Możliwości po podstawowym kursie dietetycznym

kurs dietetyki

Wiele osób chciałoby zmienić swój sposób odżywiania, ale nie potrafią zrezygnować z pewnych przyzwyczajeń. Zatem na początku warto zastanowić się, czym jest nawyk żywieniowy? Nawyk to skłonność do wykonywania pewnych czynności w sposób mechaniczny. Są to zachowania związane z odżywianiem, które człowiek ukształtował przez otoczenie kulturowe podczas procesu socjalizacji. Zmiana tego typu zachowań nie należy do prostych, dlatego też wiedza z zakresu podstaw dietetyki, a także działania specjalistów w tym zakresie, mają bardzo duże znaczenie w procesie modyfikacji żywienia.

Zmiana nawyków żywieniowych czy dieta restrykcyjna? W jaki sposób się odchudzać?

Osoby, które pragną schudnąć, bardzo często sięgają po diety restrykcyjne, które w szybki sposób pozwolą im zmniejszyć swoją wagę. Wynika to z braku wiedzy na temat tego, jak przejść na zdrowe odżywianie albo z pragnienia uzyskania widocznych efektów w krótkim czasie.

Jednak tzw. „diety cud” najczęściej opierają się jedynie na restrykcjach, takich jak: zakaz jedzenia węglowodanów, dania składające się tylko z soków, czy też nakładane niskie limity kaloryczne. Aby schudnąć, niezbędny jest deficyt kaloryczny, zatem większość z tych diet umożliwi spadek masy ciała, z tym że takie rozwiązanie jest efektywne jedynie w perspektywie krótkoterminowej. Zakończenie tego typu żywienia i powrót do sposobu jedzenia sprzed takiej diety może wywołać efekt jojo i powrót do dawnej wagi. Ponadto takie rozwiązania nie są dobre dla zdrowia ze względu na niedobory składników odżywczych oraz witamin i minerałów.

Stosowanie diety restrykcyjnej nie jest sposobem odżywiania, które można stosować przez całe życie. Dlatego też w odchudzaniu ważne jest zastanowienie się nad tym, jak przejść na zdrowe odżywianie w kontekście długoterminowym. Dzięki temu uda się nie tylko schudnąć, ale i następnie utrzymać wagę, nie zagrażając w żaden sposób organizmowi.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Kultura polska charakteryzuje się tym, że jest bezpośrednio związana z jedzeniem. Przykładem są następujące zwyczaje: podajemy 12 potraw podczas wigilii, na weselach serwuje się pieczone prosię, a nowych sąsiadów witamy słodyczami. To tylko kilka z wielu występujących zachowań związanych z jedzeniem u Polaków. W związku z tym zmiana nawyków żywieniowych wymaga transformacji mentalności społeczeństwa.

kurs dietetyki

W temacie tego, jak zmienić nawyki żywieniowe, kluczowe znaczenie ma edukacja poprzez podnoszenie świadomości i promowanie alternatyw związanych ze zdrowym stylem. Jednak bardzo ważne jest, aby uświadamiać społeczeństwo, że proces zamiany starych nawyków na nowe jest długotrwały. Wymaga on cierpliwości i zaangażowania. Gwałtowna zmiana w diecie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ powoduje wypalenie i zniechęca do kontynuacji tych działań. Nieocenioną rolę w tym procesie mają dietetycy, którzy opracowują kampanie społeczne, szerzą wiedzę o zdrowym odżywianiu, a przede wszystkim prowadzą terapie żywieniowe.

Modyfikowanie nawyków warto rozpocząć od obserwacji tego, co je się na co dzień, jakie płyny się wybiera, czy podjada się między posiłkami itd. Zidentyfikowanie tego, co wpływa np. na brak efektów odchudzania, pozwala na wprowadzenie udoskonalenia diety. Konsultacja z dietetykiem jest najlepszym sposobem na to, by zminimalizować, a w przyszłości wykluczyć, błędy żywieniowe. Specjalista dostosuje jadłospis do indywidualnych potrzeb oraz preferencji klienta, a także daje cenne wskazówki oparte na rzetelnej wiedzy. W ten sposób przeprowadzana jest kompleksowa terapia żywieniowa, która przynosi oczekiwane rezultaty. 

Po co uczęszczać na podstawowy kurs dietetyka?

Szkolenia z zakresu dietetyki na poziomie podstawowym przeznaczone są dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat żywienia lub w przyszłości pragną pracować jako dietetyk. Taki sposób nauczania pozwala zapoznać się z głównymi tematami, które mają związek z pracą w terapii żywieniowej. 

Kurs Dietetyki Podstawowy oferowany przez Polski Instytut Dietetyki w swoim programie zawiera następujące działy:

  • Podstawy nauki o żywieniu człowieka.
  • Podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka. Funkcjonowanie organizmu człowieka.
  • Charakterystyka składników pokarmowych.
  • Stosowanie zasad racjonalnego żywienia.
  • Zalecenia dietetyczne w otyłości.

Kurs ten ma charakter doszkalający, dlatego sprawdzi się dla wszystkich, którzy chcą poznać podstawy dietetyki i wykorzystać je w swoim życiu. Taka wiedza jest szczególnie ważna dla osób uprawiających sport, mających lub pracujących z dziećmi, zmagającym się z problemami z nadwagą, czy po prostu pragnących zadbać o zdrowy organizm.

Absolwent kursu, który zdecyduje się, że wiedza z zakresu podstaw dietetyki nie jest dla niego wystarczająca, ma możliwość przystąpienia na kolejny stopień kursu, który pogłębi zdobyte umiejętności.

Kurs dietetyki online – czy warto go wybrać?

Materiały dydaktyczne dostarczone podczas kursów dietetycznych Polskiego Instytutu Dietetyki zostały opracowane przez specjalistów w dziedzinie dietetyki. Dzięki temu uczestnik może zdobyć rzetelną wiedzę i umiejętności udokumentowaną certyfikatem ukończenia szkolenia.

Kurs dietetyki online umożliwia elastyczny czas nauki, ponieważ kursant samodzielnie decyduje o tym: kiedy i gdzie rozpoczyna kształcenie. Ponadto szkolenia online są dużo wygodniejszą formą nauki, pozwalającą połączyć naukę z innymi aktywnościami zawodowymi. Warto dodać, że zaświadczenia ukończenia kursu internetowego i stacjonarnego honorowane są w ten sam sposób.

Uzyskane za sprawą kursu podstawowego kwalifikacje umożliwiają zapisanie się na kurs dietetyki zaawansowanej oraz późniejsze zdobycie uprawnień dietetycznych. Aby pracować jako dietetyk, należy mieć ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki udostępniony w ofercie Instytucji, na który składają się: Kurs Dietetyki Podstawowy, Kurs Dietetyki Zaawansowany oraz Kurs Dietetyka.