Na czym polega zawód dietetyka i kto może prowadzić gabinet dietetyczny?

doradca dietetyczny uprawnienia

Dietetyk to niezwykle odpowiedzialny zawód, ponieważ ma duży wpływ na zdrowie swoich pacjentów. W czasie wykonywania swoich obowiązków układa diety, oferuje konsultacje dietetyczne czy instruuje pacjentów odnośnie żywienia, podziału mikro i makroelementów w diecie czy też wykluczania rozmaitych grup produktów np. w przypadku nietolerancji pokarmowych. Dowiedz się, na czym dokładnie polega zawód dietetyka i kto może prowadzić gabinet dietetyczny.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk to osoba, która świadczy swoje usługi stacjonarnie lub internetowo. Układa diety dla swoich pacjentów, które uwzględniają zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) oraz witaminy i minerały. Diety dopasowane są do potrzeb konkretnej osoby – uwzględniają jej zapotrzebowanie energetyczne (PPM oraz CPM) i umożliwiają chudnięcie, nabieranie masy mięśniowej lub utrzymywanie wagi. Diety mogą służyć także wyeliminowaniu chorób dietozależnych czy złagodzeniu objawów rozmaitych chorób takich jak zespół jelita drażliwego, czy insulinooporność.

JEŚLI CHCESZ POSZERZAĆ SWOJĄ WIEDZĘ Z ZAKRESU DIETETYKI, KONIECZNIE WEŹ UDZIAŁ W SZKOLENIU „KURS DIETETYKA”

Oprócz tego dietetycy zajmują się:

  •     promocją zdrowia i edukacją swoich pacjentów w zakresie żywienia,
  •     zlecaniem badań medycznych, które mają na celu np. wykrycie niedoborów i umożliwienie jeszcze lepszego dopasowania diety i/lub suplementacji do potrzeb pacjenta,
  •     leczeniem nadwagi, otyłości, niedowagi, wychudzenia,
  •     poradnictwem dietetycznym np. w zakresie przygotowywania pacjentów do rozmaitych badań, do których niezbędne jest zachowanie pewnego reżimu dietetycznego.

Konsultant ds. dietetyki — co to znaczy? Zawód dietetyk a konsultant żywieniowy

Kim jest doradca dietetyczny? Uprawnienia do wykonywania tego zawodu zyskuje się po ukończeniu odpowiedniego kursu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zawodu, jakim jest dietetyk. Zwyczajowo zakłada się, że dietetykiem klinicznym lub dietetykiem jest osoba, która ukończyła studia z obszaru tej dziedziny.

Dietetykiem może jednak zostać każdy po kursie dietetycznym, jeżeli nadaje on odpowiedni tytuł oraz kwalifikacje. Doradca dietetyczny, konsultant ds. dietetyki czy też coach żywieniowy to osoby, które ukończyły odpowiednie kursy – chociaż raczej nie zajmują się układaniem diet, mogą świadczyć poradnictwo z zakresu dietetyki i motywować do wprowadzania zmian swoich pacjentów.

Zawód dietetyk – wymagania, czyli uprawnienia dietetyka

Jakie wykształcenie musi mieć dietetyk? Uprawnienia, których potrzebuje, może nabyć na drodze kursu czy studiów? Odpowiedź brzmi: to zależy! Niezależnie od obranej ścieżki edukacji możesz zostać dietetykiem – nie ma zatem większego znaczenia, czy będą to studia, czy dobrze skonstruowany kurs dietetyczny! Prawo do wykonywania zawodu dietetyka ma mieć osoba, która:

  •     posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  •     ma stan zdrowia umożliwiający jej wykonywanie zawodu dietetyka,
  •     nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu, życiu, wolności seksualnej i obyczajności oraz wykazuje dobrą znajomość języka polskiego,
  •     posiada dyplom, świadectwo lub inny dokument, potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu dietetyka.

doradca dietetyczny uprawnienia

Jak wybrać dobry kurs dietetyki?

Kursy dietetyczne mogą być organizowane na różne sposoby – stacjonarnie lub internetowo. Bardzo kuszącą opcją dla wielu osób jest to, by wybrać właśnie te drugie. Wśród ich zalet można wymienić to, że:

  •     ich wybór pozwala oszczędzać czas i pieniądze, które w standardowym trybie trzeba by było poświęcić na dojazdy, wyżywienie oraz noclegi,
  •     można uczyć się w dowolnym czasie i miejscu, wystarczy dostęp do Internetu i chęć rozwoju,
  •     w ich toku omawia się takie same zagadnienia, jak na kursach stacjonarnych, jednak w trybie zdalnym – to pozwala kursantom zatrzymać się przy wybranym zagadnieniu tak długo, jak tylko chcą!

Rodzaje kursów dla osób, które chcą zostać dietetykami w Polskim Instytucie Dietetyki

W Polskim Instytucie Dietetyki możesz zrealizować:

  •     Kurs Dietetyki Podstawowy” – po którym uzyskuje się dokumenty zgodne z wymogami MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim,
  •     Kurs Dietetyki Zaawansowany” – po tym kursie można otrzymać dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu podobnie, jak w poprzednim przypadku,
  •     Kurs Dietetyka” – po którym oprócz zaświadczenia oraz certyfikatu uzyskuje się tytuł i dyplom dietetyka.

Zrealizowanie tych trzech kursów pozwoli Ci nabyć kompleksową wiedzę na temat dietetyki, niezbędne do wykonywania tej pracy umiejętności, a także uzyskać tytuł dietetyka!

Czy po kursie dietetyki można otworzyć gabinet?

Po trzystopniowym kursie dietetyki w Polskim Instytucie Dietetyki można otworzyć własny gabinet, a także świadczyć swoje usługi w publicznych placówkach, które zajmują się poradnictwem dietetycznym czy układaniem jadłospisów. Wynika to z tego, że wspomniany kurs nadaje uprawnienia i tytuł dietetyka. Pamiętaj jednak o tym, że nie po każdym dostępnym na rynku kursie uzyskasz takie uprawnienia – wszystko zależy od charakteru konkretnego szkolenia! Jeśli chcesz zostać dietetykiem, już dziś rozpocznij kształcenie w Polskim Instytucie Dietetyki!