Czym zajmuje się coach żywieniowy?

Coach żywieniowy

Wraz ze wzrostem świadomości w społeczeństwie na temat znaczenia zdrowego odżywiania w codziennym życiu, wiele osób podejmuje działania, aby zadbać o stan swojego zdrowia rozpoczynając różnego rodzaju diety. Nie zawsze jednak są odpowiednio zmotywowani, często również brakuje im wiedzy odnośnie tego, jak skutecznie wprowadzić zdrowy tryb życia w swoje realia. Jak można im w tym pomóc?

Diet coaching – co to takiego?

Aby wspierać osoby, które ze względów zdrowotnych bądź też chęci zmiany w swoim życiu zaczynają wprowadzać zasady zdrowego żywienia, w dietetyce wyodrębnił się nowy zawód – diet coaching. Osoba, która się go podejmuje – diet coach – oferuje szereg działań, aby przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych. Dotyczy to przede wszystkim modyfikację dotychczasowych przekonań i zachowań, które wpływają niekorzystnie na proces przemiany w taki sposób, aby dla osoby podejmującej dietę nie był to przymus lecz proces przyjemny, który na stałe zagości w jego życiu.

Coach żywieniowy i jego zadania

Jak więc wygląda wsparcie diet coacha? Przede wszystkim cały proces zaczyna się od wywiadu z pacjentem i zebraniu informacji dotyczących jego sposobu odżywiania, stanu zdrowia czy alergii pokarmowych. Następnie coach przygotowuje plan żywieniowy i wskazówki, które pomogą prawidłowo się odżywiać. Cały proces jest bardzo zindywidualizowany – specjalista coach może zaproponować wspólną wizytę w supermarkecie aby pokazać, które produkty wybierać, jak czytać etykiety czy jakie – zdrowsze – zamienniki można stosować. Często w zakres usług diet coacha wchodzi nauka zdrowego gotowania, gdyż odpowiednie przetwarzanie produktów może mieć znaczny wpływ na jakość finalnego posiłku.

Co jeszcze oferuje diet coaching?

Oprócz rozwiązania problemów dietetycznych, diet coach skupia się na tym, aby zmienić myślenie pacjenta w taki sposób, aby zrozumiał swoje potrzeby i świadomie wprowadzał zmiany w swoje życie. Motywuje go w codziennych działaniach i wspiera w wycofywaniu niezdrowych nawyków żywieniowych. Proces jest zindywidualizowany i dostosowany do pacjenta w taki sposób, aby metodą małych kroków zmienił on swój styl życia na zdrowszy. 

Diet coaching może być świetnym uzupełnieniem procesu odchudzania – podczas gdy dietetyk dostosuje rodzaj diety i przekaże zasady jej przestrzegania, coach pomoże je wdrożyć w życie pacjenta, odpowiednio go zmotywować i ukierunkować w taki sposób, aby przestał być na diecie, a po prostu zaczął zdrowo żyć.

Kto może zostać coachem dietetycznym?

Wszystkie osoby, które są zainteresowane zdrowym stylem życia i jego promowaniem w społeczeństwie, mogą podjąć się uczestnictwa w kursie coachingu dietetycznego. Zdobędą tam wiedzę niezbędną do przeprowadzania procesu coachingu – zarówno z zakresu psychologii, jak i metodyki pracy z pacjentem czy technik wsparcia. Kurs więc skierowany jest przede wszystkim do:

  • dietetyków
  • specjalistów ds. żywienia
  • trenerów personalnych
  • trenerów fitness

…a także do wszystkich tych osób, które chcą motywować innych do zmiany niezdrowych nawyków żywieniowych; pokazać im, jak wykorzystać ich potencjał i stworzyć możliwości do realizacji swoich celów.