Czym różni się dieta dla dzieci od jadłospisu dorosłych?

dieta dla dzieci

Już od najmłodszych lat kształtujemy swoje nawyki żywieniowe za pomocą kultury, społeczeństwa itd. Jeżeli zachowania te są nieprawidłowe, w kolejnych latach mogą stać się przyczyną wielu schorzeń, np. chorób układu krążenia lub cukrzycy. Zatem wdrożenie prawidłowej diety dla dzieci ma znaczenie nie tylko dla ich aktualnego stanu zdrowia, ale także dla funkcjonowania organizmu w przyszłości.

Zdrowa dieta dla dzieci – dlaczego jest taka ważna?

Nie bez powodu mówi się o tym, że edukację żywieniową powinno się wdrażać do szkół jak najwcześniej. Zastosowanie zasad zdrowej diety dla dzieci pozwala utrzymać ich ciało i umysł w dobrej kondycji. Witaminy i składniki odżywcze mają wpływ na prawidłowy rozwój organizmu.

dietetyka pediatryczna

Jednak należy pamiętać, że ilość spożywanych kalorii powinna być dostosowana do tempa wzrostu, apetytu oraz aktywności fizycznej dziecka. Jeżeli osoba w okresie dojrzewania nie przyjmuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, może wpłynąć to na zatrzymanie wzrostu, a u dziewcząt dodatkowo doprowadzić do zaburzeń menstruacyjnych.

Dieta lekkostrawna dla dzieci, dieta ketogeniczna, śródziemnomorska… – jaki sposób żywienia wybrać?

Na każdym kroku można spotkać reklamy coraz to nowszych sposobów na odżywianie. Oczywiście wiele z nich ma wiele zalet, o ile wdraża się je w sposób prawidłowy. Dlatego rodzic lub opiekun, decydując się na stosowanie, np. diety lekkostrawnej dla dzieci, ma obowiązek skonsultować się najpierw z dietetykiem pediatrycznym, który oceni, czy jest potrzeba korzystania z takiego sposobu żywienia.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych określonych przez specjalistę, dieta dla dzieci i dla dorosłych powinna uwzględniać zalecenia żywieniowe Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zostały one przedstawione w postaci Talerza Zdrowego Żywienia – określającego rekomendowane proporcje warzyw, węglowodanów, białka itd. w posiłkach, a także produkty, które należy ograniczać, tj. sól, czerwone mięso, cukier i słodkie napoje, fast foody.

Dieta dla dzieci a dla dorosłych

Zarówno dieta dla dzieci, jak i dla dorosłych, musi uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne indywidualnie wyliczone dla danej osoby na podstawie: stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, masy ciała itd. Dodatkowo jadłospis musi zawierać propozycje zbilansowanych dań, czyli takich, które zawierają wszystkie składniki odżywcze i witaminy. 

To właśnie ilość przyswajanych kalorii stanowi główną różnicę pomiędzy dietą dla dzieci a żywieniem dorosłych. Wszelkie inne odstępstwa od zalecanych norm żywieniowych wynikają ze zdiagnozowanych nietolerancji pokarmowych, alergii lub problemów zdrowotnych. W tych przypadkach bardzo ważna jest współpraca z dietetykiem lub dietetykiem pediatrycznym w celu opracowania jadłospisu. Poleca się także konsultację z tym specjalistą w celu edukacji pod kątem stosowania zdrowej diety u dzieci, która przyczyni się do profilaktyki.

Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej

Kurs Specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej sprawdzi się dla osób pracujących z dziećmi (m.in. opiekunów, pedagogów, pomocy szkolnych), dla pracowników branży medycznej i dietetycznej, a także dla rodziców. W programie znajdują się zagadnienia dotyczące zdrowej diety dla dzieci w przedziale wiekowym od czasów niemowlęcych do 18. roku życia. Dzięki temu kursant zdobędzie wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie dietetyki pediatrycznej.

Ponadto absolwent kursu otrzymuje certyfikat ukończenia kursu specjalisty ds. dietetyki pediatrycznej w języku polskim i angielskim. Należy podkreślić, w celu podjęcia pracy jako dietetyk, wymagany jest dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki udostępniony w naszej ofercie, na który składają się: Kurs Dietetyki Podstawowy, Kurs Dietetyki Zaawansowany oraz Kurs Dietetyka.