Praca dietetyka w 2023 roku

regulacja zawodu dietetyka

2023 r. może być przełomowym pod względem regulacji zawodu dietetyka za sprawą nowego projektu ustawy o zawodzie dietetyka, który trafił do Sejmu za sprawą grupy posłów Lewicy. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł Marek Rutka. Dokument ten miał stanowić pewnego rodzaju niezbędnik dietetyka i wpłynąć na podniesienie jakości pracy tej grupy zawodowej. W dalszej części artykułu omówimy, czego konkretnie dotyczył projekt.

Cel ustawy o zawodzie dietetyka

Regulacja zawodu dietetyka umożliwiłaby ustanowienie go jako samodzielnego zawodu medycznego, co wpłynęłoby dodatkowo na to, że tytuł zawodowy „dietetyk” podlegałby ochronie prawnej. Celem ustawy o zawodzie dietetyka byłoby zadbanie o to, by stanowisko to obejmowali jedynie profesjonaliści w danej dziedzinie, którzy posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do ich wykonywania.

W projekcie ustawy o zawodzie dietetyka skupiono się na tym, aby określić następujące zasady:

  • wykonywania zawodu dietetyka;
  • uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu dietetyka;
  • kształcenia i doskonalenia zawodowego dietetyków;
  • odpowiedzialności zawodowej dietetyków.

Regulacja zawodu dietetyka miała zostać uwzględniona w rejestrze

Proponowane zmiany miały wpłynąć na to, że zostanie utworzony Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Dzięki niemu każdy zainteresowany pacjent, a także pracodawca, mógłby zweryfikować, czy dana osoba faktycznie posiada kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu medycznego.

Jak powinna być wykonywana praca dietetyka? 

Regulacja zawodu dietetyka obejmowałaby także jego obowiązki, dzięki czemu specjaliści ci konkretnie wiedzieliby, jakie usługi powinni wykonywać w ramach swojej profesji. Zapis ten stanowić miał pewnego rodzaju niezbędnik dietetyka. Wymagano, aby realizował on swoje obowiązki z należytą starannością, dbając o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Praca dietetyka miałaby być wykonywana zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz zgodnie z aktualnym stanem wiedzy z zakresu medycyny i żywienia.

niezbędnik dietetyka

Zadania w pracy dietetyka w świetle proponowanej ustawy

Ustawa o zawodzie dietetyka miałaby określać także zakres obowiązków dotyczących zadań w pracy dietetyka. Według niej byłby on zobowiązany do promowania i edukowania w zakresie zdrowego stylu życia, a także udzielania indywidualnych i grupowych porad żywieniowych. Mógłby on również zajmować się nadzorem nad jakością surowców i produktów oraz warunków ich przechowywania w placówkach leczniczych i zbiorowego żywienia.

Oczywiście praca dietetyka miałaby wtedy polegać na działalności związanej z dietoterapią wykonywaną na podstawie diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. Dietetyk powinien zlecać wykonanie niezbędnych badań, zanim podejmie się leczenia żywieniowego. Specjalista ten w ramach swoich usług mógłby stosować żywienie kliniczne i specjalistyczne przy zastosowaniu produktów leczniczych naturalnych. W kwestii chorób takich jak otyłość mógłby on prowadzić działania prewencyjne i lecznicze przy zastosowaniu niefarmakologicznych metod leczenia.

Czy można zostać dietetykiem po kursie?

Ważną informacją jest, że w ramach prac nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych, postanowiono wykreślić z niej dietetyków i logopedów. Dla osób zainteresowanych zawodem dietetyka kursy oferowane przez Polski Instytut Dietetyki nadal mogą stanowić odpowiednią formę kształcenia. Szczególnie że ustawa dotyczyła rozporządzenia Ministra Zdrowia, nasze szkolenia realizowane są na podstawie MEN i MPiPS.

Warto dodać, że Polski Instytut Dietetyki, jako jedyna w kraju może nadawać tytuł dietetyka. Wynika to z tego, że szkolenia online nie odbiegają jakością od tradycyjnych kursów, ponieważ nauka odbywa się za pomocą platformy e-learningowej, która zawiera materiały opracowane przez specjalistów. Jednak należy podkreślić, że przyszły dietetyk kursem uprawnienia może zdobyć dopiero po ukończeniu wszystkich jego stopni. W związku z tym całe kształcenie składa się z:

  • “Kursu Dietetyki Podstawowego”, 
  • “Kursu Dietetyki Zaawansowanego”,
  • “Kursu Dietetyka”.