Dietetyka dla dzieci. Rola eksperta w żywieniu najmłodszych

dietetyka dla dzieci

Dietetyk oprócz rozumienia norm żywieniowych, diagnostyki problemów żywieniowych i układania spersonalizowanych diet dla swoich pacjentów, powinien pełnić jeszcze kilka innych bardzo ważnych ról. W dzisiejszym artykule omówimy zadania, jakie stoją przed dietetykiem dziecięcym, a które wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Edukacja dzieci, czyli dziecko u dietetyka

Edukacja żywieniowa i promocja zdrowia wśród dzieci jest niezwykle ważna. Niestety w szkołach często bywa pomijana, a rodzice nieświadomi lub nie w pełni świadomi tego, jak powinny wyglądać prawidłowe nawyki żywieniowe, mają trudności z przekazaniem tej wiedzy swoim pociechom.

Właśnie tutaj znaleźć można miejsce na działania dietetyka – w pracy z pacjentem, w szczególności tym najmłodszym bardzo ważne jest to, by znał on cele współpracy, a także uczył się tego, jak w przyszłości dokonywać wyborów żywieniowych samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Jest to szczególnie ważne w rozmaitych chorobach, w których przebiegu konieczne jest stosowanie diet wykluczających tak, by nie zaszkodzić dziecku.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT, ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI PEDIATRYCZNEJ”!

Edukacja rodziców

Dietetyk powinien edukować nie tylko dzieci, ale również rodziców. Może poruszać z nimi tematykę komponowania zbilansowanych posiłków, zapoznać ich z talerzem żywienia czy zaleceniami dotyczącymi aktywności fizycznej. Współpraca z dietetykiem, mimo że odbywa się w toku regularnych wizyt, z założenia nie jest współpracą całożyciową – jej celem jest nauczenie pacjentów, jak radzić sobie z żywieniem samemu.

Kształtowanie prawidłowych zachowań żywieniowych

Wśród prawidłowych nawyków żywieniowych, które mogą być respektowane w rodzinie, należałoby wymienić między innymi:

  • wspólne spożywanie posiłków i modelowanie prawidłowych wyborów żywieniowych;
  • dbałość o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie, a także wystarczające spożycie wody;
  • jedzenie o regularnych porach;
  • włączanie dziecka w robienie zakupów spożywczych i podejmowanie decyzji o menu.

Wspieranie w procesie

Wizyty u dietetyka odbywają się regularnie. W ich toku konsultuje się wątpliwości, zadaje pytania, modyfikuje jadłospis. Dobrym wyborem są przykładowo diety z wyborem posiłków np. wytrawnych lub na słodko. Dietetyk powinien wspierać swoich pacjentów w procesie nauki prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dążyć do ich usamodzielnienia. Dobry dietetyk dla dziecka rozumie jego potrzeby i ułoży plan żywienia tak, by dziecko jadło chętnie i nie było przejedzone, ani głodne.

dziecko u dietetyka

Kursy dietetyki pediatrycznej w Polskim Instytucie Dietetyki

Dietetyka dla dzieci to dziedzina niezwykle szeroka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, koniecznie zapisz się na „Kurs dietetyki pediatrycznej” w Polskim Instytucie Dietetyki. Podczas takiego kursu poruszane są zagadnienia z zakresu:

  • norm żywieniowych niemowląt i dzieci w różnych okresach rozwojowych,
  • produktów wskazanych i niewskazanych w żywieniu młodych ludzi,
  • chorób metabolicznych (np. cukrzyca, celiakia, fenyloketonuria) i żywienia w tych chorobach,
  • kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych,
  • technik pracy z dziećmi, które przejawiają niechęć do jedzenia, czyli z tzw. niejadkami.

Po ukończeniu kursu kursanci otrzymują dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim. Już dziś zacznij zgłębiać fascynującą dyscyplinę, jaką jest dietetyka dziecięca. Należy pamiętać, że zdobyte w ten sposób kwalifikacje i wcześniejsze ukończenie trzystopniowego kursu składającego się z kursu podstawowego, zaawansowanego i kursu dietetyka umożliwia uzyskanie stosownego tytułu i podjęcie pracy w charakterze dietetyka pediatrycznego.