Zmiana myślenia w procesie odchudzania – rola psychodietetyka

odchudzanie jako proces

Bardzo często słowo „dieta” wywołuje w nas negatywne uczucia. Kojarzy się bowiem z mało smacznymi daniami, które spowodują, że schudniemy. Jednak dieta to nie tylko forma odchudzania, ponieważ słowo to oznacza sposób odżywiania się. Dlatego też myślenie o niej powinno być traktowane jako codzienny nawyk w trosce o dobre zdrowie i kondycję, a nie jedynie proces zrzucania masy ciała. W zmianie takiego rozumienia może pomóc wizyta u psychodietetyka, który w profesjonalny sposób wpłynie na nasze podejście do procesu odchudzania.

Psychologia nadmiernego jedzenia – w jakich sytuacjach dochodzi do objadania?

Jedzenie jest stałym towarzyszem w życiu człowieka. Jemy podczas oglądania filmów; wychodzimy do restauracji, żeby coś uczcić; organizujemy randki przy kolacji przy świecach. Ponadto na wycieczkę koniecznie trzeba zabrać słodkie przekąski, a na urodzinach musi pojawić się tort. Takich przykładów jest mnóstwo, a łatwy dostęp do wielu różnorodnych produktów kusi konsumentów do kupowania coraz to większej ilości jedzenia. Później oczywiście pada hasło: „trzeba zjeść, bo się zmarnuje”.

Tego typu sytuacje wpływają na to, że występuje u nas uczucie przejedzenia. Szczególnie pojawia się to, gdy inni uczestnicy posiłku również zjadają nadmierne ilości żywności. Nie da się zaprzeczyć, że jedzenie jest źródłem energii i jest niezwykle potrzebne do życia. Jednak jego nadmiar może wywołać poważne konsekwencje.

Często powtarza się, że w jedzeniu należy słuchać potrzeb swojego organizmu. Niestety ta umiejętność nie jest taka łatwa, jak mogłaby się wydawać. Dlatego też specjalista w zakresie psychologii nadmiernego objadania odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji żywieniowej. Ponadto diagnozuje zaburzenia, które nie są oczywiste na “pierwszy rzut oka” – przykładem jest zespół kompulsywnego objadania się.

Psychodietetyk potrafi odróżnić to zaburzenie od przejedzenia, a także dostrzega dolegliwości somatyczne z nim związanym. Następnie dzięki swojej wiedzy dietetycznej opracowuje przebieg terapii żywieniowej, a z kolei znajomość psychologii – pozwala mu na udzielenie profesjonalnego wsparcia podczas powrotu do zdrowia.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Zaburzenia związane z odżywianiem się to także poważne problemy psychiczne, które wiążą się z występowaniem wielu współistniejących chorób somatycznych. Wpływają one negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i na jakość życia chorego.

odchudzanie

Różnice, jakie występują pomiędzy zaburzeniami odżywiania, to: klasyfikowanie chorób i nasilenie objawów. Jednak we wszystkich przypadkach optymalne wyniki terapeutyczne osiąga się poprzez skoordynowane, multidyscyplinarne interwencje, które łączą specjalistyczne leczenie psychiatryczne z opieką medyczną, a także stałym monitorowaniem pacjenta.

Dlatego też leczenie zaburzeń odżywiania wymaga współpracy lekarzy, dietetyków i psychiatrów. Niezwykle ważna jest rola psychodietetyka, który przedstawia pacjentowi dostępne formy leczenia żywieniowego, a także wie, w jaki sposób zapewnić mu wsparcie psychologiczne.

Psychoterapia w odchudzaniu

Wizyta u psychodietetyka jest przeznaczona nie tylko dla osób borykających się z zaburzeniami odżywiania. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą schudnąć, ale mają problem z procesem zrzucania wagi. Specjalista czerpiący wiedzę z psychologii odchudzania jest w stanie określić błędy, jakie popełnia pacjent, a także przyczyny ich występowania. 

Często mylnie się myśli, że odchudzanie wiąże się jedynie ze spożywaniem niezdrowych produktów. Nic bardziej mylnego! Na proces zrzucenia wagi wpływa bardzo dużo czynników: stres, brak edukacji żywieniowej, zbyt duża ilość przyswajanych kalorii itd.

Psychoterapeuta odgrywa znaczącą rolę dla osób, które się odchudzają, ponieważ czasami sama dieta i ćwiczenia nie wystarczają. Dlatego też wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne w czynnościach mających na celu trwałą utratę masy ciała. Natomiast odpowiednia edukacja i wyjaśnienie, z czego wynikają dane zachowania żywieniowe, zwiększają efektywność programu redukcji wagi. 

Psychodietetyka – kurs online

Kurs Psychodietetyki oferowany przez Polski Instytut Dietetyki przeznaczony jest dla osób, które chcą zgłębić wiedzę na temat psychologii odchudzania, leczenia zaburzeń odżywiania, ale nie tylko. Program zawiera cztery moduły, z których każdy zbudowany jest przez kilka tematów. Dzięki temu w zakresie psychodietetyki kurs zawiera wszystkie, najważniejsze zagadnienia.

Program szkolenia składa się z następujących tematów:

  1. Wstęp do psychodietetyki.
  2. Psychologia nadmiernego jedzenia.
  3. Metody regulacji sposobu odżywiania.
  4. Zaburzenia psychiczne związane z odżywianiem.

Dzięki nauczaniu online kursant może połączyć codzienne obowiązki z przystąpieniem do szkolenia. Elastyczna forma nauczania pozwala uczestnikowi zdecydować kiedy i gdzie odbędzie się jego kształcenie. Absolwent kursu otrzymuje  certyfikat ukończenia kursu psychodietetyki w języku polskim i angielskim. 

Należy podkreślić, że dietetykiem może zostać osoba, która zdobyła dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki online udostępniony w ofercie Instytucji.