Normy żywieniowe u dzieci – kto jest odpowiedzialny za ich przestrzeganie?

odchudzanie dziecka

Czy otyłość występuje u dzieci? Niestety tak. NIK – powołując się na dane z 2018 r. Instytutu Żywienia i Żywności – określił, że polscy uczniowie należą do najszybciej tyjących w Europie. Wiąże się to z tym, że coraz częściej diagnozowana jest u nich nadwaga lub otyłość, które zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych. W takiej sytuacji należy sięgnąć po pomoc dietetyka pediatrycznego. Oczywiście otyłości u dzieci można uniknąć, ale rodzice muszą zadbać o odpowiednie żywienie dla swojej pociechy.

Jak zadbać o prawidłową dietę dla dzieci?

Rodzice lub opiekunowie mają szczególnie istotną funkcję w kształtowaniu nawyków żywieniowych swoich pociech. Dieta dzieci w pierwszym okresie ich życia jest w pełni uzależniona od tego, jakich wyborów dokonują członkowie rodziny. Maluchy obserwują swoje otoczenie i na tej podstawie decydują, co należy jeść lub nie. Zatem, aby zadbać o prawidłową dietę dla dzieci, rodzice i opiekunowie powinni dawać im przykład swoim zachowaniem.

Jednak nie zawsze dorośli zdają sobie sprawę z tego, że żywienie ma wpływ na rozwój człowieka, a także utrzymanie jego dobrego stanu zdrowia. W związku z tym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował Talerz Zdrowego Żywienia, który określa proporcje produktów w posiłkach. Jest to pomoc dla osób, które nie mają wiedzy na temat opracowywania tego, jak powinna wyglądać dieta dla dzieci. Bardzo przydatne jest także uczestniczenie w różnych spotkaniach edukacyjnych i kursach dietetycznych przygotowujących do sprawowania opieki żywieniowej.

Dieta dzieci w przedszkolu i szkole

O szkole mówi się, że jest niczym drugi dom – to dlatego, że dzieci spędzają tam znaczną część swojego dnia. Placówki oświatowe muszą zadbać zatem o to, aby spełniać normy żywieniowe określane dla uczniów w każdym wieku. Co więcej, przedszkolaki i uczniowie powinni mieć zorganizowany dostęp do zbilansowanych posiłków. Dlatego też niezwykle istotna jest pomoc intendentki. O tym, jakie są jej zadania, pisaliśmy w artykule: Intendentka w szkole – co robi?

dieta dzieci

Oczywiście rodzice mają wpływ na to, co jedzą ich pociechy w placówkach oświatowych. Jednak dużo łatwiej jest kontrolować to w grupie przedszkolnej niż w szkole podstawowej. Młode osoby w tym okresie coraz mocniej dostrzegają zróżnicowanie nawyków żywieniowych rodziców i ich rówieśników. Już nie tylko rodzina, ale i znajomi z klasy mają wpływ na to, jakie produkty wybiera dziecko. Szczególnie w sytuacji, gdy uczeń chce się podporządkować zasadom panującym w tej grupie społecznej. Wtedy to chętniej sięgają po słodycze, słodkie napoje i produkty przetworzone, co może prowadzić do otyłości u dzieci.

Rodzice wobec odchudzania dziecka

Odchudzanie dziecka jest procesem bardziej złożonym niż w przypadku dorosłych. Przede wszystkim wynika to z tego, że wiek szkolny to nadal etap rozwojowy, a żywienie ma na niego duży wpływ. Ponadto dziecko nie zdaje sobie sprawy z przebiegu choroby i jej konsekwencji. To „w rękach” dorosłych leży odpowiedzialność za wyjaśnienie, czym jest nadwaga i otyłość, a także za wsparcie w procesie powrotu do zdrowia.

Aby w sposób prawidłowy odbywało się odchudzanie dziecka, niezbędna jest wizyta u dietetyka pediatrycznego. Specjalista ten m.in. przeprowadzi analizę masy ciała, opracuje dietę dostosowaną do preferencji i wieku, a także zajmie się kontrolowaniem przyrostu wagi pacjenta z uwzględnieniem jego etapu rozwoju. Jednak kluczowe znaczenie ma wdrażanie zaleceń dietetyki pediatrycznej w życie – co leży w obowiązku rodzica.

Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej

Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej oferowany przez Polski Instytut Dietetyki sprawdzi się dla osób pracujących z dziećmi (m.in. opiekunów, pedagogów, pomocy szkolnych), dla pracowników branży medycznej i dietetycznej, a także dla rodziców, którzy pragną zadbać o dietę lub odchudzanie dziecka. W programie znajdują się zagadnienia dotyczące zdrowego żywienia osób w różnych grupach wiekowych – od czasów niemowlęcych do 18. roku życia.

Absolwent kursu otrzymuje certyfikat ukończenia kursu specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej w języku polskim i angielskim. Należy podkreślić, w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki udostępniony w ofercie Instytucji, na który składają się: Kurs Dietetyki Podstawowy, Kurs Dietetyki Zaawansowany oraz Kurs Dietetyka.