Kurs dietetyka sportowego – co obejmuje program?

Kurs dietetyka sportowego

Żywienie sportowców to obszar z dziedziny dietetyki, który zajmuje się planowaniem diety dla osób, które czynnie uprawiają sport; ma to na celu uzupełnianie składników odżywczych, traconych podczas wzmożonego wysiłku, lecz również dostarczanie tych, które pomogą osiągnąć lepsze wyniki w sporcie.

Czym zajmuje się dietetyka sportowa?

Osoba zajmująca się tą specjalizacją – dietetyk sportowy – ocenia potrzeby żywieniowe i dietetyczne sportowców, aby móc je spersonalizować w celu poprawy osiąganych wyników. Oprócz ogólnego zapotrzebowania organizmu, dietetyk musi wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu oraz warunki, w jakich trenuje sportowiec. Każdy element ma tutaj znaczenie, dlatego niezbędna jest obszerna wiedza z zakresu żywienia oraz funkcjonowania organizmu. 

Opierając się na szacowanych wydatkach energetycznych zawodnika, dietetyk opracowuje strategie żywieniowe ukierunkowane na różne cele – w zależności od aktualnych potrzeb: 

  • poprawa ogólnego stanu zdrowia,
  • poprawa wydolności organizmu,
  • wzrost siły, masy mięśniowej,
  • niwelowanie zaburzeń odżywiania.

Dietetyk sportowy analizuje również wyniki badań lekarskich, dzięki czemu może dopasować dietę nie tylko na potrzeby sportu, ale i zdrowia. Dotyczy to również suplementacji – specjalista musi znać jej wpływ na organizm, zasady bezpiecznego stosowania i jej celowości.

Skąd czerpać wiedzę?

Wszystkie osoby zainteresowane zdrowym żywieniem oraz dietetyką i suplementacją w sporcie, mogą podjąć naukę na kursie dietetyki sportowej. Dobrym wyborem jest kurs dietetyki online – oparty na nauczaniu przez internet. To wygodna opcja – szczególnie dla osób, którym różne zobowiązania nie pozwalają na odbywanie nauki stacjonarnie. Dodatkową zaletą jest zyskany czas – oszczędza się go zarówno poprzez brak dojazdów na zajęcia, jak i samemu decyduje, kiedy poświęć go na naukę. 

Podczas kursu poruszane są zagadnienia takie jak:

  • zasady żywienia w sporcie,
  • potrzeby energetyczne sportowców,
  • rola poszczególnych składników w żywieniu,
  • dieta dopasowana do rodzaju wysiłku fizycznego,
  • suplementacja sportowców.

Dla studentów i absolwentów studiów wyższych o kierunku dietetyka lub technologia żywności, kurs dietetyki sportowej umożliwi uzyskanie dodatkowych kompetencji, pozwoli również na legalną pracę i posługiwanie się tytułem specjalisty ds. dietetyki sportowej.