Wizyta u dietetyka – czy warto skorzystać z pomocy specjalisty od żywienia?

pytania do dietetyka

Tak naprawdę każdy człowiek przynajmniej raz w życiu powinien odbyć wizytę u dietetyka, nawet jeżeli nie obserwuje u siebie szczególnych problemów z żywieniem. Dietetyk nie zajmuje się bowiem jedynie pomocą w chorobach dietozależnych czy układaniem jadłospisów wykluczających przy nietolerancjach. Może także skontrolować, czy w Twojej diecie nie brakuje niczego, co potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, czy warto skorzystać z pomocy specjalisty od żywienia.

Dietetyk – czym się zajmuje?

Dietetyk zajmuje się między innymi:

  • leczeniem chorób dietozależnych i takich, których objawy da się wyeliminować jedynie zmianą diety na inną (np. SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego),
  • kształtowaniem odpowiedniej relacji swoich pacjentów z jedzeniem i zdrowym stylem życia,
  • pomocą w osiąganiu celów sylwetkowych swoich pacjentów – utrzymaniu wagi, jej zwiększeniu lub zredukowaniu,
  • układaniem jadłospisów dla zdrowych osób, a także tych, które cierpią na rozmaite nietolerancje np. laktozy.

Jakie pytania warto zadać dietetykowi?

Twoje pytania do dietetyka mogą być różne, a ich szczegółowa konstrukcja zależy od tego, czego chcesz się dowiedzieć. My rekomendujemy zapytać dietetyka między innymi o to, w jaki sposób pracuje ze swoimi pacjentami. Niektórzy dają gotowe jadłospisy, których trzeba ściśle przestrzegać, inni komponują posiłki, z których pacjenci mogą wybierać. Bardzo ważne jest to, by nie zmieniać z dnia na dzień swoich nawyków żywieniowych o 180 stopni, a wprowadzać niewielkie, ale trwałe zmiany.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT ZDROWEGO ŻYWIENIA? ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI PODSTAWOWY”!

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Ile kosztuje wizyta u dietetyka? To zależy, jaki jest cel wizyty! Jeżeli chcesz odbyć konsultację dietetyczną, koszt może wahać się w okolicach od 100 do 150 złotych. W przypadku rozpisywania jadłospisów w zależności od ich długości i stopnia skomplikowania jest to od 100 do nawet 500 złotych. Większość osób nastawić się może jednak na wydatek w okolicach 200 złotych za pojedynczą wizytę. Wpływ na cenę oprócz oczekiwań pacjenta w stosunku do dietetyka ma także sposób świadczenia usług (stacjonarnie, online), wielkość miasta, region i doświadczenie lub specjalizacje posiadane przez specjalistę.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka polega przede wszystkim na rozmowie. Na początku wizyty specjalista zapewne zapyta, jakie są Twoje oczekiwania w stosunku do spotkania. Możesz prosić między innymi o:

  • skontrolowanie Twojej aktualnej diety i wprowadzenie do niej niezbędnych modyfikacji;
  • pomoc w zrzuceniu lub nabraniu wagi;
  • analizę składu ciała, BMI oraz wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego;
  • przedstawienie listy zdrowszych zamienników ulubionych produktów;
  • przeprowadzenie wywiadu żywieniowego i ułożenie jadłospisu.

Jeżeli posiadasz dzienniczek żywienia lub zapisujesz to, co jesz w aplikacji, zabierz te dane ze sobą na wizytę. Mogą one być niezwykle pomocne podczas konsultacji! Przygotuj także historię chorób i przyjmowanych leków, zwłaszcza jeżeli są to np. refluks żołądkowy, zespół jelita drażliwego, SIBO, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość czy niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza.

dietetyk czym się zajmuje

Kursy dietetyczne w Polskim Instytucie Dietetyki

Kurs Dietetyki Podstawowy”, który zrealizujesz w Polskim Instytucie Dietetyki to Twoja szansa na zdobycie ogromnej dawki wiedzy na temat zdrowego żywienia człowieka. Po jego ukończeniu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu dietetyki podstawowej (w języku polskim i angielskim), a także dodatkowo dyplom i świadectwo. Kurs ten może być wstępem do kolejnego kursu z zakresu dietetyki zaawansowanej oraz późniejszego zdobycia kwalifikacji dietetycznych i uzyskania prawa do wykonywania zawodu dietetyka.

Czy dietetyk może być na NFZ?

Teoretycznie można dostać się do dietetyka na NFZ, jednak taki specjalista zazwyczaj nie układa gotowych diet, ani jadłospisów. Może jednak udzielić porady dotyczącej żywienia.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka jest zależny od tego, co jest celem wizyty. W większości przypadków waha się on w okolicach około dwustu złotych.

Czym zajmuje się lekarz dietetyk?

Dietetyk może, ale wcale nie musi być lekarzem. Zazwyczaj jest to osoba, która ukończyła studia lub stosowne kursy z zakresu dietetyki.

Co na pierwszej wizycie u dietetyka?

Na pierwszej wizycie u dietetyka zazwyczaj przeprowadza się wywiad żywieniowy z pacjentem oraz w zależności od jego oczekiwań: modyfikuje aktualną dietę, układa nową, przeprowadza analizę składu ciała czy konsultuje nawyki żywieniowe.