Na czym polega zawód dietetyka i jak można nim zostać?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pid.edu.pl/kursy/136/kurs-dietetyka/src-BlogDiet

Na wstępie należałoby po krótce scharakteryzować czym zajmuje się dietetyk. Ujmując zawód dietetyka ogólnie, to dietetyk zajmuje się układaniem indywidualnych diet do potrzeb konkretnego pacjenta. Oprócz kontaktu z drugim człowiekiem i diagnozowaniu jego potrzeb, dietetyk prowadzi dokumentację medyczną, nierzadko również pełni funkcję edukatora, uświadamiając ludziom jak funkcjonuje ich organizm i jak powinni o niego dbać pod względem żywieniowym. Oprócz tego, dietetyk bardzo często odpowiada za nadzór nad prawidłowością przebiegu technologicznego poszczególnych etapów przygotowania potraw. Jak można zauważyć, zawód ten wymaga bardzo dużej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, psychologii, fizjologii, technologii i chemii żywności oraz jest to ciągle aktualizująca się wiedza.

W tym momencie należy wspomnieć, że aby móc prowadzić własną działalność dietetyczną lub pracować w tym zawodzie należy zrobić rozważyć możliwości uzyskania tytułu dietetyka. Istnieją dwie, równoważne opcje – pierwsza, to podjęcie studiów dietetycznych, składających się z 5 lat nauki, które realizują program studiów zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskany tytuł mgr dietetyki daje uprawnienia do pracy w zawodzie.

Drugą opcją, jest podjęcie kursu stacjonarnego lub online poruszającego tę samą tematykę co pięcioletnie studia. Należy jednak wybierać kursy, które mają zweryfikowany materiał zgodny z programem MPiPS.

Platformą e-learningową, która gwarantuje dyplom dietetyka zgodny ze wszelkimi wymogami MPiPS oraz międzynarodowymi standardami ISCO jest Polski Instytut Dietetyki (pid.edu.pl). Przewagą takiego rozwiązania jest fakt, iż pozwala on zaoszczędzić czas na dojazdy w wybrane przez placówkę miejsce szkoleniowe oraz pieniądze, ponieważ jest tańszy niż kursy stacjonarne. Dodatkowo uzyskane w trakcie szkolenia kwalifikacje, potwierdzone dyplomem dietetyka są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz standardami ISCO.  Wszystkie materiały otrzymuje się drogą internetową, w taki sam sposób zaliczane są wszelkiego rodzaju testy i egzaminy, a dokumenty przychodzą pocztą. Jest to zatem bardzo wygodna, wiarygodna i nowoczesna forma potwierdzania wymaganych kwalifikacji zawodowych.