietetyki

“Kurs Psychodietetyki” sprawdzi się doskonale nie tylko dla dietetyków, którzy chcą zdecydować się na pracę jako psychodietetyk, ale także dla każdej osoby zainteresowanej tym tematem. Podczas kształcenia na tym kursie uczestnik zdobędzie wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu psychodietetyki.

Program “Kursu Psychodietetyki” składa się z następujących modułów:

  1. Wstęp do psychodietetyki.
  2. Psychologia nadmiernego jedzenia.
  3. Metody regulacji sposobu odżywiania.
  4. Zaburzenia psychiczne związane z odżywianiem.

Absolwent “Kursu Psychodietetyki” otrzymuje zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej oraz certyfikat ukończenia kursu psychodietetyki w języku polskim i angielski.