Praktyczne zastosowanie diety ketogenicznej – jak przekazywać tę wiedzę pacjentom?

Praktyczne zastosowanie diety ketogenicznej

W ciągu ostatnich lat dieta ketogeniczna stała się jednym z najpopularniejszych sposobów odżywiania. Początkowa styczność z tą dietą wydawać może się kontrowersyjna ze względu na ogólne przekonanie ludzi o tym, że aby schudnąć, należy wyeliminować ze swoich posiłków tłuszcze. Nic bardziej mylnego! Jak dowodzą badania – nadmiar tłuszczu dobrej jakości może wpływać na redukowanie masy ciała poprzez stan określany jako ketoza. Wtedy to organizm, zamiast pobierać energię z cukru, pozyskuje ją z nagromadzonego tłuszczu. Nie dziwi więc fakt, że dietetyk ketogeniczny to zawód coraz bardziej potrzebny na rynku pracy związanym ze zdrowym odżywianiem, a szkolenia dietetyka stają się niezbędnym elementem do podjęcia zatrudnienia.

Dieta ketogeniczna w praktyce – przygotowanie do pracy z pacjentem podczas szkolenia dietetyka

Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu podaży tłuszczów w posiłkach, przy jednoczesnym ograniczeniu w nich węglowodanów. Dodatkowo ważne jest dostosowanie ilości spożywanego białka i kalorii do wieku osoby stosującej ten sposób odżywiania. Dieta keto wykorzystywana jest zarówno w odchudzaniu, jak i leczeniu. Jednak przed jej wdrożeniem do swojego życia, warto skonsultować się ze specjalistą po szkoleniu dietetyka ketogenicznego.

Dieta keto w odchudzaniu

Aby zmiana stylu odżywiania wpłynęła na oczekiwany spadek masy ciała, dietetyk podczas konsultacji zapoznaje pacjenta z zasadami prawidłowego stosowania diety ketogenicznej. Co więcej, konsultacja dietetyczna jest niezbędna w celu określenia podstawowej przemiany materii (PPM, BMR), termogenezy i zapotrzebowania na aktywność – co pozwoli na kontrolowanie utraty masy ciała.

Dieta keto w leczeniu

Dieta ketogeniczna może być stosowana jako sposób leczenia pacjentów z padaczką lekooporną, wrodzonymi wadami metabolizmu, a także wykorzystuje się ją jako uzupełnienie terapii u pacjentów onkologicznych – potwierdza to Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Dietetyk ketogeniczny powinien przekazać pacjentowi m.in. informacje na temat:

  • sposobu działania diety ketogenicznej,
  • stanu ketozy,
  • przeciwwskazań do stosowania diety,
  • planowania posiłków,
  • doboru produktów spożywczych,
  • skuteczności działania diety keto.

Studia a szkolenie dietetyka – kto może zostać dietetykiem ketogenicznym?

Certyfikat specjalisty w zakresie dietetyki ketogenicznej uzyskuje osoba, która ukończy odpowiedni kurs w tym zakresie. Jednak, aby rozpocząć działalność jako dietetyk, należy zdobyć dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskać status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych, czy też dietetyki I lub II stopnia. Dodatkowo wiedzę ogólną o odżywianiu warto uzupełnić o kursy lub szkolenia dla dietetyków, aby pozyskać wiedzę w ramach konkretnej specjalizacji – i w tym przypadku uzyskać tytuł dietetyka ketogenicznego.

Kursy dietetyczne online

Nie trzeba uczęszczać na szkolenie dietetyka stacjonarne, aby poszerzyć swoje umiejętności z konkretnej dziedziny z zakresu dietetyki – kursy dietetyczne online to sprawdzony sposób pozyskiwania wiedzy. Oferowany przez Polski Instytut Dietetyki Kurs Dietetyki Ketogenicznej umożliwia zwiększenie wiedzy na temat stosowania tego rodzaju diety, a także pozwala na udokumentowanie zdobytych kwalifikacji. Absolwent kursu otrzymuje tytuł specjalisty w zakresie dietetyki ketogenicznej, udokumentowany certyfikatem w języku polskim i angielskim. Dzięki temu może podjąć pracę w: szkołach, przedszkolach, szpitalach, poradniach oraz przy prowadzeniu szkoleń dla firm lub założyć własną działalność gospodarczą.