Rodzaje diet leczniczych

co to jest dieta lecznicza

Dieta często jest bardzo ważnym elementem leczenia rozmaitych schorzeń czy dolegliwości. Niejednokrotnie okazuje się, że jest jedynym sposobem na usunięcie lub ograniczenie problemów osób chorych w szczególności tych, związanych z układem pokarmowym. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się ich różne rodzaje. Dowiedz się, co to jest dieta lecznicza i jakie są rodzaje diet leczniczych.

Dieta bogatoresztkowa

Na diecie bogatoresztkowej wyklucza się wszystkie produkty wysokoprzetworzone, zawierające niezdrowe tłuszcze, dużo dodanego cukru, alkohol. Kładzie się nacisk na zwiększenie podaży błonnika oraz spożycia płynów. W przypadku standardowej, przeciętnej diety powinno to być 20-25 g na dobę. W leczniczej diecie bogatoresztkowej ilość tę zwiększa się nawet do 40-60 gramów dziennie. Dieta ta znajduje szerokie zastosowanie w przypadku leczenia zaparć oraz zaburzeń czynnościowych jelit.

ZAPISZ SIĘ NA „KURS DIETETYKI KLINICZNEJ” I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT DIET LECZNICZYCH!

Dieta LOW FODMAP

LOW FODMAP to dieta lecznicza o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów, a także polioli. Są to w dużej mierze szybko wchłanialne i łatwo fermentujące węglowodany, które przyjmuje się, że są odpowiedzialne za dużą część objawów chorobowych. Stosuje się ją w leczeniu IBS oraz SIBO, szczególnie po ukończonej terapii antybiotykami. Dieta polega na wykluczeniu żywności z wysoką zawartością FODMAP oraz stosowaniu produktów o niskiej zawartości FODMAP.

Początkowo z diety wyklucza się wszystkie łatwo fermentujące pokarmy, a w późniejszym okresie wprowadza część z nich, by sprawdzić, które dokładnie produkty sprawiają, że dochodzi do zaostrzenia objawów choroby. Dodatkowo składniki żywieniowe dzieli się na te dozwolone, dozwolone w określonych ilościach oraz zakazane. W przypadku stosowania tej diety bardzo pomocne są dzienniczki żywieniowe oraz pomoc dietetyka.

Dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna to taka, w której ilość spożywanych kalorii jest niższa, niż zapotrzebowanie energetyczne konkretnej osoby. Stosować ją mogą ludzie zdrowi lub osoby leczące się na otyłość. Dieta uwzględnia zasady zdrowego żywienia i z założenia nie wyklucza wybranych grup produktów tak, jak ma to miejsce przykładowo w odniesieniu do LOW FODMAP.

Żeby prawidłowo ją ułożyć, należy policzyć PPM pacjenta (podstawową przemianę materii), a następnie wyliczyć CPM (całkowite zapotrzebowanie kaloryczne). W przypadku chęci redukcji wagi od uzyskanego wyniku odejmuje się na początek 200-300 kalorii i obserwuje rezultaty. Bezwzględnie ilość przyjmowanych kalorii na dobę nie może być niższa, niż wynik PPM. Jest to bowiem kaloryczność potrzebna do prawidłowego funkcjonowania termogenezy czy podtrzymania pracy narządów.

dieta lecznicza

Kto układa diety lecznicze?

Układaniem diet leczniczych zajmuje się dietetyk kliniczny. Żeby nim zostać, możesz ukończyć Kurs Dietetyki Klinicznej w Polskim Instytucie Dietetyki. Kurs odbywa się poprzez platformę do zdalnego nauczania, dzięki temu wszyscy kursanci mają dokładnie tyle czasu, ile potrzebują, by przerobić każde zagadnienie. Nie ma potrzeby dostosowywania się tempa grupy czy wybranych godzin spotkań. Co więcej, można oszczędzać czas i środki np. na dojazdach czy wyżywieniu w innym mieście. W końcu nie każdy ma możliwość kształcenia się w miejscu zamieszkania.

Po zakończeniu kursu otrzymuje się zgodną z wymogami MEiN dokumentację oraz certyfikat ukończenia kursu dietetyki klinicznej (wydawany w języku polskim i angielskim). Ponieważ Polski Instytut Dietetyki ma akredytację uczelni wyższej, a kursanci uzyskują dodatkowo dyplom oraz świadectwo ukończenia kursu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, a kandydat spełnia odpowiednie wymogi, może starać się o dofinansowania na kurs z Urzędu Pracy.