Kto może podjąć się kursu coacha dietetycznego?

coaching dietetyczny

Diet coaching to dziedzina, która uczy wyjaśnić i pomagać zmieniać dotychczasowe przekonania i zachowania, które wpływają niekorzystnie na proces zdrowego trybu życia. Zatem nie tylko dla dietetyka kurs ten może być przydatny. Wiedza zawarta w szkoleniu m.in. na temat psychologicznego podłoża nieprawidłowego zachowań żywieniowych, czy też zasad zdrowego myślenia, umożliwi w efektywny sposób zrozumieć i zmienić nawyki, które negatywnie wpływają na zdrowie.

Ciekawostki o zdrowym odżywianiu

Istnieje wiele faktów i mitów dotyczących pożywienia. Wynikają one m.in. z pragnienia szybkiego zrzucenia masy ciała, czy też nadmiernego rozgraniczania żywności na dobrą i złą. Każdy z powodów powielania błędnych informacji wynika z braku odpowiedniej wiedzy z podstaw dietetyki. Poniżej podamy trzy ciekawostki o zdrowym odżywianiu, które powstały w celu zweryfikowania niektórych z powielanych nawyków dotyczących jedzenia.

Ciekawostka nr 1: Zasady spożywania posiłków wyznacza Piramida Zdrowego Żywienia. Otóż już nie. Od 2020 r. założenia dotyczące odżywiania występują w postaci talerza pełnego różnorodnych produktów. Projekt ten został opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w ramach wykonania zadań realizowanych w Narodowym Programie Zdrowia. Nowa grafika pokazuje proporcję żywności, jaka powinna się pojawić w daniach. Obok talerza opisane są także wskazówki dotyczące zamienników i aktywności fizycznej. 

Ciekawostka nr 2: Dosalanie potraw jest konieczne, dlatego w większości lokali na stole postawiona jest sól. To mit i jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych. Ograniczanie tego produktu zostało uwzględnione jako pierwsze w nowych założeniach zdrowego odżywiania. Tendencja Polaków do dosalania potraw jest zbyt częsta. Nadmiar soli podnosi ciśnienie krwi, a także wpływa na występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

diet coach

Ciekawostka nr 3: Powielany przez społeczeństwo schemat, że należy jeść do 18:00, jest mitem. To, o której zjemy kolację, uzależnione jest od naszego trybu życia. Dietetycy zalecają jeść regularnie i robić przerwy ok. 3 godzin pomiędzy posiłkami. Z kolei ostatnie danie powinno zostać zjedzone 2-3 godziny przed snem. To pozwoli na sprawny przebieg procesów trawiennych, a także umożliwia wykorzystanie spożytej energii na działania, które będą wykonane jeszcze przed zaśnięciem.

Kurs Coaching Dietetyczny online

Szkolenia online dla coacha dietetycznego pozwolą zdobyć wiedzę wpływającą na wprowadzanie zmian nawyków żywieniowych ludzi. Zajęcia prowadzone są za pomocą platformy e-learningowej. Taka forma kształcenia sprawdzą się u osób, które przez nadmiar obowiązków lub utrudnienia wynikające z niepełnosprawności, nie mogą uczyć się stacjonarnie. W tym przypadku kursant sam decyduje: od kiedy i w jakim miejscu rozpoczyna naukę.

Kurs Coaching Dietetyczny oferowany przez Polski Instytut Dietetyki zawiera materiały opracowane przez specjalistów w dziedzinie leczenia żywieniowego. Program zawiera cztery rozbudowane działy tematyczne, takie jak:

  • Wprowadzenie do Diet Coachingu.
  • Psychologiczne aspekty diet coachingu.
  • Metodyka pracy Diet Coacha.
  • Charakterystyka procesu Diet Coachingu.

Dla kogo jest kurs diet coacha?

Kurs skierowany jest do wszystkich osób, które pragną rozwinąć swoje umiejętności w zakresie coachingu dietetycznego. Jest to kierunek najczęściej wybierany przez osoby pracujące lub chcące rozpocząć pracę m.in. w:

  • szpitalu, 
  • klinice, 
  • poradni dietetycznej, 
  • domu pomocy społecznej, 
  • cateringu,
  • firmach szkoleniowych.

Absolwent Kurs Coachingu Dietetycznego oferowanego przez Polski Instytut Dietetyki otrzymuje kwalifikacje specjalisty w zakresie coachingu dietetycznego, udokumentowany certyfikatem w języku polskim i angielskim.

Czy szkolenie to jest tożsame z kursem dietetyka? 

Kształcenie w kierunku diet coacha nie daje takich samych uprawnień, co kurs dietetyka. Szkolenie to nie przygotowuje uczestnika np. z podstaw zdrowego odżywiania. Kształcenie skupia się na tym, czym zajmuje się diet coaching oraz zrozumienia psychologicznych przyczyn problemów z odchudzaniem. Ma on charakter uzupełniający wiedzę z zakresu podstaw dietetyki.

Dlatego też, aby rozpocząć działalności jako dietetyk, należy zdobyć dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki udostępniony w ofercie Instytucji, na który składają się: Kurs Dietetyki Podstawowy, Kurs Dietetyki Zaawansowany oraz Kurs Dietetyka.