Dieta wegańska – co to jest? Żywienie zgodne z zasadami weganizmu

jak przejść na weganizm

Obecnie coraz więcej osób przechodzi na dietę wegańską. Jedni z powodów zdrowotnych, inni etycznych czy religijnych. Początkowo dieta ta była postrzegana jako niepełnowartościowa i droga, jednak wraz z jej upowszechnieniem podejście do tego modelu żywienia całkowicie się zmieniło. Dowiedz się, na czym dokładnie polega taka dieta i jak ją wdrażać, by była zdrowa.

Dieta wegańska – co to jest?

Dieta wegańska to taka, w której nie spożywa się żadnych produktów odzwierzęcych. Które produkty nazywamy odzwierzęcymi? Mięso, mleko, jaja, a także miód czy żywność zawierającą np. żelatynę lub czerwień koszenilową. Stosuje się wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego tj. owoce, warzywa, nasiona, kasze, ryż, makarony.

Wbrew obiegowym opiniom krążącym po Internecie zgodnie z aktualną wiedzą naukową dieta wegańska jest w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych człowiekowi składników żywieniowych na każdym etapie w toku jego rozwoju [1]. Na diecie wegańskiej należy jednak suplementować witaminę B12.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT ZDROWIA I ŻYWIENIA CZŁOWIEKA, ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI PODSTAWOWY”!

Jak przejść na weganizm? Dieta wegańska – co jeść?

Żeby przejść na weganizm, najlepiej jest stopniowo wykluczać produkty pochodzenia odzwierzęcego z diety. Większość osób zaczyna od mięsa, początkowo pozostając przy nabiale, by wykluczyć go dopiero na późniejszym etapie. Podczas każdych zmian w diecie najlepiej jest stosować metodę małych kroczków – tylko wówczas wprowadzone modyfikacje będą trwałe.

Oprócz tego dobrze jest poszukiwać wegańskich przepisów w Internecie, a także odkrywać nowe produkty takie jak strączki, tofu, seithan, mleka i jogurty roślinne. Jeśli tak będzie Ci łatwiej możesz sięgać także po zamienniki mięsa takie jak wegańskie kabanosy, parówki czy sery, jednak sprawdzaj uważnie ich składy. Niektórzy są zwolennikami tego rodzaju produktów, natomiast inni przeciwnikami, jednak warto wiedzieć, że istnieje możliwość sięgania również po nie.

Czym się różni weganizm od wegetarianizmu?

Na diecie wegetariańskiej jedyną wykluczaną grupą produktów jest mięso. Większość wegetarian spożywa przykładowo żelki czy galaretki (w których znajduje się żelatyna wieprzowa) oraz mleko i jaja. Weganie odrzucają wszystkie produkty odzwierzęce, które jakkolwiek przyczyniają się do eksploatacji i cierpienia zwierząt. Chociaż dieta wegańska początkowo wydaje się trudna, wcale taka nie jest.

Podstawowe zasady zbilansowanego żywienia w weganizmie

Weganie tak samo jak wszyscy inni ludzie stosujący różne diety, powinni wprowadzać w życie zasady zdrowego żywienia. Muszą dbać o odpowiednią podaż mikro i makroelementów. Wśród przykładowych spożywanych przez nich produktów mogą znaleźć się:

  • z grupy produktów bogatych w węglowodany – ryż, pieczywo, kasza, makarony, owoce, warzywa, płatki owsiane, ryżowe, gryczane, jaglane, ziemniaki.
  • z grupy produktów bogatych w białka – tofu, seithan, orzechy (nerkowców, włoskie, migdały, laskowe), komosa ryżowa, amarantus, roślinne zamienniki nabiału, soja, groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca.
  • z grupy produktów bogatych w tłuszcze – awokado, oliwa z oliwek, olej lniany, sezamowy, orzechy, pestki dyni, słonecznika, konopi, nasiona chia, lnu, wegańskie margaryny, hummus i inne smarowidła do kanapek dostępne w sklepach.
dieta wegańska co jeść

Jak nauczyć się zasad zdrowego żywienia?

Zasad komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków również na diecie wegańskiej, może nauczyć Cię “Kurs Dietetyki Podstawowy” realizowany w Polskim Instytucie Dietetyki. Jest on świetnym wyborem, by wprowadzić się w świat zawiłości dietetycznych. Następnie, jeżeli tematyka ta zainteresuje Cię bardziej, będziesz mógł kontynuować edukację na kursie dietetyki zaawansowanym i kursie dietetyka. Po odbyciu trójstopniowego szkolenia możesz uzyskać pełnoprawny tytuł dietetyka.

Kurs podstawowy stanowi świetne wprowadzenie w zagadnienia dietetyki oraz jest idealnym wyborem dla każdego, kto chce dowiedzieć się, w jaki sposób zdrowo się odżywiać. Po ukończeniu kursu na poziomie podstawowym otrzymasz zgodną z wymogami MEiN dokumentację oraz certyfikat ukończenia kursu dietetyki podstawowej w języku polskim i angielskim. Już dziś naucz się zasad, według których powinieneś jeść!

Źródła:[1]: Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets [w]: Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics [dostęp z dnia: 08.02.2024: https://vegstudies.univie.ac.at/fileadmin/user_upload/inst_ethik_wiss_dialog/JAND_2015.05_Position_of_the_academy_of_nutrition_and_dietetics_vegetarian_diets..pdf]