Mleko a cukrzyca. Obalamy mity dietetyczne

dieta bez mleka

O powiązaniach cukrzycy z mlekiem mówi się od lat. Prowadzono na ten temat badania i wielokrotnie porusza się go w rozmowach z dietetykami. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy mleko można bezpiecznie spożywać mając cukrzycę. Poruszymy także temat tego, jakie dolegliwości może wywoływać mleko krowie, a także kto nie powinien go pić. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat mleka w zbilansowanej diecie.

Mleko wywołuje cukrzycę? Czy to prawda? Mleko a cukrzyca

O tym, że informacja jakoby mleko miało pewne powiązania z cukrzycą świadczy między innymi duża ilość zapytań w wyszukiwarce takich jak „kawa z mlekiem a cukrzyca” czy „mleko a cukrzyca” oraz częstotliwość poruszania tego tematu przez pacjentów z ich dietetykami. Dzisiaj obalamy mity dietetyczne – mleko można bezpiecznie spożywać, będąc w grupie ryzyka cukrzycy, mając stan przedcukrzycowy, a nawet cukrzycę. W ostatnim przypadku jego ilość powinna być jednak ograniczona, a poziom cukru we krwi należy stale kontrolować przy pomocy glukometru lub specjalnego czujnika. Oprócz tego konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, leków lub insuliny.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MITÓW DIETETYCZNYCH, ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI PODSTAWOWY”!

Badanie TRIGR – na czym polegało?

Związki cukrzycy z mlekiem krowim badano w ramach badania TRIGR. Prowadzono je przez 25 lat, a jego celem było zbadanie, czy wczesne wprowadzenie do diety dzieci mleka krowiego może być czynnikiem ryzyka sprzyjającym rozwojowi cukrzycy. W badaniu brało udział 2000 noworodków, u których w bliskiej rodzinie występowały przypadki cukrzycy typu I.

Pierwszej grupie dzieci po zakończeniu okresu karmienia piersią podawano hydrolizowane mleko modyfikowane, drugiej natomiast mleko modyfikowane oparte na mleku krowim. Po porównaniu wyników pomiędzy obiema grupami na przestrzeni lat, różnic nie stwierdzono. W odniesieniu do cukrzycy typu II w kilku metaanalizach wykazano, że zawartość witaminy D w mleku krowim może mieć pozytywny wpływ na metabolizm glukozy.

Jakie dolegliwości może wywoływać mleko krowie? Kto nie powinien go pić?

Mleko zawiera cenne enzymy, witaminę D czy wapń, a zatem może być ono składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Można stosować je także w określonej ilości, mając cukrzycę. Kto jednak nie powinien pić mleka? Przede wszystkim:

●  osoby ograniczające ilość cukrów prostych w diecie;

●  osoby z nietolerancją laktozy;

●  osoby uczulone na białka mleka.

Jakie dolegliwości może wywoływać mleko krowie? U osób z nietolerancją lub alergią mogą wystąpić między innymi ból brzucha, wzdęcia, biegunka, swędzące plamy alergiczne, wykwity skórne, wysypka.

Dieta bez białka mleka krowiego – jak może wyglądać?

Co zamiast mleka? Dieta bez mleka jest możliwa i co więcej – wcale nie taka trudna, jak mogłoby się wydawać! Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, mogą:

●  stosować nabiał bez laktozy;

●  suplementować enzym pomocny w metabolizmie laktozy, czyli laktazę;

●  wykluczyć mleko z diety i przejść na roślinne odpowiedniki nabiału.

W przypadku osób, które są uczulone na białka mleka sprawdzić się może wyłącznie wykluczenie mleka z diety. Łatwo je zastąpić wspomnianymi już odpowiednikami roślinnymi – aktualnie w sklepach jest ich całkiem spory wybór. Do dyspozycji konsumentów są między innymi jogurty np. kokosowe czy sojowe, sery żółte i białe, napoje (np. migdałowe, owsiane, sojowe, ryżowe, orzechowe) zastępujące mleko.

mleko a cukrzyca

Kursy dietetyczne w Polskim Instytucie Dietetyki

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia w cukrzycy oraz stosowania produktów mlecznych w diecie, możesz zapisać się na „Kurs dietetyki” który jest szkoleniem trójstopniowym. W jego skład wchodzą: kurs podstawowy, zaawansowany i wyżej wspomniany ,,Kurs Dietetyka’’ w Polskim Instytucie Dietetyki. Wykonanie ich wszystkich łącznie pozwala uzyskać dyplom i tytuł dietetyka. Po ukończeniu pierwszych dwóch kursów można natomiast otrzymać dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu na określonym poziomie w języku polskim i angielskim.W ofercie Polskiego Instytutu Dietetyki znalazł się także „Kurs Specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych”. W jego toku omawiane są zagadnienia związane z cukrzycą, otyłością, próchnicą czy chorobami psychicznymi, a także wątki dotyczące zasad żywienia w wymienionych jednostkach chorobowych. Po ukończeniu kursu można uzyskać dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz dodatkowo certyfikat ukończenia Kursu Specjalisty ds. leczenia chorób cywilizacyjnych w języku polskim i angielskim. Już dziś rozpocznij edukację w dziedzinie dietetyki!