Co to jest psychodietetyka?

Psychodietetyka

W dobie utrzymującego się od kilku lat trendu na „bycie fit” coraz więcej osób decyduje się na poradę dietetyka, który przeanalizuje aktualny stan zdrowia oraz doradzi, w jaki sposób postępować, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że niepowodzenia związane ze stosowaniem danej diety wcale nie muszą oznaczać źle dobranych składników lub niekompetencji danego specjalisty. Niezwykle ważną rolę w procesie prawidłowego żywienia i konsekwentnego przestrzegania zaleceń odgrywa psychika, która znacznie wpływa na tempo zauważalnych rezultatów oraz ogólne samopoczucie. Z tego powodu pojawiła się nowa dziedzina, która pozwala spojrzeć na problem żywieniowy nie tylko z perspektywy czysto dietetycznej, ale także psychologicznej. Co to jest psychodietetyka i jak wygląda praca takiego specjalisty?

Czemu służy psychodietetyka?

Psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną, która odpowiada na zapotrzebowanie aktualnych problemów związanych psychicznymi blokadami związanymi ze zmianą nawyków żywieniowych. Jak się okazuje, niezwykle istotnym w procesie wdrażania diety lub zmian w jadłospisie jest nastawienie psychiczne. Po kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu latach ciężko jest spożywać zupełnie inne posiłki, często te, za którymi się nie przepada. Bardzo często zmienia się również ich ilość w ciągu dnia oraz pora. Samodzielna praca nad swoją silną wolą nie zawsze okazuje się sukcesem. Odpowiednią pomoc w tym zakresie przynosi psychodietetyk.

Psychodietetyk – kto to jest?

Psychodietetyka swoją popularność zyskała w szczególności w kręgach dietetyków i psychologów, którzy chcą poszerzyć zakres swoich umiejętności i zacząć bardziej kompleksowo patrzeć na problemy swoich pacjentów. Dzięki merytorycznemu zapleczu z nieznanej wcześniej dziedziny taki specjalista może spojrzeć na problem zupełnie z innej perspektywy i znaleźć przyczyny niepowodzeń wdrażanych planów dietetycznych. Podstawowym zadaniem psychodietetyka jest odnalezienie źródła problemu powodującego różnego rodzaju schorzenia na tle żywieniowym, a także dobranie indywidualnej strategii, aby je zniwelować.

Praktycznie każdy przypadek, z jakim spotyka się psychodietetyk jest inny. Dzieje się tak dlatego, że każdy człowiek posiada własne uwarunkowania genetyczne, jest w innym wieku, spożywa inne posiłki i prowadzi inny tryb życia. Psychodietetyk stoi więc przed niełatwym zadaniem dopasowania danej diety dla konkretnego przypadku, co wpływa także na fakt, iż jest to niezwykle ciekawa praca. Na brak rezultatów lub długi okres oczekiwania na efekty wpływają czynniki, które mogłoby się wydawać na pozór nie mają znaczenia – mowa tu o stresie, asertywności czy własnej samoocenie.

W jakich przypadkach pomaga psychodietetyk?

Z uwagi na szeroki zakres wiedzy, jaką posiada psychodietetyk, może on pracować z osobami cierpiącymi na wiele różnych schorzeń. Zgłaszają się do niego najczęściej osoby, które:

 • cierpią na nadwagę lub niedowagę,
 • nie potrafią zwalczyć złych nawyków żywieniowych,
 • są otyłe,
 • mają niską samoocenę i nie akceptują swojego wyglądu,
 • mają poczucie braku kontroli nad tym, co jedzą i piją,
 • odreagowują stres przez nadmierne spożywanie posiłków (najczęściej niezdrowych),
 • cierpią na anoreksję bądź bulimię.

Jak zostać psychodietetykiem?

Na kurs psychodietetyki online najczęściej decydują się lekarze, psycholodzy i dietetycy, którzy chcą poszerzyć zakres swoich kompetencji i móc powiększyć ofertę swoich usług. Kursanci, którzy ukończą Kurs Psychodietetyki oferowany przez Polski Instytut Dietetyki otrzymują specjalny certyfikat zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zdobyte w ten sposób kwalifikacje oraz wcześniejsze zdobycie tytułu dietetyka pozwala na podjęcie pracy jako specjalista do spraw psychodietetyki.

Wykwalifikowany psychodietetyk może znaleźć zatrudnienie w:

 • klinikach,
 • szpitalach,
 • poradniach dietetycznych,
 • szkoleniach dla firm,
 • domach pomocy społecznej.

Wiedza oraz posiadane umiejętności pozwalają również na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i otworzenie np. prywatnego gabinetu.