Badania na otyłość. Co dietetyk powinien zalecić?

otyłość brzuszna jakie badania

Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży szkolnej. Częstą dolegliwością staje się także otyłość u dzieci. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne? Jaki specjalista może wykonać badania na otyłość i pomóc osobom z nadwagą pozbyć się zbędnych kilogramów oraz zadbać o własne zdrowie? Jednym z najważniejszych specjalistów w tym zakresie jest dietetyk.

Nadwaga i otyłość brzuszna – jakie badania warto wykonać?

Nadmierne kilogramy, nadwaga i otyłość to stany, które mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Choć najczęściej problemy te związane są z nadmiernym spożywaniem kalorii w odniesieniu do faktycznych potrzeb energetycznych, nie zawsze to właśnie niewłaściwe odżywianie jest winne nadprogramowym kilogramom.

Częstą przyczyną pojawiania się otyłości brzusznej, jak i innego rodzaju nadwagi jest brak aktywności fizycznej, a także problemy hormonalne oraz innego rodzaju schorzenia występujące w organizmie. Dlatego też radzenie sobie z odchudzaniem na własną rękę nie zawsze jest na tyle skuteczne, na ile osoby z nadwagą by tego chciały.

Kluczową osobą w prawidłowym zdiagnozowaniu danego stanu i przyczyny otyłości jest dietetyk. To osoba, która oceni wstępne przyczyny otyłości, dobierze właściwą dietę i rodzaj aktywności, ale też wskaże, jakie badania warto wykonać.

Podstawowe badania diagnostyczne, jakie należy wykonać w przypadku osób z otyłością to przede wszystkim:

• profil lipidowy;
  • poziom glukozy;
  • kwas moczowy;
  • panel tarczycowy;
  • enzymy wątrobowe;
  • morfologia krwi obwodowej;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom witaminy D;
  • badanie czynności nerek;
  • OB i CRP;
  • ocena gospodarki hormonalnej.

W gabinecie dietetycznym dokonywany jest również pomiar składu ciała i ciśnienia krwi. Niepokojące wyniki badań krwi stanowią podstawę do konsultacji u określonych specjalistów w zależności od rodzaju zburzeń.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE POZWOLĄ NA PROFESJONALNĄ POMOC OSOBOM Z NADWAGĄ I OTYŁOŚCIĄ. WYBIERZ „KURS DIETETYKI ZAAWANSOWANY”!

Otyłość u dzieci – jakie badania warto wykonać?

Otyłość to problem, który dotyczy również dzieci. Liczba młodych osób z nadwagą z roku na rok wzrasta, dlatego niezwykle ważne jest to, jakie badania na otyłość warto wykonać w tej grupie wiekowej, aby w porę zapobiec rozwojowi chorób związanych z nadmiernymi kilogramami.

U dzieci z nadwagą przeprowadza się najczęściej takie badania jak:

• lipidogram;
  • hormony tarczycy;
  • hormony nadnerczy;
  • poziom glukozy;
  • ocena aktywności aminotransferaz;
  • poziom insuliny ze wskaźnikiem HOMA-IR.
badania na otyłość

W sytuacji, gdy otyłość towarzyszy dziecku już od wieku niemowlęcego, zalecane jest także wykonanie badania genetycznego w kierunku występowania mutacji genu MC4R, a także określenie stężenia leptyny.

Wczesne wykrycie przyczyny nadwagi u dzieci i podjęcie odpowiednich działań jest niezwykle ważne. Im bardziej zaawansowany problem, tym trudniejsza jest walka z otyłością i większe ryzyko wystąpienia powikłań w postaci różnorodnych schorzeń zdrowotnych. To szczególnie ważne, gdy stwierdzona zostanie otyłość brzuszna. Jakie badania wykonać i od czego zacząć skuteczną terapię? Na te pytania pomoże odpowiedzieć dietetyk.

Rola dietetyka w leczeniu pacjentów z otyłością

Dietetyk to specjalista, który nie tylko pomaga zdiagnozować problem otyłości i jego przyczyny, ale też wspomaga pacjenta w trakcie terapii i dba o jego sferę psychiczną w procesie odchudzania. Dietetycy współpracują również z lekarzami i innymi specjalistami w procesie leczenia osób otyłych oraz monitorują postępy w utracie wagi.

Aby zdobyć kompleksową wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy dietetyka i pomaganiu osobom z otyłością, warto wybrać ,,Kurs dietetyki zaawansowany” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetycznego, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i angielskim. Celem zdobycia pełnych kwalifikacji należy zrealizować Kurs Dietetyki Podstawowej, Kurs Dietetyki Zaawansowanej oraz Kurs Dietetyka. Absolwent kursu na platformie dydaktycznej PID dzięki akredytacji uczelni wyższej może ubiegać się o dodatkowe dokumenty takie jak dyplom w skórzanej oprawie i świadectwo ukończenia kursu. Kształcenie może być dofinansowane z Urzędu Pracy. Absolwent kursu uzyskuje możliwość podjęcia zatrudnienia na terenie całej Unii Europejskiej.