Jak zostać dietetykiem sportowym?

Dietetyk sportowy

Jak powszechnie wiadomo, sposób żywienia ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie i kondycję naszego zdrowia. Odpowiednio dobrana dieta nie kojarzy się już tylko z koniecznością zrzucenia zbędnych kilogramów przez osoby, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Dużą wagę do składników odżywczych przywiązuje się aktualnie również w trakcie wzmożonego wysiłku. Niezależnie od tego, czy ktoś uprawia sport amatorsko poprzez poranny jogging, czy jest zawodowym kulturystą – trzeba zwracać uwagę na swoją dietę i ilość składników odżywczych. Z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z porady specjalisty w tej dziedzinie, a aspirujący dietetycy wybierają pracę właśnie w tym kierunku. Wzrost zainteresowania generuje więc coraz więcej pytań na temat tego, jak zostać dietetykiem sportowym.

Dietetyk sportowy – komu pomaga?

Wraz ze wzrostem popularności wszelkich dyscyplin sportu – szczególnie amatorskiego – oraz coraz większej świadomości w zakresie własnego ciała, coraz więcej aktywnych osób decyduje się na skorzystanie z usług dietetyka sportowego. W szczególności mowa tu o osobach, które chcą m.in.:

  • Osiągać lepsze efekty treningowe,
  • Zwiększyć wytrzymałość,
  • Poprawić swoją wydolność.

Dietetyk sportowy udziela porad odnośnie kwestii żywieniowych i dobiera odpowiednią dietę do konkretnego rodzaju wysiłków i planu treningowego. Uwagę na spożywane posiłki muszą bowiem zwracać nie tylko profesjonaliści, ale także osoby uprawiające sport amatorsko. Z tego właśnie powodu, z usług dietetyka korzystają również osoby, które odwiedzają siłownie i kluby fitness. A z roku na rok trenujących w takich miejscach przybywa.

Jakie zadania ma dietetyk sportowy?

Dietetyk sportowy przede wszystkim ocenia potrzeby żywieniowe, a także analizuje ilość składników pokarmowych, energii i płynów, których potrzebuje dana osoba w trakcie treningów. Pełni on kluczową rolę w przygotowaniach do zawodów – zarówno przed startem, w trakcie oraz poza sezonem. Dzięki temu profesjonalni sportowcy osiągają wymaganą wydolność czy wagę (jest to szczególnie ważny aspekt np. w sportach siłowych i sztukach walki). Oprócz odpowiedniego ułożenia jadłospisu, dietetyk sportowy dobiera również suplementację w postaci witamin i minerałów, a także różnego rodzaju odżywek.

Indywidualne podejście dietetyka sportowego jest kluczem do sukcesu sportowca. Bez szczegółowego wywiadu i poznania wielu istotnych czynników, zarówno zalecona dieta, jak i treningi mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Dietetyk sportowy układa indywidualne jadłospis w oparciu o
• płeć,
• wiek,
• masę ciała,
• dyscyplinę sportu,
• tempo przemiany materii.

Dopiero uwzględniając te czynniki dietetyk może zaproponować efektywny program żywieniowy, pozwalający nie tylko rozwinąć mięśnie, ale również zwiększy odporność i wytrzymałość organizmu.

Ile zarabia dietetyk sportowy?

Wraz ze wzrostem popularności zawodu dietetyka sportowego, rośnie także liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy w tym kierunku. Przemawia za tym nie tylko fakt, że jest to niezwykle ciekawa, rozwojowa i pomocna innym, ale również dobrze opłacana praca. Zarobki dietetyków sportowych są oczywiście uzależnione od stażu, a także miejsca pracy. Dietetycy posiadający staż oraz odpowiednie wykształcenie, mogą liczyć na ponad 3 500 zł brutto miesięcznie. Dużo więcej są w stanie zarobić osoby, które prowadzą własny gabinet. Wówczas zarobki mogą sięgać nawet około 8 000 zł brutto miesięcznie. Więcej dowiesz się z naszego artykułu „Jakie są zarobki dietetyka sportowego?”.

Kurs Dietetyka Sportowego

Aby jednak móc otworzyć własny gabinet i pracować w zawodzie, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i udokumentowane kwalifikacje. Polski Instytut Dietetyki posiada w swojej ofercie Kurs Dietetyki Sportowej Online. Uczestnicy, którzy go ukończą, otrzymują certyfikat w języku polskim oraz angielskim. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje, a także wcześniejsze uzyskanie tytułu dietetyka pozwala podjąć pracę jako specjalista ds. dietetyki sportowej i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ponadto, dietetyk z kwalifikacjami z zakresu Dietetyki sportowej może być zatrudniony w domu pomocy społecznej, klinice, szpitalu, poradni dietetycznej, także pracować przy szkoleniach dla firm.