Objawy cukrzycy typu 1 i 2. Czym się różnią te choroby?

objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Charakterystyczne objawy cukrzycy typu 2., jak i 1. oraz kwestia tego, jak rozpoznać cukrzycę to jedno. Kluczem do radzenia sobie z chorobą jest jednak odpowiednio dopasowana dieta, z czym wielu chorych ma problem. Dlatego też dietetyka kliniczna może okazać się przyszłościowym i niezwykle potrzebnym zawodem. Sprawdź, co warto wiedzieć o cukrzycy i dlaczego dietetyka kliniczna to dobry wybór w kwestii poszerzania swoich kwalifikacji.

Cukrzyca typu 1. i cukrzyca typu 2. – podobieństwa oraz różnice

Cukrzyca typu 1. to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Nieprawidłowa reakcja mechanizmów odpornościowych powoduje niszczenie komórek β wysp trzustkowych produkujących insulinę. Dochodzi zatem do znikomego wytwarzania insuliny lub jej całkowitego braku, co nie zaspokaja potrzeb organizmu.

Cukrzyca typu 2. pojawia się na skutek połączenia predyspozycji genetycznych z czynnikami środowiskowymi i najczęściej dotyczy osób dorosłych. To z tym schorzeniem związana jest otyłość, a jedną z przyczyn przypadłości stanowi niewłaściwa dieta. Cukrzyca typu 2. często występuje wraz z innymi chorobami i przypadłościami, do których zalicza się m.in. nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze czy zwiększony poziom trójglicerydów.

To, w czym oba typy cukrzycy wykazują podobieństwa, to przede wszystkim obecność zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowości w wydzielaniu insuliny. W obu schorzeniach niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta i ścisłe przestrzeganie zaleceń żywieniowych. W ogromnej mierze osobom chorym może  pomóc dietetyk.

W obu typach cukrzycy występują jednak również różnice. Dotyczą one zarówno przyczyn, mechanizmu istniejących zaburzeń, leczenia, jak i przebiegu. Odmienne są również nasilenia symptomów, którymi charakteryzuje się o wiele częściej występująca cukrzyca typu 2 i stanowiąca około 10% zachorowań cukrzyca typu 1. Objawy cukrzycy autoimmunologicznej, jak i związanej z otyłością czy złą dietą są podobne. To przede wszystkim:

  • osłabienie;
  • częste oddawanie moczu;
  • wzmożone pragnienie i apetyt;
  • skłonność do infekcji;
  • zaburzenia koncentracji;
  • trudne gojenie się ran.

Zasadniczą różnicą pomiędzy schorzeniami jest jednak stopień nasilenia objawów. Cukrzyca typu 1. to znacznie wyższa hiperglikemia. Powyższe symptomy pojawiają się zazwyczaj nagle. Objawy cukrzycy typu 2. są natomiast nieco łagodniejsze w przebiegu. Niższa jest również hiperglikemia. Charakterystyczne jest także zmęczenie występujące po posiłku.

ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI OPRACOWYWANIA DIETY DLA CUKRZYKÓW I OSÓB Z INNYMI SCHORZENIAMI, WYBIERAJĄC „KURS DIETETYKI KLINICZNEJ”

Znaczenie diety w cukrzycy typu 1.

Wiele osób zarówno cierpiących na cukrzycę, jak i zdrowych zastanawia się, ile można żyć z cukrzycą typu 1. Kluczowe jest tu jak najwcześniejsze zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie podawania insuliny. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia dieta i skład dań.

Osoby z cukrzycą typu 1. powinny spożywać produkty charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym. Posiłki powinny mieć też stosunkowo mniejsze porcje niż standardowe dania dla osób zdrowych. Szczególnie polecane są warzywa, owoce, chude mięso, gotowane jajka oraz ryby. Poszczególne dania należy spożywać o określonych porach i w ustalonych odstępach czasu.  

Znaczenie diety w cukrzycy typu 2.

W przypadku początkowego etapu cukrzycy typu 2. właściwa dieta ma kluczowe znaczenie i najczęściej stanowi jedyną formę terapii w tym schorzeniu. Dzięki właściwemu jadłospisowi możliwe jest uniknięcie stosowania leków przeciwcukrzycowych i podawania insuliny przez wiele lat. Często zadawanym pytaniem jest, czy cukrzyca typu 2. jest uleczalna. Chociaż obecnie nie ma skutecznego leku na cukrzycę, który umożliwiłby całkowite wyeliminowanie choroby, przestrzeganie diety jest tu niezbędne i może doprowadzić do cofnięcia się choroby. Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać cukrzycę u siebie i swoich bliskich, potwierdzić diagnozę i stosować się ściśle do otrzymanych zaleceń.

czy cukrzyca typu 2 jest uleczalna

Osoby z cukrzycą typu 2. powinny ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych i cukrów pod różnymi postaciami. Zalecane jest także rzadsze smażenie na rzecz gotowania. Zmagający się z tym schorzeniem często cierpią także na nadwagę i otyłość, dlatego wskazane jest stosowanie diet redukcyjnych, ale opartych na zdrowych, zbilansowanych składnikach.

Jeżeli jesteś dietetykiem, ale chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje i zajmować się planami żywieniowymi dla osób z różnego rodzaju schorzeniami, takimi jak cukrzyca, dobrym wyborem będzie ,,Kurs dietetyki klinicznejzgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia.  Kurs dostępny jest na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, dodatkowo także certyfikat ukończenia Kursu Dietetyki Klinicznej w języku polskim i angielskim.

Ukończenie Kursu dietetyki klinicznej w PID to możliwość zatrudnienia zarówno w kraju, jak i wszystkich krajach Unii Europejskiej. To m.in. takie placówki i instytucje jak poradnie dietetyczne, firmy cateringowe czy domy pomocy społecznej. Możliwe jest również założenie własnej działalności. Kurs dietetyki klinicznej w PID można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy i firm.