Jakie są zarobki intendenta?

intendent zarobki

Osoba zatrudniona jako intendent odpowiada za menu oraz skład jakościowy i ilościowy potraw przygotowywanych przez kucharzy. Dodatkowo zaopatruje magazyny w towary, łącznie z dostarczeniem ich do pomieszczeń magazynowych, a także utrzymuje stały poziom ilościowy produktów w magazynach. Zatrudnienie specjalisty na tym stanowisku jest bardzo ważne w organizacji żywienia zbiorowego. W dalszej części artykułu wskażemy więcej informacji na temat tego stanowiska, a także omówimy, jakie są zarobki intendenta.

Czy intendent to stanowisko urzędnicze?

Intendent nie jest stanowiskiem urzędniczym, a w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy zaliczany jest do grupy: pracownicy obsługi technicznej biur, hoteli i innych obiektów. Więcej na temat pracy osoby na tym stanowisku pisaliśmy w artykule: Kto to jest intendent?

Warto dodać, że intendent może pracować w:

• przedszkolach,
  • szkołach,
  • hotelach,
  • ośrodkach wypoczynkowych,
  • domach pomocy społecznej,
  • firmach cateringowych.

Co charakteryzuje intendenta?

Aby móc pełnić zawód intendenta, należy posiadać wszechstronną wiedzę z zakresu dietetyki i ogólnie pojętego żywienia człowieka, czy też technologii żywności. Osobę na tym stanowisku powinna cechować:

• sumienność w powierzonych obowiązkach;
  • punktualność w wykonywaniu zadań;
  • troska o ład i porządek;
  • dbałość o należyty stan mienia;
  • życzliwość w stosunku do przełożonych, współpracowników, nauczycieli, dzieci i interesantów.

Intendentem powinna być osoba posługująca się z łatwością aktualnymi rozporządzeniami i przepisami lub wymogami Inspekcji Sanitarnej itd. Realizowanie żywienia zbiorowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością za stan zdrowia innych osób.

Zdobądź wiedzę na temat żywienia zbiorowego podczas “Kursu Intendenta”

Jakie są zarobki intendenta?

Dane dotyczące tego, jakie są zarobki intendenta, można znaleźć w raporcie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Celem tego badania jest przedstawienie, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby na różnych stanowiskach. Dzięki temu możemy poznać medianę pensji w konkretnym zawodzie – u intendenta zarobki wynoszą średnio 3790 zł brutto.

Kwota ta została wyliczona na podstawie informacji zdobytych od 182 ankietowanych. Według tych danych (aktualizowanych w styczniu 2023 r.) wypłata intendenta waha się od 3410 zł do 4240 zł brutto. Oczywiście są to dane szacunkowe, a na ostateczne wynagrodzenie intendenta wpływa wiele elementów.

Ile zarabia intendentka w przedszkolu?

Przytoczone powyżej informacje na temat średnich zarobków nie wskazują na miejsce zatrudnienia intendentów, zatem można przypuszczać, że u intendentki w przedszkolu wypłata wynosi średnio 3790 zł.

Jednak należy zwrócić uwagę, że w pracy intendenta zarobki zależne są od typu prowadzonej działalności. Chodzi o to, że różnicę można zauważyć wobec tego, czy osoba na tym stanowisku pracuje w instytucji publicznej, czy też w działalności prywatnej.

intendent

To, ile zarabia intendentka w przedszkolu lub w szkole nie będzie się od siebie znacznie różniło. Najlepsze wynagrodzenie można otrzymać, pracując w prywatnych poradniach żywieniowych, w których żywieniowiec sam ustala koszt usługi, a cena za konsultacje może wynieść nawet 200 zł.

Intendent – zarobki a wykształcenie

Osoba chcąca podjąć zatrudnienie jako intendent powinna mieć potwierdzenie swoich kwalifikacji do wykonywania zawodu intendenta. Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w branży są czynnikami, które wpływają na negocjowanie stawek za dane usługi.

Wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy intendenta można zdobyć na oferowanym przez nas “Kursie Intendenta”, podczas którego nabywa się informacje na temat roli intendenta w zakładzie żywienia zbiorowego i zasad jego prowadzenia, podstaw dietetyki, a także przepisów i zasad bezpieczeństwa.

Absolwent kursu otrzymuje dyplom, zaświadczenie MEN, certyfikaty w j. polskim i angielskim. Uzyskane w ten sposób wiedza i umiejętności są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Jednak należy podkreślić, w celu podjęcia pracy jako intendent należy zdobyć również kwalifikacje dietetyka. W tym celu wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania zawodu dietetyka albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych, czy też 3-stopniowego kursu dietetyki organizowanego w Polskim Instytucie Dietetyki.