Diet coaching w Polsce – z czym to się je?

Diet coaching w Polsce

Współcześnie jesteśmy bombardowani wieloma informacjami na temat tego, jak żyć zdrowo. Mogłoby się wydawać, że dzięki temu wprowadzenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej do codziennej rutyny nie będzie sprawiało najmniejszego problemu. Jednak na wypracowane nawyki wpływa wiele czynników, m.in. środowisko, brak motywacji, nieumiejętny dobór żywności. Nic więc dziwnego, że zwiększa się zapotrzebowanie na coachów, którzy pomagają uporać się z niekorzystnymi przyzwyczajeniami.

Czemu służy coaching dietetyczny?

Coaching dietetyczny, określany również jako diet coaching i trenowanie żywieniowe, najczęściej kojarzony jest ze szkoleniem dietetycznym w zakresie odchudzania. Jednak utrata masy ciała – o ile takie jest założenie klienta – to nie jedyna usługa oferowana przez trenera żywieniowego. Diet coaching służy motywowaniu klienta do zmiany nawyków na lepsze zarówno w kwestii wyboru posiłków, jak i przekonania na temat żywności oraz swoich umiejętności. 

Zalety coachingu dietetycznego

Coach uświadamia, jakie niekorzystne zachowania żywieniowe popełnia klient. Dodatkowo wyjaśnia ich źródło i uczy, jak je eliminować. Warto podkreślić, że diet coaching uczy intuicyjnie wybierać i wprowadzać zdrowe nawyki – tak by klient nie czuł zmęczenia i nie stracił zaangażowania w pracy nad sobą.

Trenowanie żywieniowe niesie za sobą wiele korzyści, dzięki którym osoba pracująca z coachem dietetycznym:

  • pozna swoje ciało;
  • zrozumie, skąd się biorą jej nawyki;
  • weźmie odpowiedzialność za swoje wybory żywieniowe;
  • pozna przeszkody w drodze do zdrowego odżywiania;
  • zostanie zmotywowana do troski o swoje zdrowie;
  • zyska pewność siebie i swojej wiedzy;
  • odkryje na nowo własne potrzeby.

Sytuacja diet coachingu w Polsce

Diet coaching w Polsce jest dosyć nowym zjawiskiem na rynku, jednak za granicą praca ta stale zyskuje na popularności wśród konsumentów. Dlatego też można sądzić, że coaching dietetyczny będzie branżą, która rozszerzy się również w Polsce. Co więcej, świadczyć o tym może rozwijający się rynek usług, wpływający m.in. na gabinety dietetyczne. Pracownie te rozszerzają swoją ofertę, by odpowiedzieć na jak największą ilość potrzeb swoich klientów. Dodatkowo diet coaching to usługa indywidualnie opracowana, dzięki czemu trafi w gusta najbardziej wymagających konsumentów.

Popularność coachów żywieniowych

Bardzo trudno określić jest liczbę precyzującą popularność tego zawodu w Polsce. Wynika to z faktu, że nie ma odgórnie ustalonych wytycznych, w jaki sposób powinno się policzyć osoby, które określają się mianem coacha. Warto zastanowić się nad tym, kogo można zaliczyć do wykonujących ten zawód – czy absolwentów kursu dietetycznego; osoby, które faktycznie pracują jako coach, a może tych, którzy otrzymali akredytację.

Według badań ICF Global Study – zajmujących się popularnością coachingu – globalny wzrost i rozszerzające się rozprzestrzenianie coachingu jest oczywiste. Oszacowano, że na całym świecie w 2019 r. było około 71 000 praktykujących zawód coachów, co stanowiło wzrost o 33% w porównaniu z 2015 r. Dodatkowo warto przywołać dane IFC Polska, iż akredytację uzyskało u nich 26 000 coachów, w tym 700 w Polsce. Dane te nie wymieniają specjalizacji, jakimi zajmują się coachowie, dlatego nie da się określić, jaki odsetek wśród nich zajmuje się branżą dietetyczną.

diet coaching

Kurs coachingu dietetycznego – kto i gdzie może do niego przystąpić?

Aby pracować jako diet coach, sam kurs dietetyczny czy coachingowy może być niewystarczający. Kurs Coaching Dietetyczny oferowany przez Polski Instytut Dietetyki uwzględnia przygotowanie do wykonywania tego zawodu. Program zawiera m.in. charakterystykę postaw i zadań coacha, czy też naukę psychologicznego wsparcia klientów. Absolwent kursu otrzymuje tytuł specjalisty w zakresie coachingu dietetycznego, udokumentowany certyfikatem w języku polskim i angielskim.

Kurs będzie pomocny dla trenerów, dietetyków, osób pracujących w sektorach doradztwa lub rozwoju itd., którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu diet coachingu. Doskonale sprawdzi się również dla osób, pragnących rozpocząć działalność w branży coachingowej lub dietetycznej. Jednak, w celu podjęcia pracy jako dietetyk, należy zdobyć dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskać status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych, czy też dietetyki I lub II stopnia.