Psychodietetyk – kim jest i jak nim zostać?

psychodietetyk kto to

Psychodietetyk to osoba, która specjalizuje się w aspektach powiązanych ze zdrowiem psychicznym oraz dietetyką. Opiekuje się swoimi podopiecznymi w nieco szerszym zakresie, niż dietetyk i pomaga radzić sobie z zaburzeniami odżywiania. Dowiedz się, kim jest psychodietetyk i co zrobić, żeby nim zostać.

Psychodietetyk – kto to właściwie jest?

Osobą, która pomaga kształtować zdrowe relacje z jedzeniem na co dzień, jest psychodietetyk. Kto to jest i czym się zajmuje? To osoba, która posiada wiedzę z zakresu dietetyki oraz psychologii. Pomaga zrozumieć mechanizmy psychologiczne związane z podejściem do jedzenia, zaburzeniami odżywiania i zmianą nawyków żywieniowych, które mogą być powiązane np. z regulacją emocji czy nadmiernym stresem.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PSYCHODIETETYKI, ZAPISZ SIĘ NA „KURS PSYCHODIETETYKA” ONLINE!

Czym różni się psychodietetyk od dietetyka?

Dietetyk zajmuje się układaniem diet, które mają pomóc osiągnąć założenia sylwetkowe klienta np. redukcję wagi lub budowę masy mięśniowej. Dba o to, by dieta uwzględniała zapotrzebowanie na wszystkie makroskładniki (węglowodany, białka i tłuszcze) oraz witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Planując ją, powinien wykorzystywać produkty, które lubi pacjent oraz projektować jadłospis tak, by przestrzeganie go było proste i dostosowane do możliwości czasowych podopiecznego.

Psychodietetyk stacjonarnie lub psychodietetyk online oprócz pomocy związanej wyłącznie z dietą i żywieniem, pomaga skorygować np. nieprawidłowe nawyki dotyczące jedzenia. Instruuje swoich podopiecznych na temat tego, jak:

  • opanowywać napady jedzenia i radzić sobie, gdy do napadu kompulsywnego objadania się już dojdzie;
  • zaprzestać stosowania mechanizmów kompensacyjnych po napadzie;
  • nie wpadać w pułapki związane z nadmierną kontrolą i liczeniem spożywanych kalorii lub makroskładników;
  • budować zdrową relację z jedzeniem oraz swoim ciałem.

Psychodietetyk – jak zostać?

Jeśli chcesz pomagać innym rozwiązywać ich problemy z dietą i odżywianiem, dobrym pomysłem będzie wybór zawodu, jakim jest psychodietetyk. Jak zostać psychodietetykiem? Najłatwiej jest uzyskać najpierw tytuł dietetyka, a następnie ukończyć kurs lub studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki. Dodatkowym atutem z pewnością będzie wykształcenie z zakresu psychologii.

Kurs psychodietetyka – dlaczego warto?

W celu poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu dziedziny, jaką jest psychodietetyka, warto ukończyć „Kurs psychodietetyka”. Po jego ukończeniu można otrzymać dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu psychodietetyki (w języku polskim i angielskim), kwalifikacje psychodietetyka. Dodatkowo otrzymać można dyplom i świadectwo ukończenia kursu, ponieważ Polski Instytut Dietetyki posiada akredytację uczelni wyższej.

psychodietetyk praca

W toku szkolenia poruszane są zagadnienia takie jak:

  • odchudzanie, zaburzenia odżywiania, leczenie psychodietetyczne;
  • problemy związane z nadmiernym jedzeniem;
  • konsekwencje nadwagi i otyłości;
  • zaburzenia psychiczne związane z odżywianiem;
  • ogólne zasady zdrowego odżywiania i sposoby radzenia sobie ze stresem.

Kursanci poznają zatem specjalistyczne pojęcia i teorie powiązane zarówno ze zdrowiem i dietetyką, jak i psychologią. Na kursy można otrzymać dofinansowania z Urzędu Pracy, co pozwala je sfinansować. Już dziś zapisz się na kurs w Polskim Instytucie Dietetyki i rozpocznij kształcenie na miarę XXI wieku!