Czy dietetyka to przyszłościowy kierunek?

praca dietetyka

WHO podaje, że ponad miliard ludzi na całym świecie jest otyłych, w tym: 650 milionów dorosłych, 340 milionów nastolatków i 39 milionów dzieci, a liczba ta wciąż rośnie (dane opublikowane z okazji Światowego Dnia Otyłości, 2022 r.). Co więcej, nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych, w tym: cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, chorób układu oddechowego, a nawet chorób psychicznych. W związku z tym stale rośnie zapotrzebowanie na dietetyków, ale nie jest to jedyny powód, dla którego warto pracować w tym zawodzie. Więcej na ten temat opowiemy w dalszej części artykułu.

Czy opłaca się zostać dietetykiem? 

Opłaca się zostać dietetykiem, ponieważ specjalista ten pomaga swoim klientom nie tylko w poprawie ich zdrowia, ale także samopoczucia i wyglądu. Co więcej, dietetyka jest kierunkiem przyszłościowym, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Powody, dla których warto zostać dietetykiem:

 1. Edukowanie społeczeństwa w zakresie zmiany nawyków.
 2. Realny wpływ na zdrowie ludzi.
 3. Przeciwdziałanie rozwijaniu się otyłości i chorób dietozależnych.
 4. Możliwość zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy.
 5. Szansa na rozpoczęcie działalności na “własną rękę”.
 6. Różnorodność wykonywanych zadań.
 7. Odczuwanie satysfakcji ze swojej pracy.
 8. Możliwość pogłębiania wiedzy zawodowej.
 9. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.

Czy dietetyka to przyszłościowy kierunek?

Tak, dietetyka to przyszłościowy kierunek, ponieważ jest to dziedzina nauki dynamicznie rozwijana. Współcześnie badania pokazują, że sposób odżywiania wpływa na wiele stref życia człowieka – przede wszystkim na zdrowie fizyczne i psychiczne, na wygląd oraz kondycję, a także jest elementem naszej kultury. 

W wyniku tego pojawiają się nowe kierunki dietetyki, takie jak:

 • dietetyka kosmetyczna,
 • psychodietetyka,
 • coaching dietetyczny,
 • dietetyka sportowa,
 • dietetyka kliniczna,
 • dietetyka ketogeniczna,
 • dietetyka endokrynna itd.

Postęp badań nad tą dziedziną naukową wpływa na to, że dietetyka staje się ona coraz bardziej interdyscyplinarna, co dodatkowo daje wiele możliwości rozwoju zawodowego zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Zapisz się na 3-stopniowy kurs dietetyka i zdobądź możliwość podjęcia pracy jako dietetyk

Czy po dietetyce jest praca?

Osoba po dietetyce najczęściej podejmuje pracę w poradniach dietetycznych lub szpitalach, gdzie zajmuje się organizowaniem terapii żywieniowej dla swoich pacjentów. Co więcej, może także rozpocząć działalność edukacyjną, m.in. w placówkach oświatowo-wychowawczych, sanatoriach i innych miejscach wypoczynkowych. Dietetyk nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy, ponieważ z jego usług korzystają także gabinety odnowy biologicznej oraz kluby sportowe. W związku z tym absolwent dietetyki ma wiele możliwości wyboru miejsca zatrudnienia.

Czy warto iść na studia dietetyczne? 

Zdecydowanie warto zdobyć wykształcenie dietetyczne. Jednak należy podkreślić, że studia dietetyczne to jedna z kilku możliwości otrzymania kwalifikacji w tym kierunku. Nie każdy wie, że tytuł dietetyka można także zdobyć, kończąc 3-stopniowy kurs dietetyka oferowany przez Polski Instytut Dietetyki. Szkolenia pozwalają dostosować czas nauki do własnych potrzeb i możliwości, na co student nie ma szansy podczas tradycyjnego kształcenia. W związku z tym to, czy warto decydować się na studia, zależy od preferencji przyszłego studenta.

Warto podkreślić, że Polski Instytut Dietetyki jako jedyny w Polsce może nadawać tytuł dietetyka. Instytucja posiada także Certyfikat Jakości ISO 9001:2015, który potwierdza, że kształcenie jest prowadzone zgodnie ze wszelkimi międzynarodowymi standardami jakości oraz normami. W tym celu należy wykonać:

Po każdym z nich absolwent otrzymuje certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim oraz zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej. Natomiast po ukończeniu wszystkich z nich poza ww. certyfikatami i zaświadczeniem MEN, otrzymuje się dodatkowo dyplom dietetyka z kodem zawodu: 322001 oraz tytuł dietetyka.