Co słodkiego zaproponować pacjentowi przy diecie lekkostrawnej?

co słodkiego przy diecie lekkostrawnej

Zmiana nawyków żywieniowych i rezygnacja z ulubionych, choć niezdrowych potraw bywa bardzo trudna i ciężka do sforsowania przez dietetyków wobec swoich klientów. Dlatego, aby przekonać podopiecznych do przejścia na dietę lekkostrawną, warto zaproponować im nie tylko zdrowe i niekoniecznie lubiane przez nich potrawy, ale również pewne posiłki, które będą smaczne i zdrowe, a jednocześnie słodkie. Sprawdź, co słodkiego przy diecie lekkostrawnej można dodać do jadłospisu osób dbających o linię i zdrowe odżywianie oraz w jaki sposób przekonać pacjentów do przejścia na dietę lekkostrawną i przestrzegania jej.

Czym jest dieta lekkostrawna i dla kogo to odpowiednia propozycja?

Dieta lekkostrawna określana bywa również jako łatwostrawna, co doskonale oddaje jej charakter. Lekkostrawny sposób odżywiania ma na celu odciążenie układu pokarmowego i stanowi zdrową modyfikację tradycyjnej diety. Dietetycy, zalecając dietę lekkostrawną, dążą do ułatwienia pracy układowi pokarmowemu lub konkretnym narządom. Taki sposób żywienia wspomaga łagodzenie dolegliwości i prowadzi do ogólnej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.

W diecie lekkostrawnej ważne jest ograniczenie produktów ostro przyprawionych, marynowanych czy wędzonych, które zalegają w żołądku stosunkowo dłużej niż np. produkty gotowane. Ogranicza to wzdęcia, występowanie zgagi i wspomaga regenerację poszczególnych narządów. To idealna propozycja dla osób na wszelkich rekonwalescencjach, z problemami żołądkowymi z refluksem żołądkowo-jelitowym czy zespołem jelita drażliwego. Dieta lekkostrawna zalecana jest także osobom starszym, jak i tym, którzy chcą wysmuklić sylwetkę.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE W ROZPISYWANIU DIET I WSPOMAGANIU LECZENIA. WYBIERZ „KURS DIETETYKI KLINICZNEJ”!

Czy można dodać do diety lekkostrawnej słodycze?

Przejście na dietę lekkostrawną i trzymanie się jej zasad nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób, które odżywiały się dotąd w sposób niezdrowy lub spożywały obfite posiłki pełne niezdrowych, wysokoprzetworzonych produktów. Choć wśród podstawowych produktów w diecie lekkostrawnej nie znajdują się typowe słodycze, nie oznacza to, że żadnego rodzaju słodkości nie mogą się znaleźć w takim jadłospisie. Należy jednak wybierać produkty, które charakteryzują się właściwym i zdrowym składem, bez dużej ilości cukru czy niezdrowego tłuszczu. 

Co słodkiego przy diecie lekkostrawnej będzie dobrym wyborem?

Kwestia tego, co słodkiego przy diecie lekkostrawnej można umieścić w jadłospisie i zaproponowanie takiej opcji, może być kluczem dla wsparcia ich w walce ze złymi nawykami. Słodka przekąska pozwoli nieco zaspokoić chęć podjadania, a jednocześnie sprawi, że wdrażanie diety lekkostrawnej do codziennego planu dnia będzie znacznie łatwiejsze.

Co słodkiego przy diecie lekkostrawnej zaproponować jako dodatek do jadłospisu? Warto postawić tu np. na przekąski zbożowe i z dodatkiem owoców liofilizowanych bez cukru czy słodkości słodzone ksylitolem lub innymi naturalnymi zamiennikami cukru. Dobrym wyborem będą też galaretki owocowe, a także różne przetwory owocowe, kompoty czy herbatniki bez cukru i glutenu.

jakie ciasto przy diecie lekkostrawnej

Jakie ciasto przy diecie lekkostrawnej będzie dobrym wyborem?

Wśród słodkich produktów, które można okazjonalnie spożyć na diecie lekkostrawnej, znajdują się również wypieki. Jakie ciasto przy diecie lekkostrawnej można zaproponować, będąc dietetykiem? Doskonale sprawdzi się tu biszkopt z owocami, lekki sernik na zimno czy ciasto marchewkowe bez orzechów.

Warto osobom przebywającym na diecie lekkostrawnej wskazać sposoby modyfikowania przepisów na wypieki tak, aby były one lżejsze i zawierały mniej kalorii. Warto tu stosować zamiast zwykłego cukru naturalne słodziki i wybierać wersje przepisów z ograniczoną ilością tłuszczy. Dobrze jest też ograniczać zawartość tłuszczu w takich składnikach jak śmietana, jogurt czy mleko. Zamiast zwykłej mąki, można zastosować natomiast ich wersje bezglutenowe.

Aby w pełni poznać tajniki diety lekkostrawnej i możliwych słodyczy dopuszczalnych w takim sposobie odżywiania, a także pomóc osobom z różnymi schorzeniami poprawić swój stan zdrowia, warto wybrać ,,Kurs Dietetyki Klinicznej” dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i języku angielskim. Dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej możliwe jest także uzyskanie dodatkowej dokumentacji wydawanej przez uczelnie w postaci świadectwa ukończenia kursu i dyplomu w skórzanej oprawie. Do kursu dietetyki Klinicznej mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 rok życia, wówczas po jego ukończeniu będą mogły się tytułować specjalistą ds. dietetyki klinicznej. Natomiast osoby, które posiadają tytuł dietetyka, po ukończeniu kursu zostają dietetykiem klinicznym. Kursy te również dostępne są na platformie dydaktycznej PID. Kształcenie na wszystkich kursach dostępnych na platformie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.