Jak zmienić nawyki żywieniowe swoje i całej rodziny?

jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe

Jednym z najważniejszych pytań w kontekście zdrowia własnego oraz swojej rodziny jest to, jak zmienić nawyki żywieniowe. To właśnie nieodpowiednia dieta, ale też brak aktywności fizycznej na co dzień powodują, że nie tylko tracimy idealną sylwetkę, ale również zwiększamy masę ciała i stajemy się bardziej podatni na wiele chorób. Kwestia tego, jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, jest niezwykle istotna w przypadku młodych mam, a także dzieci, które uczą się odpowiedniego sposobu odżywiania. Sprawdź, od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych i jak zrobić to w sposób korzystny dla siebie i swoich najbliższych!

Zdrowe nawyki żywieniowe – dlaczego warto je wprowadzać?

Obecnie w sklepach mamy dostęp do wielu różnego rodzaju produktów, które niestety zawierają w swoim składzie mnóstwo niekorzystnych dla zdrowia substancji. Są to między innymi takie dodatki jak cukier, sztuczne barwniki, konserwanty, a także gluten czy laktoza, których wiele osób nie toleruje. Spożywanie wszystkich tych artykułów w nieprzemyślany sposób oraz dokładanie do diety dań wysokoprzetworzonych powoduje wiele niekorzystnych skutków dla naszego zdrowia. To nie tylko wzrost otyłości wśród osób dorosłych i dzieci, ale również ryzyko zapadnięcia na wiele poważnych chorób.

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych pozwala o wiele lepiej zadbać o własny organizm, a także kondycję zdrowotną rodziny. Świadomość potrzeby wprowadzania zmiany w diecie jest obecna coraz częściej, zwłaszcza u młodych mam. Przygotowywanie odpowiednio dobranych potraw zawierających zdrowe składniki zapobiega ryzyku rozwoju nadwagi oraz otyłości, a także wystąpieniu cukrzycy i niektórych chorób nowotworowych czy schorzeń o charakterze sercowo-naczyniowym.

Kwestia tego, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe, jest również istotna w wychowywaniu podopiecznych. Wprowadzanie odpowiedniej diety do ich jadłospisu od najmłodszych lat pozwala nie tylko utrzymać dzieci w zdrowiu, ale również wypracować u nich umiejętność podejmowania właściwych wyborów żywieniowych.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI UKŁADANIA POSIŁKÓW ZGODNYCH Z ZASADAMI ZDROWEGO ODŻYWIENIA I POTRZEBAMI POSZCZEGÓLNYCH OSÓB. WYBIERZ „KURS DIETETYKI PODSTAWOWY”!

Jak zmienić nawyki żywieniowe w rodzinie?

Za serwowanie codziennych dań  w rodzinie najczęściej odpowiedzialne są mamy, ale niekiedy również ojcowie. Niestety nie zawsze włączanie do codziennej diety zdrowych składników w sposób nieprzemyślany jest wystarczające. Oczywiście pozwala to na wprowadzenie kilku pozytywnych zmian, jednak nie stanowi odpowiedzi na pytanie, jak zmienić nawyki żywieniowe.

Ponadto często domownicy, a przede wszystkim dzieci, niechętnie podchodzą do wprowadzanych zmian i odstępstwa od dotychczas spożywanych posiłków opartych na niezdrowych składnikach. Istnieją jednak sprawdzone i skuteczne sposoby na to, aby zmienić stosowaną w rodzinie dietę w sposób taki, aby była ona jednocześnie wartościowa i smaczna. W tym celu warto zasięgnąć specjalistycznej wiedzy z zakresu dietetyki. Idealnym sposobem na pozyskanie właściwych umiejętności i sposobów na ustalenie nowych nawyków żywieniowych jest skorzystanie z kursów z zakresu dietetyki organizowanych przez Polski Instytut Dietetyki.

Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych, aby działania te były skuteczne?

Jak wspomnieliśmy powyżej, kursy dietetyczne organizowane przez Polski Instytut Dietetyki mogą pomóc wprowadzić w nasze życie prawidłowe nawyki żywieniowe. 

jak zmienić nawyki żywieniowe

Uzyskana wiedza to nie tylko możliwość komponowania zbilansowanych dań, ale również odpowiadanie na potrzeby konkretnych osób i członków rodziny. Ukończenie kursów nie wyklucza również zajęcia się dietetyką w sposób zawodowy, co może być doskonałą formą aktywizacji zawodowej młodych mam.

Aby postawić swoje pierwsze kroki na drodze zmiany nawyków żywieniowych swoich i najbliższych, warto wybrać ,,Kurs dietetyki podstawowy” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki i zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent, poza dokumentacją zgodną z wymogami MEiN, otrzymuje również dwa certyfikaty — w języku polskim oraz angielskim. Jednocześnie ukończenie kursu stanowi podstawę do zapisania się na ,,Kurs dietetyki zaawansowany”, a następnie na ,,Kurs dietetyka”, dzięki czemu można zdobyć uprawnienia do pracy w zawodzie. Należy pamiętać, że uzyskanie tytułu zawodowego dietetyka następuje dopiero po ukończeniu trójstopniowego kursu. Dzięki akredytacji uczelni wyższej absolwent kursu może również uzyskać dyplom w skórzanej oprawie oraz świadectwo ukończenia kursu. Istnieje też możliwość dofinansowania kształcenia z Urzędu Pracy. Zainwestuj w rozwój swoich umiejętności oraz zdrowie najbliższych!