Rodzaje diet – jak je dopasować do stanu pacjenta?

najpopularniejsze rodzaje diet

Nie zawsze najpopularniejsze rodzaje diet, które cieszą się dobrą opinią, będą dobrym rozwiązaniem u każdego człowieka. Bardzo ważne jest zadbanie o to, by stosowany jadłospis wpływał dobrze na organizm i samopoczucie danej osoby. W tym celu warto udać się do dietetyka, który dostosuje najlepsze metody pracy z pacjentem i wybierze odpowiedni dla niego rodzaj diety.

Co dietetyk uwzględnia, dobierając rodzaj diety?

Rolą dietetyka jest dopasowanie planu żywienia do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. W tym celu musi przeprowadzić wywiad umożliwiający zapoznanie się z jego historią żywieniową i stylem życia. Dietetyk będzie chciał wiedzieć o wcześniejszych nawykach żywieniowych, przebytych chorobach, aktywności fizycznej, higienie snu itp. 

Oczywiście nie może zabraknąć pytania o to, co chce uzyskać pacjent: schudnąć, przytyć, poprawić kondycję, czy po prostu jeść zdrowiej – wyznaczony cel będzie miał wpływ na zalecenia dietetyka. 

Aby dobrać odpowiedni rodzaj diety, obowiązkowe jest wykonanie pomiarów ciała i zalecenie dodatkowych badań. Uzyskane z nich informacje mogą pomóc dietetykowi dostosować dietę do specyficznych potrzeb pacjenta. Ważne jest również uwzględnienie preferencji żywieniowych, aby proponowana dieta była smaczna i satysfakcjonująca. 

Zapisz się na “Kurs Dietetyki Ketogenicznej” i jeden z najpopularniejszych rodzajów diet

Najpopularniejsze rodzaje diet odchudzających

Podstawą zdrowej utraty masy ciała jest opracowanie diety na podstawie indywidualnie wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego z uwzględnieniem jego deficytu. Dodatkowo bardzo ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, witamin i minerałów, aby utrzymać go we właściwej kondycji. 

Niestety wśród najpopularniejszych diet odchudzających można spotkać rozwiązania promujące żywienie jednoskładnikowe. Przykładami są diety owocowe lub warzywne, np. dieta sokowa lub dieta kapuściana. Nie zawierają one pełnowartościowego białka i nie dostarczają odpowiednich ilości witamin, dlatego ich długotrwałe stosowanie może niekorzystnie wpływać na stan zdrowia.

Dieta keto a diety odchudzające

Nie wszystkie diety odchudzające, w których eliminuje się pewne składniki, są niezdrowe. Jednak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, a także zapewnienie organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Przykładem takiego rozwiązania jest dieta keto polegająca na redukowaniu węglowodanów, ale przy jednoczesnym spożywaniu żywności wysokotłuszczowej. Co więcej, musi ona zawierać adekwatną do indywidualnego zapotrzebowania ilość kalorii i białka.

rodzaje diet odchudzających

Produktami zalecanymi są: awokado, orzechy i nasiona, masło orzechowe, oliwki, dziko żyjące ryby, mięso ze zwierząt z wolnego wybiegu. To, co łączy wszystkie wymienione składniki tego jadłospisu, to tzw. zdrowy tłuszcz, np. kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, kwasy nasycone.

Kurs Dietetyki Ketogenicznej

Polski Instytut Dietetyki oferuje “Kurs Dietetyki Ketogenicznej”, który umożliwia zdobycie wiedzy na temat diety ketogenicznej w praktyce, a dodatkowo przedstawia fizjologiczne znaczenie składników pokarmowych. Dlatego też sprawdzi się doskonale nie tylko dla dietetyków, ale i każdej osoby zainteresowanej tym tematem.

Absolwent kursu uzyskuje zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej oraz dwa certyfikaty: jeden w języku polskim, a drugi w angielskim. W ten sposób zostaje nadany mu tytuł specjalisty ds. dietetyki ketogenicznej. 

Należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.