Co obejmuje podstawowy kurs dietetyki?

Podstawowy kurs dietetyki

Wszystkie osoby, które chcą zmienić swój styl życia – a co za tym idzie, również styl odżywiania – na zdrowszy, mogą skorzystać z porady dietetyka. Jednakże specjalista ten jest pomocny również w sytuacjach, kiedy ingerencja w sposób żywienia jest po prostu niezbędna. 

Kim jest dietetyk?

Czy dietetyk to lekarz? – wiele osób zadaje sobie to pytanie, chcąc skorzystać z jego usług, w końcu powierzają mu swoje zdrowie. Dietetycy nie są lekarzami – są to specjaliści w zakresie żywienia. Jednak we współpracy z lekarzami mają realny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Posiadają szeroką wiedzę nie tylko o dietach i ich komponowaniu, lecz również o tym, jaki one mają wpływ na organizm. Dietetyk opracowując zalecenia żywieniowe dla osób chorych, które zmagają się z różnego rodzaju problemami – otyłością, nietolerancją pokarmową czy z innymi stanami, które wymagają zmian w żywieniu – muszą na bieżąco znać stan pacjenta, wyniki jego badań lekarskich i zażywanych leków – nie jest to możliwe bez współpracy z lekarzem. 

Nie zawsze jednak jest to konieczne – dietetycy opierają swoje działania na wiedzy z zakresu medycyny, farmakologii, biochemii oraz psychologii, świetnie orientują się więc w procesach zachodzących w organizmie w przypadku źle dobranej diety. Dzięki temu mogą opracować plan żywienia dopasowany do konkretnych potrzeb, nie wpływając negatywnie na jego funkcjonowanie.

Co robi dietetyk?

Specjalista ten opracowuje indywidualny plan żywieniowy, zależny od potrzeb pacjenta. Poprzedzone to jest dokładnym wywiadem, podczas którego dietetyk zbiera informacje na temat dotychczasowego sposobu żywienia, przyjmowanych leków czy suplementów, stanu zdrowia i oczekiwań samego pacjenta. Dokonuje również pomiarów wagi i wzrostu, a także tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy ilości wody w organizmie. Wszystkie te informacje są niezbędne, aby opracować jak najbardziej optymalny sposób żywienia dla danej osoby.

Oprócz układania diety, specjaliści ds. żywienia edukują również społecznie oraz prowadzą profilaktykę w zapobieganiu chorobom, które są zależne od rodzaju diety czy jakości poszczególnych jej elementów. 

Specjaliści ds. dietetyki mogą specjalizować się w konkretnych działaniach, np. jako dietetyk sportowców lub dietetyk medyczny (kliniczny) – niezbędna jest do tego jednak dodatkowa wiedza i uprawnienia.

Kurs dietetyki – czy warto go robić?

Niezależnie od tego, czy pragniemy zajmować się dietetyką zawodowo, rzetelne informacje z zakresu dietetyki zawsze będą przydatne – pomogą wprowadzić do swojego życia zmiany, które znacznie poprawią jego jakość. Po czasie może się okazać, że jest to nowa pasja, którą chcemy dzielić się z innymi i wykorzystać tę wiedzę do pomagania – wtedy takie szkolenie może znacznie ułatwić rozwijanie swoich kompetencji oraz stanowić świetną bazę do dalszego kształcenia. Takie kursy są również przydatne w celu uzupełnienia czy odświeżenia  wiadomości.

Bardzo popularną formą nauki stają się kursy przez internet – gdzie nauka przebiega w przyjemnej i wygodnej formie, w dowolnym miejscu i czasie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na odbywanie kursów stacjonarnie bądź nie chcą go tracić na dojazdy – co oszczędza również portfel. Polski Instytut Dietetyki posiada w swojej ofercie taką formę nauczania, w tym – kurs dietetyki online, będący świetnym początkiem dla osób zainteresowanych zdrowym żywieniem. Po jego ukończeniu można przystąpić do kolejnych, bardziej zaawansowanych szkoleń, dzięki którym będzie można uzyskać nowe kompetencje i kwalifikacje – co bardzo poszerzy możliwości działania pod względem zawodowym.

sałatka w miseczceCzego można nauczyć się na kursie dietetyki?

Podczas nauki poruszane są tematy z różnych obszarów, w tym medycyny, farmakologii czy psychologii. Kursanci zdobywają m.in. takie informacje, jak:

• podstawy anatomii i fizjologii człowieka,
funkcjonowanie organizmu,
• charakterystyka składników pokarmowych,
• stosowanie zasad racjonalnego żywienia,
• zalecenia dietetyczne w otyłości.

Ukończenie kursu dietetycznego online potwierdza certyfikat, który poświadcza zdobytą wiedzę – tak przydatną w czasach, gdy przetworzona żywność stanowi obecnie podstawę diety większości społeczeństwa.