W jaki sposób dietetyk może rozpoznać przyczyny otyłości? 

dietetyka kliniczna

Otyłość jest przewlekłą chorobą, która objawia się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Według Narodowego Funduszu Zdrowia 65,7% Polaków i 45,9% Polek ma nadwagę, a otyłość występuje u 15,4% mężczyzn i 15,2% kobiet. Badania te przeprowadzono w latach 2019-2020. W związku z tym rząd opracował program leczenia otyłości. Ma on zmniejszyć ten problem w społeczeństwie, gdyż istnieje wiele przyczyn problemów z wagą. Dlatego bardzo ważna jest współpraca z dietetykiem, który odpowiednio dobierze pacjentowi środki pomocy.

Przyczyny otyłości

Nie da się wymienić jednej bezpośredniej przyczyny występowania nadwagi i otyłości. Podłożem tych chorób mogą stać się czynniki: 

  • biologiczne, 
  • psychologiczne,
  • środowiskowe

Za przyrost tkanki tłuszczowej w organizmie odpowiadają niektóre zespoły (np. Downa czy Lawrence’a-Moona-Bielda), zaburzenia kliniczne (np. problemy z prawidłową pracą gospodarki hormonalnej), a także możliwe jest dziedziczenie otyłości. Co więcej, często wpływ na nadmierne gromadzenie się tłuszczu mają przyjmowane leki, których odstawienie jest niemożliwe ze względu na leczenie innych chorób.

Jeśli chodzi o psychologiczne czynniki wpływające na otyłość – wśród nich wymienia się problemy z dzieleniem się emocjami, nadmierny stres, brak akceptacji własnej osoby. W związku z tym pojawiają się zachowania związane z objadaniem się w celu poprawy nastroju lub chęci zwrócenia na siebie uwagi. Środowisko także ma wpływ na występowanie nadwagi i otyłości, ponieważ naśladowany styl odżywiania i wyuczone nawyki mają kluczowe dla zdrowia i kondycji ludzi. 

Jak prowadzone jest leczenie dietą?

W nadwadze i otyłości leczenie dietą przeprowadza się za pomocą stopniowej redukcji masy ciała. Najważniejsze jest, aby jadłospis był dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Pozytywny wpływ ma także urozmaicanie dań dzięki temu taki sposób jedzenia nie znudzi nie i zniechęci chorego do jego stosowania. Kaloryczność potraw określa się na podstawie wyliczonego zapotrzebowania z uwzględnieniem deficytu na poziomie od 500 do 800 kcal na dobę. 

leczenie nadwagi

Leczenie nadwagi i otyłości w sposób gwałtowny za pomocą głodówki lub zbyt wysokich restrykcji nie przyniesie długotrwałych efektów. Co gorsza, wpłynie na wystąpienie niedoborów pokarmowych, pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Dlatego tak ważne jest dopasowanie planu żywieniowego do przyczyny otyłości lub nadwagi i krok po kroku redukować masę ciała, dbając o dostarczenie wszystkich niezbędnych dla organizmu składników odżywczych.

Inne sposoby leczenia nadwagi i otyłości

Wśród pozostałych sposobów na leczenie nadwagi i otyłości zalicza się edukację, która nauczy pacjentów stopniowego wprowadzania zmian żywieniowych, a także pozwoli zrozumieć, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna, bowiem ruch ma niebagatelny wpływ na proces redukowania masy ciała. Warto dodać, że stosowanie diety i uprawianie sportu jest skuteczniejsze, gdy pacjent otrzymuje odpowiednie wsparcie psychologiczne

Jeżeli po zastosowanym leczeniu dietetycznym i zmianie stylu życia nadal niewidoczne są oczekiwane efekty, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Jednak nie zwalnia to pacjenta ze stosowania dotychczasowych metod terapii żywieniowej. Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne stosowane, gdy za sprawą innych sposobów nie udało się osiągnąć zakładanych rezultatów. Warto dodać, że decyzję o operacji podejmuje zespół specjalistów: internista, chirurg, anestezjolog, psycholog oraz dietetyk.

Kurs Specjalisty Dietetyki ds. leczenia nadwagi i otyłości 

Polski Instytut Dietetyki oferuje Kurs Specjalisty Dietetyki ds. leczenia nadwagi i otyłości skierowany dla wszystkich osób pragnących zwiększyć wiedzę w zakresie tych dwóch chorób. Kursant podczas szkolenia online zapoznaje się z anatomią człowieka i jego procesami metabolicznymi, a także poznaje przyczyny, rozpoznawanie, przebieg i konsekwencje wynikające z nadwagi i otyłości. Ponadto zdobywa kompetencje umożliwiające leczenie i zapobieganie występowania tych chorób.

Jest to kurs online umożliwiający zdobycie tytułu specjalisty ds. leczenia nadwagi i otyłości, udokumentowany certyfikatem w języku polskim i angielskim. Należy podkreślić, w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu. Innym sposobem jest uzyskanie statusu absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dla dietetyka online. Jest on udostępniony w ofercie Instytucji, która jako jedyna w Polsce może nadawać ten tytuł.