Jak wygląda praca psychodietetyka?

psychodietetyk czym się zajmuje

Psychodietetyk jest specjalistą, który, poprzez pracę nad motywacją i obrazem ciała pomaga w zmianie nawyków żywieniowych. Zagłębia się w procesy psychologiczne i dzięki tej wiedzy, potrafi w odpowiedni sposób pomóc w walce ze złymi nawykami żywieniowymi. Dowiedz się, jak wygląda praca psychodietetyka.

Psychodietetyk – czym się zajmuje? Psychodietetyk – co robi?

Zapewne zastanawiasz się, co w swojej pracy robi psychodietetyk. Czym się zajmuje osoba, podejmująca zatrudnienie na takim stanowisku? Nie tylko układa diety, ale również pomaga radzić sobie z objawami zaburzeń odżywiania i nieprawidłowymi relacjami z jedzeniem. Dba o dobre samopoczucie swoich podopiecznych i kształtuje wraz z nimi zdrowe nawyki żywieniowe. Edukuje swoich pacjentów także na tematy związane z:

  • nauką radzenia sobie ze stresem,
  • opanowywaniem niepohamowanej ochoty na jedzenie, słodkie lub słone przekąski,
  • niską samooceną i dużymi wymaganiami stawianymi samemu sobie,
  • odchudzaniem, utrzymywaniem wagi i jej zdrowym zwiększaniem.

Żeby zdobyć wiedzę z zakresu dziedziny, jaką jest psychodietetyka, kurs np. w Polskim Instytucie Dietetyki może okazać się świetnym wyborem!

Wymagania w stosunku do kandydata na psychodietetyka

Od kandydata wymaga się obszernej wiedzy z zakresu biologii, fizjologii, anatomii, chemii, technologii żywienia, psychologii i psychiatrii. Oprócz tego powinno się być osobą komunikatywną, otwartą i gotową do ciągłego dokształcania się, ponieważ wiedza z zakresu dietetyki jest cały czas aktualizowana. Przyszły psychodietetyk powinien być zainteresowany tematyką zdrowego żywienia oraz zaburzeń odżywiania i wyróżniać się szczególną wrażliwością na potrzeby pacjenta. Tylko wówczas jego praca będzie przynosić satysfakcjonujące rezultaty.

JUŻ DZIŚ ZAPISZ SIĘ NA „KURS PSYCHODIETETYKA”, NA KTÓRYM ZDOBĘDZIESZ WIEDZĘ POTRZEBNĄ DO WYKONYWANIA TEGO ZAWODU!

Gdzie może pracować psychodietetyk? Psychodietetyk – praca

Mając już kwalifikacje z zakresu psychodietetyki, można pracować w szpitalu, klinice, poradni dietetycznej, domu pomocy społecznej, cateringu oraz szkoleniach dla firm lub założyć własną działalność gospodarczą. Jednakże należy wspomnieć, że aby móc prowadzić własną działalność psychodietetyczną lub wykorzystywać tę wiedzę np. w pracy jako trener personalny, należy zrobić kurs potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Co wybrać – kurs psychodietetyka czy studia?

Istnieją dwie opcje, poprzez które można uzyskać wykształcenie psychodietetyka – pierwsza, to podjęcie studiów dietetycznych, składających się z 5 lat nauki, które realizują program studiów zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskuje się tytuł magistra dietetyki, dający uprawnienia do pracy w zawodzie. Po studiach z zakresu dietetyki trzeba dodatkowo ukończyć studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki, chyba że w toku studiów uwzględniono i wybrano specjalizację z właśnie tego zakresu.

Drugą opcją, jest podjęcie kursu stacjonarnego lub online. Należy jednak wybierać kursy, które mają zweryfikowany materiał zgodny z programem MPiPS. Najpierw należy ukończyć kurs dietetyka, by uzyskać stosowny tytuł, a następnie zainteresować się kursem psychodietetyka, który pozwoli nabyć kompetencje również z zakresu psychodietetyki.

psychodietetyk praca

Żeby ukończyć wspomniany kurs dietetyka, uprzednio należy skończyć podstawowy i zaawansowany kurs dietetyki, ponieważ jest to szkolenie trzystopniowe. Chociaż po każdym z poszczególnych kursów otrzymuje się stosowne dokumenty zgodne z wymogami MEiN, dopiero łączne ukończenie ich wszystkich pozwala uzyskać kwalifikacje dietetyka i zyskać prawo do wykonywania zawodu.

Zalety kursów psychodietetycznych online

Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie kursu online. Jest to innowacyjna forma kształcenia, która pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu, ponieważ nauka odbywa się przez platformę e-learningową.

Zdecydowaną zaletą kursów z zakresu dietetyki jest to, że można ukończyć je znacznie szybciej niż w kilka lat. Studia magisterskie to zazwyczaj 5 lat pracy, natomiast dodatkowe studia podyplomowe, przynajmniej rok. W przypadku kursów szybkość ich ukończenia warunkuje zaangażowanie oraz ilość dostępnego czasu kursantów.

Potwierdzenie kwalifikacji po kursie psychodietetycznym online

Jeśli chcesz podjąć pracę jako psychodietetyk, praca ta będzie z pewnością bardzo satysfakcjonująca, a od możliwości jej podjęcia dzieli Cię tylko trochę nauki! Po ukończeniu kursu psychodietetyka w Polskim Instytucie Dietetyki otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu psychodietetyki (w języku polskim i angielskim), a także dodatkowo dyplom i świadectwo ukończenia kursu.