Jaka dieta przy Hashimoto? Najnowsze wyniki badań

dieta hashimoto czego unikać

Jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących tarczycy jest Hashimoto. Charakterystyczne objawy nie od razu sprawiają, że osoby chore decydują się zgłosić do lekarza. Funkcjonowania na co dzień nie ułatwia też źle dobrana w Hashimoto dieta. Czego nie wolno jeść przy tym schorzeniu i w jaki sposób odpowiednio skomponowany jadłospis wpływa na przebieg choroby? Sprawdź, jaka dieta przy Hashimoto jest obecnie zalecana zgodnie z najnowszymi wynikami badań.

Czym jest Hashimoto?

Mianem choroby Hashimoto określa się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. To schorzenie, w którego przebiegu tarczyca atakowana jest przez własny układ odpornościowy chorego. Prowadzi to do zaburzeń pracy tego gruczołu i jego stopniowego wyniszczania. Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, choć może się zdarzyć, że w przebiegu choroby wystąpi również nadczynność.

Charakterystyczne objawy Hashimoto to m.in. senność i zmęczenie, zaparcia, wypadanie włosów, suchość skóry, bóle mięśni i stawów czy przyrost masy ciała. Chociaż leczenie opiera się głównie na zażywaniu odpowiednio dobranych farmaceutyków, niezwykle istotna jest również dieta przy Hashimoto. Co jeść i dlaczego spożywanie odpowiednich produktów jest aż tak ważne?

Dzięki właściwie dobranemu jadłospisowi możliwe jest:

  • kontrolowanie wagi ciała i przyrostu masy;
  • zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie wywołanego chorobą;
  • łagodzenie objawów schorzenia;
  • wspomaganie wchłaniania przyjmowanych leków;
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń współistniejących.

W obliczu wielu codziennych obowiązków i zajęć coraz więcej osób decyduje się na pomoc specjalistów z zakresu żywienia w kwestii dobrania odpowiedniej diety w chorobie Hashimoto. Dlatego zainteresowanie usługami dietetyków specjalizujących się w tej dziedzinie rośnie.

POSTAW NA PRZYSZŁOŚCIOWĄ SPECJALNOŚĆ W ZAKRESIE DIETETYKI I WYBIERZ „KURS SPECJALISTY DS. LECZENIA ZABURZEŃ ENDOKRYNNYCH”

Dieta przy Hashimoto – co jeść?

Osobom chorym na Hashimoto zaleca się jedzenie mniejszych porcji posiłków, ale częściej. Dania te powinny zawierać:

  • chude białko (w tym nabiał, jaja, mięso czy fasole);
  • zdrowe tłuszcze (np. morskie ryby, orzechy, pestki, oleje tłoczone na zimno, olej lniany, siemię lniane);
  • węglowodany złożone (pieczywo i makarony pełnoziarniste), kasze.

Istotne jest również dostarczanie organizmowi żelaza (wątróbka, wołowina, natka pietruszki, jaja), selenu (orzechy brazylijskie, wieprzowina, tuńczyk, sardynki, kurczak), cynku (owoce morza, soczewica, mleko, wołowina) i błonnika. Osoby z Hashimoto powinny też uzupełniać codzienną dietę o niesłodkie owoce i warzywa.  Bardzo ważne jest także właściwe nawadnianie organizmu. Dlatego dobrze jest wypijać dziennie 2 litry wody. Mogą to być również rozcieńczone soki lub herbaty ziołowe.

Dieta Hashimoto – czego unikać?

W diecie Hashimoto należy unikać tłuszczów zwierzęcych, które sprzyjają tyciu. Nie zalicza się jednak do nich ryb. Ponadto niewskazane jest korzystanie z białej mąki i cukrów prostych. Te szczególnie sprzyjają tyciu i rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Osoby chore na Hashimoto powinny też unikać spożywania tzw. warzyw krzyżowych, do których zalicza się m.in. kalafior, brukselka, kapusta, jarmuż czy brokuł.  

Dieta Hashimoto a najnowsze zalecenia

Badania odnośnie do schorzeń tarczycy prowadzone są każdego roku. Dotyczą one również takich zagadnień, jak Hashimoto – dieta. Czego nie wolno jeść zgodnie z najnowszymi ustaleniami i na co obecnie kładzie się największy nacisk?

Objawy schorzenia może nasilać zbyt wysoka podaż jodu i sodu. Rozwój Hashimoto może nasilać się również na skutek istotnej nadwyżki lub deficytu energetycznego w spożywanych posiłkach. Szczególnie należy uważać na nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, typu trans i węglowodanów rafinowanych, które można powszechnie spotkać w wielu produktach. Niekorzystnie na przebieg choroby mogą wpłynąć niedobory żelaza, jodu i selenu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ogromny nacisk kładzie się dzisiaj w Hashimoto na produkty jak najmniej przetworzone. Warto zwiększyć podaż białka i komponować posiłki w oparciu o składniki z niskim indeksem glikemicznym. Ważne jest dostarczanie organizmowi  produktów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 oraz naturalne antyoksydanty, które korzystnie wpłyną na zmniejszanie stanu zapalnego w organizmie.

hashimoto dieta czego nie wolno jeść

Wiele osób z problemem nadmiernej wagi poszukuje odpowiedzi na pytanie, jaka dieta przy Hashimoto pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Niestety wielu chorych sięga po restrykcyjne, modne obecnie plany żywieniowe. W chorobie Hashimoto diety restrykcyjne (np. wysokobiałkowe czy niskotłuszczowe) są niewskazane. Choć pozwalają początkowo zredukować wagę, mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych w obrębie całego organizmu.  

Zgodnie z wynikami badań 75% osób cierpiących na Hashimoto wykazuje również nietolerancję laktozy. Podczas diagnostyki schorzenia tarczycowego warto więc wykonywać również badania związane z nietolerancjami pokarmowymi, aby wiedzieć, czy należy wykluczyć z diety produkty zawierające laktozę. U osób z Hashimoto występuje również zwiększone ryzyko wystąpienia celiakii.

Postaw na rozwój, wybierz ciekawy kurs!

Aby zdobyć specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje zawodowe do pomagania osobom z chorobami hormonalnymi, warto wybrać ,,Kurs Specjalisty ds. leczenia zaburzeń endokrynnych” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki. Kurs zgodny jest z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym i Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia.Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN a dodatkowo certyfikat ukończenia kursu specjalisty ds. leczenia zaburzeń endokrynnych w języku polskim, oraz angielskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej istnieje także możliwość ubiegania się o dyplom w twardej oprawie, rekomendację i świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Należy pamiętać, że aby móc prowadzić jakąkolwiek działalność w tym obszarze należy posiadać dyplom dietetyka. Absolwent po spełnieniu stosownych wymogów może też podjąć pracę zarówno w Polsce, jak i wszystkich krajach Unii Europejskiej.