Co to jest dietetyka?

Co to jest dietetyka?

Nadciśnienie tętnicze, nadwaga, anoreksja – to tylko kilka przykładów z szerokiej grupy schorzeń spowodowanych nieodpowiednią dietą. Lista chorób, które są konsekwencją niewłaściwego odżywiania jest znacznie dłuższa i zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób. Choć niektóre czynniki wpływające na stan zdrowia są niezależne od nas – np. uwarunkowania genetyczne czy wiek, ogromne znaczenie w kontekście dobrego samopoczucia obok aktywności fizycznej ma to, co jemy. Choć odżywianie oraz jego wpływ na ludzkie zdrowie jest podstawowym zakresem badań dietetyki, obszar tej dziedziny jest znacznie szerszy. Co to jest dietetyka i jak wygląda praca takiego specjalisty?

Czym jest dietetyka?

Choć statystyki zawiązane z chorobami, których źródłem jest nieprawidłowe odżywianie nie napawają optymizmem, pewnego rodzaju światełkiem w tunelu jest coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie własnego organizmu, a także roli, jaką odgrywa dietetyk. Osoby borykające się z różnymi problemami coraz rzadziej wstydzą się wizyty u specjalisty i podejmują odpowiednie kroki, aby poprawić swój aktualny stan zdrowia.

Dietetyka to szybko rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się żywieniem – zarówno zdrowego, jak i chorego człowieka. Głównymi gałęziami nauk, na których się opiera są nauki medyczne, biochemiczne i technologiczne. Wiele informacji czerpie jednak z innych obszarów, które również mają wpływ na leczenie – mowa o przemyśle i usługach. Dietetyka w głównej mierze zajmuje się zasadami oraz biochemicznymi podstawami żywienia.

Wiele lat badań dostarczyło medycynie dowodów, że tylko prawidłowe i racjonalne odżywianie może najbardziej wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak:

 • cukrzyca,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby nowotworowe,
 • próchnica.

Wiedza o wartościach odżywczych zawartych w różnych produktach, a także przestrzeganie podstawowych zasad pozwala poprawić jakość życia, a także wpłynąć na jego przedłużenie. Niestety, pomimo starań nie każdy jest w stanie samodzielnie zapanować nad swoim jadłospisem bądź nie posiada odpowiedniej wiedzy, co może wyeliminować ze swojej diety lub jakie produkty zamienić, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Wtedy nieocenioną rolę odgrywa dietetyk.

Dietetyk – kto to jest?

Dietetyk to specjalista zajmujący się badaniem żywości, nadzorowaniem, planowaniem i stosowaniem zasad żywienia. Mowa tu nie tylko o przypadkach indywidualnych, ale także o grupach. Pomaga nie tylko w profilaktyce osobom zdrowym, ale przede wszystkim dba o prawidłowe i racjonalne żywienie szczególnie w trakcie choroby i szczególnych stanach ludzkiego organizmu. Dietetyk musi posiadać kompleksową wiedzę z zakresu żywności, procesach przygotowania posiłków i przede wszystkim – dostosowywaniu żywności do potrzeb organizmu ze względu na jego stan oraz wiek. Korzystając z takiej wiedzy, dietetyk opracowuje receptury potraw, a także kontroluje etapy ich przygotowywania. Dietetyka jest jednak często błędnie mylona z technologią żywności, podczas gdy dietetyka to nauka medyczna skoncentrowana na odżywianiu człowieka i ocenie wpływu żywności na proces leczenia.

Z porad dietetyka najczęściej korzystają osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego, układu krążenia, nerek czy choroby metaboliczne. Rola dietetyka nie ogranicza się jednak tylko do udzielania porad. Specjalista musi posiadać także umiejętności komunikacyjne z pacjentem, ponieważ tylko szczegółowy wywiad i zebrane dane mogą pomóc ułożyć prawidłowy plan żywieniowy.

Dietetyka – praca w zawodzie

Ze względu na szeroki zakres wiedzy, jaki posiadają dietetycy, możliwości do podjęcia pracy w zawodzie jest bardzo wiele. Dietetyk poprzez łączenie umiejętności lekarza i technologa żywienia może z powodzeniem podjąć pracę w:

 • ośrodkach zdrowia,
 • gastronomii,
 • zakładach żywienia zbiorowego,
 • szkołach,
 • ośrodkach naukowo-badawczych,
 • ośrodkach fitness i centrach sportowych,
 • firmach cateringowych,
 • jadłodajniach dietetycznych.

Kurs Online Dietetyka

Państwowy Instytut Dietetyki posiada w swojej ofercie kursy nadające kwalifikacje. Realizacja Kursu Dietetyki Podstawowej, Zaawansowanej oraz Kursu dietetyka daje możliwość uzyskania tytułu Dietetyka wraz z otrzymaniem dyplomu i kodem zawodu. Nauka odbywa się w formie nowoczesnych i niezwykle efektywnych szkoleń e-learningowych. Wszystkie kursy oferowane przez PID znajdziesz tutaj (link).