Czy dietetyk kliniczny to lekarz?

czy-dietetyk-to-zawód-medyczny

Zdrowy styl życia jest niezwykle ważny dla naszego ogólnego samopoczucia, jak i kondycji zdrowotnej. Jednym z kluczowych aspektów jest zdrowe odżywianie i stosowanie się do zasad zbilansowanej diety dostarczającej organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Niestety często w wyniku różnych zaniedbań czy braku czasu jadłospisy pełne są niekorzystnych dla zdrowia produktów, co w dłuższej perspektywie może poważnie odbijać się na naszym zdrowiu. Wrócić do formy i wyleczyć choroby cywilizacyjne związane ze złym odżywianiem pomaga potrzebującym dietetyk kliniczny wraz z lekarzami różnych specjalizacji. Czy dietetyk kliniczny to lekarz? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Kim jest dietetyk kliniczny?

Dietetyka to niewątpliwie jedna z przyszłościowych dziedzin. Osoby, które zdecydują się na pracę w tym zawodzie, mogą być niemal pewne znalezienia miejsca pracy lub powodzenia w otwieranej działalności. Wiele osób, zarówno kandydatów do pracy w tym charakterze, jak i osób zainteresowanych skorzystaniem z porad dietetycznych zastanawia się, czy dietetyk kliniczny to lekarz oraz, czy dietetyk to zawód medyczny, a także, kim w ogóle jest taki specjalista.

Dietetyk kliniczny jest osobą, która w swojej pracy zajmuje się dobieraniem i monitorowaniem sposobu odżywiania przez ludzi cierpiących na poważne choroby, które w mniejszym lub większym stopniu związane są ze złym odżywianiem. Dietetyk kliniczny szczegółowo analizuje poszczególne przypadki medyczne oraz dobiera możliwie najkorzystniejsze produkty i plany żywienia w taki sposób, aby pomogły one chorym wyleczyć schorzenia. Dietetycy kliniczni mają na celu również wywołanie zmian w nawykach żywieniowych osób chorych i wdrożenie zdrowszego trybu życia.

ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI POTRZEBNE DO POMAGANIA OSOBOM CHORYM W ZAKRESIE PRAWIDŁOWEGO ODŻYWIANIA. WYBIERZ „KURS DIETETYKI KLINICZNEJ”!

Dietetyk kliniczny – obowiązki

Jednym z najważniejszych obowiązków dietetyków klinicznych jest prowadzenie dietoterapii polegającej na dobraniu właściwych sposobów wspomagania leczenia poprzez komponowanie odpowiednich posiłków. To również ustalanie diet, które mają na celu poprawę ogólnej kondycji i zapobieganie wystąpieniu różnego typu schorzeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem.

Dietetyk kliniczny wspomaga również dążenie pacjentów do zgrabnej sylwetki lub zwiększenia masy ciała. To także szeroko rozumiane poradnictwo żywieniowe i profilaktyka związana z zapobieganiem rozwoju chorób cywilizacyjnych i związanych ze złym odżywianiem. Dietetyk kliniczny może również zalecić pacjentom stosowanie odpowiedniej suplementacji, a w ramach wykonywanego zawodu często współpracuje z lekarzami prowadzącymi danych pacjentów. 

Czy dietetyk kliniczny to lekarz?

Chociaż w codziennej pracy dietetyk kliniczny często ma do czynienia z lekarzami, a niekiedy również jest zatrudniony w szpitalach i różnego rodzaju placówkach medycznych, sam nie jest lekarzem. To specjalista, który wykonuje swój zawód bez konieczności ukończenia studiów medycznych, których wymaga się od lekarzy. Choć dietetycy kliniczni mogą prowadzić swoją działalności oraz mieć własne gabinety, nie mają uprawnień do prowadzenia praktyki medycznej, polegającej między innymi na diagnozowaniu czy też przepisywaniu leków i wystawianiu recept.

Wiele osób zastanawia się też, czy dietetyk to zawód medyczny. Choć specjaliści tego typu często współpracują z lekarzami, a nimi nie są, zawód dietetyka klinicznego nie jest stricte zawodem medycznym i nie został ujęty w przepisach prawnych.

Jak zostać dietetykiem klinicznym – kwalifikacje i edukacja

W kwestii niezbędnych kwalifikacji oraz uprawnień do zostania dietetykiem klinicznym, jest to stosunkowo prostsza droga niż w przypadku lekarzy. Można co prawda ukończyć studia na kierunku dietetyka. Jednak nie jest to wymóg obowiązkowy, aby móc pracować w tym zawodzie. Żeby uzyskać certyfikat, a także możliwość prowadzenia własnej praktyki dietetyka klinicznego czy też ubiegania się o zatrudnienie w różnego rodzaju placówkach można zdecydować się na specjalistyczne kursy

czy dietetyk kliniczny to lekarz

Osoby, które ukończyły wcześniejszy kompletny trzystopniowy Kurs Dietetyka, w którego skład wchodzą — ,,Kurs Dietetyka Podstawowy”, ,,Kurs Dietetyka Zaawansowany” i ,,Kurs Dietetyka” mogą wybrać “Kurs Dietetyki Klinicznej,, dostępny na platformie dydaktycznej Polskiego Instytutu Dietetyki. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym oraz Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim i języku angielskim. Dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również ubieganie się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnię w postaci świadectwa ukończenia kursu i dyplomu w skórzanej oprawie. Wszystkie kursy te również dostępne są na platformie dydaktycznej PID. Kształcenie na wszystkich kursach dostępnych na platformie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.