Jakie choroby powoduje otyłość? Dietetyk powinien to wiedzieć

jaki lekarz leczy otyłość

W dzisiejszych czasach otyłość staje się coraz powszechniejszym problemem, który zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób. Niestety problemy z nadmierną wagą przyczyniają się do występowania wielu chorób określanych jako cywilizacyjne, prowadzących do skrócenia życia i znacznego pogorszenia jego jakości. Jakie choroby powoduje otyłość, gdzie szukać pomocy i jak nazywa się lekarz od otyłości? Czy w tym przypadku wystarczy jeden specjalista?

Choroby związane z otyłością

Obecnie wiadomo, że wzrost wagi ponad normę nie jest korzystny dla zdrowia człowieka. Wraz z pojawieniem się znacznej nadwagi oraz otyłości wzrasta ryzyko wystąpienia chorób współistniejących, a także przedwczesnej śmierci. W zależności od stopnia zaawansowania otyłości, a także płci, rasy czy też wieku osoby otyłej otyłość może prowadzić do skrócenia życia średnio od 5 do 20 lat. Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia otyłość jest co roku przyczyną od 10 do 13% zgonów. W Europie natomiast w wyniku nadmiernej otyłości rocznie śmierć ponosi około milion osób. Większość z nich umiera na skutek wielu chorób związanych z występowaniem nadmiernych kilogramów.

Duża waga to nie jedyny problem otyłości. Ważne jest również to, jakie choroby powoduje otyłość. Należy tu wymienić przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzycę typu 2;
  • zaburzenia lipidowe;
  • obturacyjny bezdech senny;
  • chorobę niedokrwienną serca;
  • depresję;
  • chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • nowotwory, szczególnie takie jak rak — jelita grubego, endometrium, przełyku, piersi, pęcherzyka żółciowego, wątroby czy nerek.

Występowanie tych i wielu innych schorzeń związane jest przede wszystkim z nadmiernym otłuszczeniem narządów i tkanek, co wywołuje problemy w ich prawidłowym funkcjonowaniu i zmniejsza wydolność.

WESPRZYJ WALKĘ Z OTYŁOŚCIĄ I POMÓŻ OSOBOM Z NADWAGĄ POWRÓCIĆ DO WŁAŚCIWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH. WYBIERZ ,,KURS SPECJALISTY DS. LECZENIA CHORÓB CYWILIZACYJNYCH”!

Otyłość jako schorzenie wielowymiarowe i multidyscyplinarne

Kwestia tego, jaki lekarz leczy otyłość, nie zawsze jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że otyłość to problem wielowymiarowy. Najczęściej nadmierna waga spowodowana jest kilkoma czynnikami, które nie zawsze związane są z nadmiernym spożywaniem pokarmów lub dobieraniem nieodpowiednich produktów. Często za przybieranie na wadze odpowiadają problemy hormonalne czy autoimmunologiczne, a także sfera psychiczna.

Dlatego, aby pomóc osobie otyłej, warto skonsultować się z dietetykiem, wykonać podstawowe badania i określić przyczyny występującej otyłości. Być może wystarczy zastosowanie zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej.
W wielu przypadkach jednak właściwym działaniem będzie skorzystanie np. z pomocy chirurgicznej. Tutaj odpowiednim pytaniem może być: jaki lekarz leczy otyłość. Takim specjalistą jest bariatra, który w skrajnych przypadkach zaproponuje np. zabieg zmniejszania żołądka lub inne działanie bariatryczne.

Rola dietetyków w zapobieganiu otyłości

Otyłość jest problemem, który może dotknąć wielu osób. Warto więc wiedzieć, gdzie leczyć otyłość, a także problemy z nadwagą, niewielką ilością nadmiernych kilogramów czy wszelkimi zaburzeniami odżywiania. Takim miejscem jest gabinet dietetyczny. Dietetyk jest specjalistą, który zajmuje się zarówno nadwagą, jak i niedowagą. Jego działanie jest kluczowe w zapobieganiu otyłości i tym samym pojawieniu się problemów z wystąpieniem niektórych chorób cywilizacyjnych.

jakie choroby powoduje otyłość

Kluczowa jest zatem edukacja na temat właściwego i zdrowego odżywiania, a także stosowanie się do odpowiednio dobranych planów żywieniowych. Dietetyk pomaga też poprzez motywację do utrzymania nowych nawyków i dobrej kondycji organizmu.

Aby pomóc osobom z otyłością i chorobami z nią związanymi, wybierz ,,Kurs specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki i zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN a dodatkowo certyfikat w języku polskim i angielskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest otrzymanie dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia wyżej wymienionego kursu. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy. Ukończenie kursu specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych oraz wcześniejsze uzyskanie tytułu dietetyka umożliwia nabycie stosownych kwalifikacji i podjęcie zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.