Jak zostać dietetykiem i uzyskać tytuł zawodowy?

jak-zostac-dietetykiem

Zdrowe odżywianie ma kluczowy wpływ na naszą sylwetkę, samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Choć coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, utrwalone złe nawyki żywieniowe, brak czasu i inne czynniki sprawiają, że samodzielne dbanie o dietę staje się wyzwaniem. Zdobycie wiedzy i kwalifikacji w dziedzinie dietetyki otwiera wiele drzwi zawodowych i można śmiało powiedzieć, że to zawód przyszłości. Dowiedz się, jak zostać dietetykiem, czy potrzebne są do tego studia, oraz ile czasu zajmuje ukończenie kursu dietetycznego.

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Specyfika pracy dietetyka – kursy dietetyki i wyzwania zawodu

Zawód dietetyka to praca z drugim człowiekiem. Bazuje się na jego problemach nie tylko żywieniowych, często są to blokady natury psychologiczno-emocjonalnej, stąd zawód ten jest bardzo wymagający pod względem kompetencji miękkich oraz dużej ilości wiedzy, jaką musi wykazywać się osoba na tym stanowisku.

Dietetyk zajmuje się układaniem indywidualnych diet do potrzeb konkretnego pacjenta. Oprócz kontaktu z drugim człowiekiem i diagnozowaniu jego potrzeb prowadzi dokumentację medyczną, nierzadko również pełni funkcję edukatora, uświadamiając ludziom, jak funkcjonuje ich organizm i jak powinni o niego dbać pod względem żywieniowym.

Oprócz tego, dietetyk bardzo często odpowiada za nadzór nad prawidłowością przebiegu technologicznego poszczególnych etapów przygotowania potraw. Jak można zauważyć, zawód ten wymaga bardzo dużej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, psychologii, fizjologii, technologii i chemii żywności oraz jest to potrzeba ciągłej aktualizacji posiadanej wiedzy.

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jeżeli kandydata na dietetyka nie przerażają obowiązki zawodowe ani ilość nauki, jaką należy posiąść, by godnie reprezentować ten zawód, to czas odpowiedzieć na pytanie, jak zostać dietetykiem i rozważyć możliwości uzyskania tytułu dietetyka. Istnieją dwie równoważne opcje – pierwsza, to podjęcie studiów dietetycznych, składających się z 5 lat nauki, które realizują program studiów zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskany tytuł mgr dietetyki daje uprawnienia do pracy w zawodzie.

Drugą opcją, jest podjęcie kursu dietetyki stacjonarnie lub online. Należy jednak wybierać kursy, które mają zweryfikowany materiał zgodny z programem.

Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie kursu online. Jest to innowacyjna forma kształcenia, która pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu, ponieważ nauka odbywa się przez platformę e-learningową, a materiał dydaktyczny jest dokładnie taki sam, jak na studiach. Po ukończeniu kształcenia na stosownych kursach online i zdaniu egzaminów możliwe jest uzyskanie dyplomu dietetyka.

Dyplomowany dietetyk – kurs, uprawnienia i specyfika nauki w PID

Realizując 3-etapowy kurs dietetyki, można uzyskać nie tylko możliwość zatrudnienia i pracy jako dietetyk. Kursy zawodowe to również szansa na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej i założenia własnego gabinetu dietetycznego.

Kurs dietetyki, który pozwoli uzyskać stosowne kwalifikacje, składa się z trzech etapów i tym samym pomniejszych kursów. Są to kolejno:

  • Kurs Dietetyki Podstawowy,
  • Kurs Dietetyki Zaawansowany,
  • Kurs Dietetyka.

Po ukończeniu Kursu Dietetyki Podstawowego i pozytywnym zdaniu egzaminu absolwent uzyskuje możliwość zapisania się na Kurs Dietetyki Zaawansowany. Po jego ukończeniu oraz zdaniu egzaminu możliwe jest natomiast zapisanie się na Kurs Dietetyka. Zarówno po Kursie Dietetyki Podstawowym, jak i Kursie Dietetyki Zaawansowanym absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z MEiN oraz certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej dodatkowo można otrzymać świadectwo ukończenia kursów oraz dyplomy w skórzanej oprawie.

dietetyk-kurs-uprawnienia

Po pozytywnym ukończeniu trzeciego z kursów, czyli Kursu Dietetyka absolwent poza wspomnianymi powyżej dokumentami uzyskuje również prawo do wykonywania zawodu Dietetyka oraz dyplom Dietetyka. Dietetyk zgodnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy wprowadzoną Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 227) został sklasyfikowany do grupy 3 o numerze: 322001.

Zrealizowanie wszystkich trzech kursów i tym samym uzyskanie zawodu Dietetyka umożliwia założenie własnej działalności gospodarczej o numerze PKD 86.90.E (Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana). Podklasa ta obejmuje działalność związaną z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia.

Ile trwa kurs na dietetyka?

Każdy z trzech kursów, których zrealizowanie umożliwia zdobycie zawodu dietetyka, odbywa się online i możliwe jest indywidualne tempo pracy oraz przyswajania wiedzy. Trzeba jednak pamiętać, że fakt nauki za pomocą platformy to również ogromna ilość materiału i istotnych kwestii, które trzeba przyswoić, aby zdać kolejne egzaminy kończące kursy.

Zaktualizowano dnia 20 sierpnia 2024