Dieta low carb a keto – czym się różnią i na co zwrócić uwagę?

różnica między keto a low carb

Zarówno dieta low carb, jak i keto stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Cateringi dietetyczne wprowadziły je do swoich menu, a konsumenci masowo przechodzą na taki sposób żywienia w celu osiągnięcia określonych korzyści zdrowotnych czy tych związanych z kształtowaniem swojej sylwetki. Dowiedz się, czym różnią się obie te diety oraz na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o ich stosowaniu.

Dieta low carb a keto – różnica między keto a low carb

Dieta low carb to taka, w której węglowodany stanowią od 25 do 45% wszystkich spożytych kalorii. Dla przypomnienia – w tradycyjnym podziale makroskładników (50/30/20) zakłada się spożycie węglowodanów na poziomie w okolicach 50%. Na diecie low carb mimo wszystko spożywa się więcej węglowodanów, niż na diecie keto.

Celem diety keto jest ograniczenie podaży węglowodanów do niezbędnego minimum i wprowadzenie organizmu w stan tzw. ketozy. W takim stanie ciało przestaje czerpać energię z węglowodanów i glukozy, a zaczyna czerpać z tłuszczy i rezerw tłuszczowych. Na diecie keto 65-85% zapotrzebowania kalorycznego stanowią tłuszcze, 20% białko, a węglowodany 5-10% w zależności od przyjętego podziału.

JUŻ DZIŚ ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI KETOGENICZNEJ” I NAUCZ SIĘ ZASAD ŻYWIENIA NA DIECIE KETO!

Dieta low carb – co jeść?

Na diecie low carb właściwie nie ma problemów z tym, „co jeść”, ponieważ można poruszać się w ramach produktów standardowych, które spożywamy na co dzień. Zmniejsza się jednak spożycie:

  • słodyczy i słodzonych napojów – które nie są wskazane właściwie na żadnej diecie;
  • produktów zbożowych – pieczywa, krakersów, bułek, a także kaszy, ryżu i makaronu.

Chociaż spożycie wspomnianych produktów zmniejsza się, wcale nie trzeba ich całkowicie wykluczać. Celem diety jest to, by ich udział w dziennym jadłospisie nie przekraczał 45%.

Dieta keto – jak zacząć?

Na diecie keto je się dużo tłuszczu, ogranicza maksymalnie spożycie węglowodanów, natomiast białko pozostawia w okolicach tradycyjnego podziału makroskładników. Przy przechodzeniu na dietę keto rzeczywiście może pojawić się sporo problemów związanych z pytaniem „co jeść”. W końcu ogromna część naszego jadłospisu naturalnie bazuje na węglowodanach.

Nacisk wówczas kładzie się na spożywanie dużej ilości mięs różnego rodzaju, nabiału, jajek i owoców morza. Do źródła tłuszczu i białka w posiłku zazwyczaj dokłada się np. oliwę z oliwek czy warzywa takie jak pomidory, kalafior, kapusta, ziemniaki. Ilość owoców w takiej diecie jest bardzo mała, ponieważ dostarczają one sporo węglowodanów.

Jak nauczyć się komponować posiłki na diecie keto?

Jak nauczyć się komponować posiłki na diecie keto? Pomoże Ci w tym „Kurs Dietetyki Ketogenicznej”, który możesz zrealizować w Polskim Instytucie Dietetyki. Po ukończeniu kursu uzyskasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim i angielskim. Ponieważ Polski Instytut Dietetyki jest wpisany do rejestru instytucji szkoleniowych, na organizowane przez niego kursy możesz otrzymać dofinansowania z Urzędu Pracy.

dieta low carb a keto

Dlaczego warto uczyć się diety keto na kursie dietetycznym?

Nieprawidłowo stosowana dieta ketogeniczna może poważnie zaburzyć gospodarkę hormonalną, zwiększać poziom cholesterolu we krwi, a także prowadzić do przedwczesnego pojawiania się zaburzeń miażdżycowych. Żeby tego uniknąć oraz zachować komfort i dobre samopoczucie na diecie ketogenicznej, należy wprowadzać ją i komponować, kierując się aktualnymi zaleceniami żywieniowymi. Pamiętaj, że bezpieczne stosowanie diety keto to jej stosowanie świadome!

Co można jeść przy diecie keto?

Na diecie keto szczególnie polecane są produkty białkowo-tłuszczowe, z ograniczoną ilością węglowodanów. Będą to zatem wszystkie rodzaje mięs i owoców morza, a także jajka, nabiał i niskowęglowodanowe warzywa. Świetny dodatek do większości posiłków stanowić będą orzechy, nasiona i tofu, a także źródła zdrowych tłuszczy tj. oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado, olej lniany.

Od czego zacząć keto?

Dietę keto zawsze należy zacząć od zebrania dużej ilości wiedzy na jej temat. Każda drastyczna zmiana w żywieniu zawsze wymaga sporych nakładów pracy i edukacji, ponieważ w innym przypadku wprowadzone modyfikacje z pewnością nie będą trwałe i efektywne, a co więcej mogą stać się źródłem problemów ze zdrowiem i niedoborów.

Co jeść na diecie keto, żeby schudnąć?

Do tego, żeby zrzucić wagę, nie jest potrzebna żadna specjalna dieta czy konkretne “odchudzające” produkty, ale deficyt kaloryczny. Wyliczyć go należy samodzielnie lub we współpracy z dietetykiem. Jak to zrobić? Na początek trzeba policzyć swoją podstawową przemianę materii, a następnie pomnożyć wynik razy współczynnik aktywności fizycznej. W ten sposób otrzymasz swoje tzw. zero kaloryczne. Żeby schudnąć, musisz odjąć od niego 200-500 kcal i jeść codziennie zgodnie z wyliczoną wartością, aż do momentu, w którym osiągniesz wagę docelową.

Czego nie można jeść na diecie keto?

Na diecie keto nie rekomenduje się spożywania słodyczy, kasz, makaronów, dużych ilości pieczywa, owoców i warzyw, które zawierają duże ilości węglowodanów. Zakazany jest także alkohol, soki i słodkie koktajle. W każdą zdrową dietę powinny być jednak wpisane pewne odstępstwa od reguły, dlatego jeżeli masz dużą ochotę na swoje ulubione płatki śniadaniowe, a jesteś na diecie keto… po prostu je zjedz!

Czy dieta keto jest zdrowa?

Dieta keto w szczególnych przypadkach jest bardzo polecana np. przy insulinooporności. Pod warunkiem że zostanie prawidłowo ułożona, najlepiej przez dietetyka, może być zdrowa. Obawy związane z tym, czy stosować taką dietę, czy też nie oraz te związane z kwestiami zdrowotnymi, pojawiają wówczas, gdy jej układaniem zajmuje się osoba niedoświadczona. Wtedy rzeczywiście łatwo o niedobory, a długotrwałe stosowanie takiej diety może przysporzyć nieco problemów – właśnie dlatego zawsze warto skonsultować się z dietetykiem lub ukończyć odpowiedni kurs dietetyczny z zakresu żywienia ketogenicznego!