Dieta ketogeniczna – opinie lekarzy i fakty

dieta ketogeniczna opinie lekarzy

Dobra dieta na odchudzanie to klucz do sukcesu utraty masy ciała, ale co to właściwie znaczy? Odpowiemy na to pytanie w dalszej części artykułu. Jednym ze sposobów na zrzucenie wagi jest stosowanie keto jadłospisu. Jednak, aby zrozumieć działanie diety ketogenicznej – jak zacząć ją wprowadzać – należy najpierw zapoznać się z tym, czym ona jest i jakie produkty warto w niej wykorzystywać.

Dobra dieta na odchudzanie – co to właściwie znaczy?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z czym kojarzy się dobra dieta na odchudzanie. Przede wszystkim powinna ona być skuteczna, czyli działać zgodnie z założonymi efektami, a w tym przypadku umożliwiać spadek masy ciała bez odczuwania głodu. W tym celu dobra dieta na odchudzanie musi zostać dopasowana do indywidualnie wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego oraz uwzględniać stan zdrowia osoby na redukcji. Dodatkowo bardzo ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, witamin i minerałów, aby utrzymać go we właściwej kondycji. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób z różnego typu schorzeniami i chorobami dietozależnymi. 

Zapisz się na “Kurs Dietetyki Ketogenicznej” i zdobądź specjalistyczną wiedzę na temat zastosowania diety keto

Czym jest dieta ketogeniczna? Produkty zalecane 

Dieta ketogeniczna (inaczej określana dietą ketogenną lub dietą keto) polega na redukowaniu węglowodanów, przy jednoczesnym spożywaniu żywności wysokotłuszczowej. Oczywiście jadłospis dla osób decydujących się na wdrożenie tego typu sposobu żywienia powinien opracować dietetyk ketogeniczny, który dopasowuje plan żywieniowy do potrzeb i preferencji osób na diecie ketogenicznej. Produktami zalecanymi są: awokado, orzechy i nasiona, masło orzechowe, oliwki, dziko żyjące ryby, mięso ze zwierząt z wolnego wybiegu. To, co łączy wszystkie wymienione składniki tego jadłospisu, to tzw. zdrowy tłuszcz, np. kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, kwasy nasycone.

Dieta ketogeniczna – opinie lekarzy

Jak z każdym sposobem odżywiania, tak i na temat diety ketogenicznej, opinie lekarzy można podzielić na zwolenników i przeciwników tej metody. Jednak współczesna nauka i stale rozwijane badania w tym kierunku wskazują, że nie powinna ona już budzić żadnych kontrowersji. Wynikiem tego jest zwiększająca się ilość dietetyków ketogenicznych, specjalizujących się w tej metodzie dietoterapii.

dobra dieta na odchudzanie

Faktem jest, że jest ona dobrą dietą na odchudzanie, ponieważ przynosi oczekiwane efekty w postaci utraty masy ciała. Ponadto u osób z epilepsją, które stosowały dietę ketogeniczną, wskazuje się na redukcję liczby napadów, a nawet remisję choroby. Jednak bardzo istotne jest, aby stosować ją zgodnie z zaleceniami dietetyka ketogenicznego, dzięki temu uniknie się wszelkich negatywnych skutków niewłaściwego zastosowania się do zaleceń.

W diecie ketogenicznej opinie lekarzy, które są niepochlebne, często odnoszą się do tzw. keto grypy. Jest to stan osłabienia przypominający ten podczas zachorowania na grypę. Jest to zupełnie normalna reakcja ludzka świadcząca o tym, że organizm przestawia się na wykorzystanie tłuszczu jako paliwa. Taki stan utrzymuje się jedynie kilka dni. Więcej na temat zastosowania diety ketogenicznej w odchudzaniu i leczeniu pisaliśmy w artykule: Praktyczne zastosowanie diety ketogenicznej – jak przekazywać tę wiedzę pacjentom?

Kurs Dietetyki Ketogenicznej

Polski Instytut Dietetyki oferuje “Kurs Dietetyki Ketogenicznej”, który umożliwia zdobycie wiedzy na temat tego, czym jest dieta ketogeniczna, jak zacząć i prawidłowo ją stosować, a także jaki ma wpływ na zdrowie itd. Dodatkowo podczas kursu uczestnik poznaje fizjologiczne znaczenie składników pokarmowych, a także zasady diety ketogenicznej.

Absolwent kursu uzyskuje zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej oraz dwa certyfikaty: jeden w języku polskim, a drugi w angielskim. W ten sposób zostaje nadany mu tytuł specjalisty ds. dietetyki ketogenicznej. 

Należy podkreślić, że w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyka udostępniony w ofercie Instytucji.