Zmiany w zawodzie dietetyka

ustawa o zawodzie dietetyka

2023 r. miał przynieść zmiany dotyczące regulacji zawodów medycznych, a wśród nich zawodu dietetyka. Prace nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych nadal trwają, a 20 czerwca br. dokument ten przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. W dalszej części artykułu skupimy się na decyzjach dotyczących zawodu dietetyka.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych

W ostatnich miesiącach trwają dyskusje na temat projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, której celem miałoby być uregulowanie warunków i zasad wykonywania niektórych zawodów medycznych. Wśród nich wymienia się m.in.: asystentkę stomatologiczną; elektroradiologa; higienistkę stomatologiczną; opiekuna medycznego; optometrystę; technika: dentystycznego, farmaceutycznego, masażystę, sterylizacji itd. Dotychczas zawody te nie były objęte regulacjami ustawowymi.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych składa się z 8 rozdziałów. Przytoczenie kilku z nich pozwoli przedstawić, czego miałyby dotyczyć wprowadzone regulacje. Mianowicie dokument ten określałby:

  • działanie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego;
  • zasady wykonywania zawodów medycznych;
  • drogę ustawicznego rozwoju zawodowego;
  • odpowiedzialność zawodową osób wykonujących zawód medyczny.

dietetyk praca

Ponadto ustawa zawiera informacje o przepisach: ogólnych, karnych, dostosowujących, przejściowych i końcowych, a także zmiany w tych przepisach.

Czy zajdą zmiany w zawodzie dietetyka?

W wyniku prac nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych miała zostać wprowadzona również ustawa o zawodzie dietetyka. Jej celem byłoby zadbanie o to, by stanowisko to obejmowali jedynie profesjonaliści w danej dziedzinie, którzy posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do ich wykonywania. Więcej na temat proponowanej ustawy o zawodzie dietetyka pisaliśmy w artykule: Praca dietetyka w 2023 roku

Należy podkreślić, że ostatecznie w głosowaniu na sejmowej Komisji Zdrowia zadecydowano o całkowitym wykreśleniu zawodu dietetyka oraz logopedy z projektu ustawy  o niektórych zawodach medycznych.

Czy dietetyk to zawód regulowany?

Zawód regulowany to określenie odnoszące się do stanowiska pracy, na którym zespół czynności zawodowych oraz zasady jej wykonywania są zależne od spełnienia wymogów określonych w przepisach. Dotyczy to państw znajdujących się w Unii Europejskiej, z tym że każde z nich samodzielnie decyduje o uregulowaniu dostępu do zawodów. W związku z tym zawód uregulowany w Polsce może nie mieć takiej regulacji w innym państwie członkowskim. W przypadku dietetyka – nie został on dotychczas zawodem regulowanym.

Jak zostać dietetykiem?

Dietetykiem zostaje osoba, która zdobyła dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu.  Można go otrzymać po pozytywnym zakończeniu kształcenia na studiach wyższych na kierunku dietetyka lub zostając absolwentem technologii żywności.

Istnieje jeszcze możliwość, by uprawnienia do wykonywania tego zawodu zdobyć za pomocą kształcenia online w Polskim Instytucie Dietetyki, który jedyny w Polsce może nadawać tytuł dietetyka absolwentom 3-stopniowego szkolenia:

  • “Kursu Dietetyki Podstawowego”, 
  • “Kursu Dietetyki Zaawansowanego”,
  • “Kursu Dietetyka”.

Po każdym z wyżej wymienionym szkoleń absolwent otrzymuje zaświadczenie na wzorze MEN i certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim. Natomiast tytuł i dyplom dietetyka z kodem zawodu można zdobyć, kończąc wszystkie z nich. Uzyskane w ten sposób wiedza i umiejętności są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.