Czy dietetyk kliniczny jest najważniejszym kursem z zakresu dietetyki?

dietetyk kliniczny

Terapia żywieniowa jest integralną częścią ogólnej opieki nad pacjentem i polega na podawaniu substratów energetycznych i białek. Ich ilość musi odpowiadać aktualnym potrzebom pacjentów, którzy nie odżywiają się w sposób prawidłowy. Dlatego też bardzo ważna jest współpraca z dietetykiem klinicznym, który pomoże odpowiednio przeprowadzić proces leczenia.

Dietetyk kliniczny – co to znaczy i kim jest ten specjalista?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy dietetyk kliniczny, warto przeanalizować dwa człony tej nazwy zawodu. Dietetyk jest to osoba zajmująca się edukowaniem w zakresie komponowania posiłków i pomocą we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Natomiast określenie kliniczny” wskazuje na specjalizację zawodową mającą związek z leczeniem np. w klinice. Zatem dietetyk kliniczny to specjalista żywieniowy posiadający wiedzę na temat wpływu pożywienia na przebieg chorób dietozależnych.

Kiedy udajemy się do dietetyka klinicznego?

Dietetyk kliniczny nie zajmuje się jedynie osobami z ciężkimi przypadkami chorób. Wizyta u tego specjalisty to dobry wybór, kiedy pacjent podejrzewa, że pojawiające się u niego symptomy chorobowe związane są z jego dietą. Warto również umówić się na wizytę u dietetyka klinicznego, w celu pozyskania informacji na temat wpływu żywienia na organizm człowieka. Nie od dziś wiadomo, że działania profilaktyczne mogą uchronić pacjenta od późniejszych problemów zdrowotnych.

Czym się zajmuje dietetyk kliniczny?

Dietetyk kliniczny zajmuje się przede wszystkim wsparciem żywieniowym osób borykających się z chorobami, na których przebieg wpływa spożywane jedzenie. Często przebywają oni w szpitalach lub klinikach, a ich proces żywienia musi być wspomagany od zewnątrz, np. przez dietę płynną.

Dietetyk kliniczny współpracuje z lekarzami oraz pozostałym personelem medycznym. Ocenia stan odżywienia i dostosowuje substancje pokarmowe do potrzeb żywieniowych pacjenta. Następnie komponuje on jadłospis, który zapewni choremu m.in. odpowiednią dawkę energii, białka, elektrolitów, witamin itd. W przypadku braku możliwości stosowania diety doustnej zaleca inne możliwości żywieniowe. Ponadto dietetyk kliniczny zajmuje się monitorowaniem stanu pacjenta podczas procesu leczenia.

Dietetyk a dietetyk kliniczny 

Dietetyk, zajmujący się specjalizacją kliniczną, musi najpierw zdobyć tytuł dietetyka. Oznacza to, że posiada on te same umiejętności i uprawnienia, co dietetyk bez wskazania specjalności, jaką się zajmuje. Jednak dodatkowo ma on wiedzę z zakresu żywienia leczniczego.

dieta wyznaczona przez dietetyka

Zatem główną różnicą pomiędzy dietetykiem a dietetykiem klinicznym jest zakres obowiązków. Ten pierwszy zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami związanymi z układaniem diet, oceną masy ciała itd., natomiast dietetyk kliniczny skupia się na pomocy żywieniowej powiązanej z różnego typu schorzeniami.

Nie ma statystyk, wskazujących na to, który dietetyk przyjmuje więcej pacjentów. Każdy z tych specjalistów jest równie istotny na rynku pracy, dlatego nie można wskazać na to, jaki rodzaj kursu dietetycznego jest najważniejszy. Wybór do kogo się udać na konsultacje zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, a także celów, jakie chce on osiągnąć dzięki zawieranej współpracy.

Kurs dla dietetyka klinicznego online

Kurs Dietetyki Klinicznej oferowany przez Polski Instytut Dietetyki  umożliwia zwiększenie wiedzy na temat żywienia w chorobie, a także pozwala na udokumentowanie zdobytych umiejętności w języku polskim i angielskim. Dla absolwentów studiów wyższych o kierunku dietetyka lub technologia żywności, kurs dietetyk kliniczny online umożliwi uzyskanie dodatkowych kompetencji oraz pozwoli na legalną pracę i posługiwanie się tytułem specjalisty ds. dietetyki klinicznej.

Dietetyk z kwalifikacjami z zakresu dietetyki klinicznej może założyć własną działalność gospodarczą lub podjąć zatrudnienie w szpitalach, poradniach, czy też klinikach.