Zawód dietetyk: jak prowadzić własny gabinet?

zawód dietetyka

Na kwestie związane ze zdrowym odżywianiem zwraca uwagę coraz więcej osób. Ponieważ jednak piętrzące się na co dzień obowiązki nie pozwalają wszystkim na osobiste pilnowanie zdrowej diety, wiele z nich decyduje się na korzystanie z profesjonalnych usług dietetyków. Dlatego też zainteresowanie tego typu usługami wzrasta, a dietetyk staje się coraz bardziej pożądanym zawodem. Czym charakteryzuje się zawód dietetyka i jakie kwalifikacje powinien posiadać dietetyk? Zawód z przyszłością jest teraz w zasięgu ręki!

Zawód dietetyk – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Aby móc wykonywać zawód dietetyka, należy spełnić odpowiednie kryteria co do posiadanego wykształcenia oraz kwalifikacji. Kwestie te szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z orzecznictwem zawód dietetyka może wykonywać osoba, która ukończyła studia wyższe (posiada tytuł licencjata lub magistra). Dietetykiem może jednak zostać również osoba, która ukończy specjalistyczne kursy. Takie osoby mogą również otworzyć prywatny gabinet dietetyczny.

Istnieje więc co najmniej kilka opcji, aby uzyskać kwalifikacje do pracy jako dietetyk. Czy to dobry zawód? Wiele zależy od późniejszego doskonalenia i aktualizowania wiedzy. Istotna jest również specjalizacja w tym zawodzie. Specjalista w zakresie dietetyki może zajmować się np. dietetyką kliniczną, sportową czy psychodietetyką. Dietetyk – zawód z przyszłością to z pewnością także dietetyk zajmujący się chorobami cywilizacyjnymi i otyłością.

POSTAW NA KSZTAŁCENIE W PRZYSZŁOŚCIOWYM ZAWODZIE. WYBIERZ „KURS DIETETYKI ZAAWANSOWANY” I REALIZUJ ŚCIEŻKĘ ZAWODOWĄ, DZIĘKI KTÓREJ UZYSKASZ KWALIFIKACJE!

Jak założyć własny gabinet dietetyczny?

Zawód dietetyka po naszych kursach umożliwia założenie własnej działalności gospodarczej o numerze PKD 86.90.E. Podklasa ta obejmuje „działalność związaną z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia prowadzoną między innymi przez dietetyków i specjalistów promocji zdrowia. Dietetyk z uprawnieniami może podjąć również zatrudnienie w: poradni dietetycznej, domu pomocy społecznej, cateringu oraz szkoleniach dla firm. Dzięki temu można rozpocząć pracę na własnych zasadach i na swój rachunek. W tym celu należy jednak nie tylko zadbać o wykształcenie kierunkowe, ale również właściwie przygotować się pod względem biznesplanu.

zawód dietetyk

W kwestii tego, jak otworzyć gabinet dietetyczny, nie są potrzebne zbyt duże nakłady finansowe, dzięki czemu start własnej działalności nie wiąże się z podejmowaniem dużego ryzyka czy też braniem zobowiązujących pożyczek. Jednym z kluczowych elementów w powodzeniu przyszłego biznesu jest odpowiednia lokalizacja. Warto postawić na miejsce, w okolicy którego będą pojawiały się osoby potencjalnie zainteresowane usługami dietetycznymi. To m.in. centra sportowe, siłownie czy salony medycyny estetycznej.

Ważne jest także wyposażenie gabinetu w odpowiedni sprzęt niezbędny do analizy ciała i przeprowadzenia procedur związanych z ustalaniem przyczyn problemów żywieniowych i aktualnego stanu zdrowia. Dobrze jest zainwestować tu w nowoczesne urządzenia do analizy składu ciała.

Kluczowe jest także odpowiednie rozreklamowanie gabinetu i świadczonych usług oraz zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona estetyczna i przyjazna dla klientów. Istotne jest dobre samopoczucie pacjentów i ich komfort podczas odbywania spotkań z dietetykiem.

Jaki kurs warto wybrać?

Aby jednak zyskać klientów i wyróżnić się spośród konkurencji, warto zdobyć odpowiednie i kompletne kwalifikacje z zakresu dietetyki. Umożliwi to ,,Kurs dietetyki zaawansowany” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki i zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Kurs dietetyka jest trójstopniowym kursem. W związku z tym celem zdobycia pełnych kwalifikacji należy zrealizować Kurs Dietetyki Podstawowej, Kurs Dietetyki Zaawansowanej oraz Kurs Dietetyka. Absolwenci kursu uzyskują dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i angielskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest otrzymanie dodatkowo dyplomu w skórzanej oprawie, świadectwa ukończenia kursu oraz rekomendacji. Zdobyte w ten sposób kwalifikacje można uzupełnić zapisując się na ,,Kurs Dietetyka” co pozwoli uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu dietetyka (kod zawodu 322001). Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z dofinansowania z Urzędu Pracy.