Jakie powinno być wykształcenie dietetyka klinicznego?

Odpowiedni sposób żywienia ma znaczenie nie tylko dla utrzymania ciała w zdrowiu i dobrej kondycji, ale także wpływa na profilaktykę różnego typu schorzeń lub łagodzenia ich przebiegu. W przypadku chorób dietozależnych dieta może wpłynąć na poprawę jakości życia chorego. Wtedy to warto udać się do odpowiedniego specjalisty, jakim jest dietetyk kliniczny, o którego pracy będziemy pisali więcej w dalszej części artykułu. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania na temat kształcenia w zawodzie dietetyk kliniczny.

Dietetyk kliniczny – co to znaczy?

Odpowiedzi na pytanie, co to znaczy dietetyk kliniczny, można udzielić na podstawie analizy dwóch członów tej nazwy w następujący sposób:

 • dietetyk specjalista w zakresie żywienia ludzi, wykorzystujący swoją wiedzę w zakresie wpływu odżywiania na człowieka w terapii i edukacji.
 • kliniczny – określenie wskazujące na związek z leczeniem, np. objawem klinicznym określa się symptom danej choroby.

Dietetyk kliniczny – kto to?

Powyższa analiza miała na celu ułatwienie zrozumienia, kto to jest dietetyk kliniczny. Na jej podstawie możemy określić, że jest to wykształcona osoba, która specjalizuje się opracowaniem terapii żywieniowej dopasowanej do potrzeb osób z różnego typu chorobami i schorzeniami dietozależnymi. Co więcej, współpracuje on często z kobietami w ciąży, ponieważ żywienie w tym okresie wpływa na zdrowie zarówno matki, jak i płodu.

kurs dietetyki klinicznej

Zadania zawodowe dietetyka klinicznego:

 • diagnozowanie w zakresie oceny masy ciała, stanu odżywienia pacjenta;
 • określenie zapotrzebowanie kaloryczne i na substancje odżywcze u pacjenta;
 • opracowanie jadłospisu odpowiednio do potrzeb i danego schorzenia;
 • monitorowanie stanu pacjenta podczas procesu leczenia;
 • prowadzenie odpowiedniej dokumentacji dietetycznej;
 • współpracowanie z personelem medycznym;
 • prowadzenie edukacji żywieniowej dla pacjenta i jego rodziny.

Zapisz się na “Kurs Dietetyki Klinicznej” i zostań specjalistą ds. dietetyki klinicznej

Jak zostać dietetykiem klinicznym?

Obowiązki dietetyka klinicznego wskazują, że zawód ten wymaga bardzo dużej wiedzy i umiejętności, dlatego też do podjęcia pracy na tym stanowisku, potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Poniżej wskażemy dwie możliwości ścieżki edukacyjnej dla osób pragnących pracować jako dietetyk kliniczny.

Studia dietetyczne

Pierwszą możliwością jest podjęcie studiów na kierunku Dietetyka kliniczna lub Dietetyka ze specjalizacją Dietetyka kliniczna. W trakcie studiów poruszane są m.in. zagadnienia, takie jak: 

 • toksykologia, 
 • konserwowanie żywności, 
 • analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, 
 • biochemia żywności, 
 • żywienie kliniczne, 
 • anatomia i medycyna itp. 

Jakie studia na dietetyka wybrać? Zarówno tytuł licencjata, jak i magistra, daje uprawnienia do pracy w tym zawodzie. Dlatego też wybór pomiędzy kształceniem na studiach I stopnia a studiach I i II stopnia zależy od chęci i możliwości studenta.

Kursy dietetyczne

Drugą możliwością tego, by zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu, jest kształcenie na Polskim Instytucie Dietetyki, który jedyny w Polsce może nadawać tytuł dietetyka absolwentom 3-stopniowego kursu dietetycznego, na który składa się:

 • “Kurs Dietetyki Podstawowy”, 
 • “Kurs Dietetyki Zaawansowany”,
 • Kurs Dietetyka”.

Warto dodać, że nasza instytucja otrzymała Certyfikat Jakości ISO 9001:2015. Jest to udokumentowanie faktu, że Polski Instytut Dietetyki prowadzi swoje kursy zgodnie z wszelkimi międzynarodowymi standardami jakości oraz normami.

Dietetyk powinien dodatkowo przystąpić na “Kursie Dietetyki Klinicznej”, dzięki któremu uzupełni swoją wiedzę w zakresie leczenia żywieniowego w różnego typu chorobach i schorzeniach, a także u kobiet w ciąży. W ten sposób dietetyk zostanie dietetykiem ds. dietetyki klinicznej.

Dietetyka kliniczna – studia czy kurs? Co wybrać?

Oczywiście decyzja o tym, czy wybrać studia dietetyczne, czy też kurs dietetyki klinicznej, zależy od osoby zainteresowanej podjęciem kształcenia w tej dziedzinie. Studiowanie będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie tradycyjne podejście do nauki. Z kolei szkolenia dietetyczne umożliwiają podjęcie kształcenia w nowoczesny sposób – tak jak w przypadku oferowanego przez nas “Kursu Dietetyki Klinicznej” online.

dietetyk

Zalety kształcenia zdalnego na Polskim Instytucie Dietetyki:

 1. Kursy dietetyczne zostały stworzone w taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje.
 2. Tego typu nauczanie daje swobodę w gospodarowaniu czasem, gdyż uczestnik sam decyduje, ile czasu dziennie poświęci na realizację kursu dietetycznego.
 3. Jest to szansa dla osób zajętych lub zapracowanych (a często nawet jedyna możliwość) podjęcia nauki.
 4. Kursant oszczędza czas i pieniądze na dojazdach do szkoły lub na uczelnię.
 5. Szkolenie dietetyczne można wykonać w dowolnym miejscu, o ile uczestnik ma dostęp do internetu i urządzenia mobilnego. 

Co daje kształcenie na kursach dietetycznych?

Decydując się na naukę na kursach dietetycznych znajdujących się w naszej ofercie, uczestnik poza specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami, otrzyma dokumenty umożliwiające zdobycie legalnego zatrudnienia w zawodzie.

Osoba, która pozytywnie ukończy “Kurs Dietetyki Klinicznej” otrzyma certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim, a także zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej

Absolwent 3-stopniowego kursu dietetycznego po ostatnim z nich – tj. “Kursie Dietetyka” – poza certyfikatem ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim i zaświadczeniem MEN, otrzymuje także tytuł i dyplom dietetyka wraz z kodem zawodu.

Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia internetowego i stacjonarnego honorowane są w ten sam sposób, dlatego też warto zdecydować się na kształcenie online.