Układanie diet na podstawie różnych potrzeb, czyli jak zostać dietetykiem

ukladanie diety

Jedzenie służy do przyswajania substancji odżywczych i witamin, dlatego spełnia bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Zatem powinien on zadbać o dobrze skomponowany jadłospis, który będzie uwzględniał zapotrzebowanie wynikające z wieku, masy ciała, stanu zdrowia i wielu innych, istotnych czynników. W celu prawidłowego dobrania modelu żywienia pomocna jest wizyta u dietetyka, który potrafi opracować plan żywieniowy, uwzględniając różne potrzeby pacjenta.

Co to jest dieta?

Wśród społeczeństwa często można spotkać się z błędnym przekonaniem na temat tego, co to jest dieta. Najczęściej słowo to kojarzone jest z żywieniem wspomagającym proces odchudzania. Jest to błędna definicja, ponieważ dieta w sposób ogólny oznacza każdy sposób odżywiania się. 

Kiedy człowiek żywieniem zaspokaja swoje wszystkie potrzeby pokarmowe i wykorzystuje wszelkie dostępne produkty i potrawy, to stosuje dietę naturalną (zwyczajową). Z kolei, gdy ze względu na problemy zdrowotne, należy zmodyfikować przyswajane dotąd składniki odżywcze, mówi się o diecie leczniczej (zdrowotnej). Jej zastosowanie ma na celu np. dostarczenie utraconych na skutek choroby witamin, oszczędzać chory narząd, ograniczać wchłanianie szkodliwych substancji. Ogólnie ujmując, diety lecznicze mają służyć poprawie zdrowia.

Innym sposobem odżywiania są diety alternatywne stosowane w sytuacji, gdy osoba zdrowa z własnej woli rezygnuje z pewnych pokarmów (np. tak jak wegetarianie z mięsa) lub przestaje wykorzystywać niektóre sposoby przygotowywania posiłków.

Kiedy warto skorzystać z pomocy w układaniu diety?

Wizyta u dietetyka w celu uzyskania pomocy w stworzeniu jadłospisu to nie tylko polecane rozwiązanie dla osób, które chcą zredukować swoją masę ciała. Specjalista ten zajmuje się opracowywaniem indywidualnego planu żywieniowego na podstawie preferencji i potrzeb swoich pacjentów.

Całe szczęście zwiększa się społeczna świadomość tego, że wizyta u dietetyka nie wiąże się jedynie z pomocą w leczeniu otyłości. Odpowiednio przygotowany plan żywieniowy wpływa na utrzymanie lub poprawę: samopoczucia, wyglądu sylwetki, a także zdrowia. Prawidłowo dobrane jedzenie pomaga w redukowaniu dolegliwości związanych z różnymi typami schorzeń, a także zapobiega występowaniu alergii i cukrzycy, które klasyfikowane są jako choroby cywilizacyjne.

dieta

Jak wspomniano, istnieją różne rodzaje sposobów odżywiania, dlatego warto skonsultować się z dietetykiem, który dobierze, na podstawie wywiadu żywieniowego oraz oceny masy ciała, które z rozwiązań żywieniowych najlepiej stosować czy którąś z diety alternatywnej, zwyczajowej, a może diety leczniczej? Dzięki temu, że dietetyk podchodzi indywidualnie do każdego z pacjentów, rekomenduje mu rozwiązanie dostosowane do jego potrzeb.

Jak zostać dietetykiem?

Dietetykiem może zostać osoba, która zdobyła dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskała status absolwenta:

  • technologii żywności, 
  • studiów wyższych na kierunku dietetyka.

Istnieje jeszcze możliwość, by uprawnienia do wykonywania tego zawodu zdobyć za pomocą kształcenia online w Polskim Instytucie Dietetyki, który jedyny w Polsce może nadawać tytuł dietetyka absolwentom 3-stopniowego szkolenia:

  • Kurs Dietetyki Podstawowy, 
  • Kurs Dietetyki Zaawansowany,
  • Kurs Dietetyka.

Po każdym z ww. szkoleń absolwent otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim. Natomiast dyplom dietetyka z kodem zawodu można zdobyć kończąc wszystkie z nich.

Jak było omówione wyżej, Polski Instytut Dietetyki umożliwia przystąpienie na dietetyczny kurs online z certyfikatem, na którym uczestnik może zdobyć rzetelną wiedzę i umiejętności, dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym przez specjalistów.

Jest to świetny wybór dla osób zastanawiających się, jak zostać dietetykiem, który w sposób profesjonalny i indywidualny potrafi pracować z pacjentem. Ponadto nauka online daje kursantowi możliwość swobodnego wybierania czasu oraz miejsca kształcenia, o ile ma on dostęp do laptopa z internetem.

Kurs Dietetyki Zaawansowany w swoim programie uwzględnia tematy związane z: charakterystyką funkcji narządów człowieka, określeniem stanu odżywienia, a także omawia zalecenia zdrowego żywienia w różnych schorzeniach i wyjaśnia zastosowanie diety niskowęglowodanowej. Przystąpienie do tego szkolenia wymaga od uczestnika podstawowej wiedzy z zakresu dietetyki, dlatego mogą go rozpocząć osoby, które ukończyły Kurs Dietetyki Podstawowy.