Zaszczep w swoim dziecku zdrowe nawyki żywieniowe

dzieci a ich nawyki żywieniowe

Przekazywanie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych jest bardzo ważne już od najmłodszych lat. Wynika to z tego, że pierwsze lata w życiu człowieka to okres największego rozwoju organizmu. Jednak samo przedstawienie informacji o prawidłowym odżywianiu może okazać się zbyt mało skuteczne. Dlatego też warto być dla dziecka przykładem oraz w ciekawy i różnorodny sposób zachęcać je do zdrowego żywienia. Pomóc w tym może m.in. wizyta u dietetyka.

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi energii w postaci kilokalorii potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo dzięki pożywieniu zapewnia się mu niezbędne składniki odżywcze: białko, węglowodany, tłuszcze, wodę, witaminy i minerały. Zapotrzebowanie uzależnione jest od czynników, takich jak: wiek, płeć, stan zdrowia czy poziom aktywności fizycznej. 

W sieci istnieje wiele różnorodnych informacji, co jest podstawą piramidy zdrowego żywienia i co najbardziej potrzebne jest organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Naprzeciw temu wyszedł Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, który od 2020 r. zrezygnował z przedstawienia zaleceń żywieniowych w postaci piramidy. Od tego czasu informacje określające proporcje produktów w zbilansowanej diecie występują w postaci Talerza Zdrowego Żywienia

Zdrowe odżywianie wpływa na poprawę:

 • samopoczucia,
 • kondycji organizmu,
 • witalności,
 • odporności,
 • wyglądu sylwetki,
 • metabolizmu.

W jaki sposób zachęcić dziecko do zdrowego żywienia? 

Podstawą zdrowego odżywiania są owoce i warzywa, które powinny stanowić aż połowę Talerza Zdrowego Żywienia. Niestety bardzo często jest to nieatrakcyjny posiłek dla dzieci, które chętniej sięgają po słodycze. Jest to spowodowane nie tylko upodobaniem do spożywania cukru. Może wynikać to z kojarzenia słodkich produktów z nagradzaniem czy świętowaniem, więc dla dziecka słodkości tożsame są z czymś dobrym.

Nauka zdrowego odżywiania nie polega na tym, aby całkowicie zakazać słodyczy. Chodzi o to, by pokazać dziecku, że np. warzywa i owoce również mogą być smaczne i wizualnie atrakcyjne. To zachęci go do wybierania zdrowych produktów w przyszłości. Aby dziecko chciało zdrowiej się odżywiać, należy przede wszystkim stanowić dla niego przykład. Nie można wymagać, że będzie ono chętnie stosowało zdrową dietę, gdy widzi u rodziców nieprawidłowe nawyki żywieniowe na co dzień.

Dziewczynka je arbuza

Dodatkowo warto edukować dziecko, „serwując” mu wiedzę w formie ciekawostek o zdrowym odżywianiu. Atrakcyjną formą edukacyjną jest zachęcanie do pomocy w obowiązkach związanych z planowaniem i przygotowaniem posiłków. Kiedy dzieci mają poczucie sprawczości, czują się potrzebne i stają się pewniejsze siebie, dzięki czemu są zmotywowane do dalszego działania.

Czynności pozwalające zachęcić dziecko do zdrowego żywienia:

 • wspólne robienie zakupów spożywczych z tłumaczeniem wyboru produktów;
 • wspólne przygotowanie zdrowych posiłków;
 • przygotowanie różnorodnego menu;
 • przygotowanie ciekawostek z zakresu edukacji żywieniowo-kulinarnej;
 • wspólne jedzenie posiłków bez korzystania z telefonu, oglądania telewizji itd.;
 • organizowanie imprez okolicznościowych ze zdrowymi posiłkami;
 • wspieranie dziecka w jego samodzielnych wyborach żywności;
 • przygotowanie pikników dla rówieśników;
 • zachęcanie innych rodziców do rozprzestrzeniania edukacji żywieniowej.

Pomoc dietetyka w budowaniu zdrowych nawyków u dziecka

Konsultacja dietetyczna może być interesującym sposobem na zapoznanie dziecka z podstawami zdrowego odżywiania. Dietetyk odgrywa szczególną rolę w żywieniu dziecka, dbając o odpowiednią strukturę jego diety, a także wspierając rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Ponadto nie od dziś wiadomo, że rozmowa w gabinecie dodatkowo buduje wizerunek ekspercki, co może wpłynąć na zaangażowanie dziecka. 

Szczególnie ważna jest wizyta u specjalisty w przypadku podejrzenia u dziecka zaburzeń odżywiania. W takiej sytuacji dietetycy wykazują się profesjonalizmem (są opanowani, powstrzymują się od oceny), a zarazem są troskliwi. Taką postawę nie zawsze można zaobserwować u rodziców, którzy nie wiedzą, jak powiedzieć dziecku o problemach zdrowotnych. Dietetyk z cierpliwością wysłucha, co ma do powiedzenia pacjent i dobierze odpowiednie metody pracy do zdiagnozowanych zaburzeń odżywiania. Dodatkowo wie, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem i uświadomić go o wpływie jedzenia na jakość życia. 

Kurs Dietetyki Podstawowy

Kurs dietetyczny online to świetne rozwiązanie dla osób, które interesują się zdrowym odżywianiem, ale nie mają wystarczająco dużo czasu na naukę stacjonarną. Kurs Dietetyki Podstawowy oferowany przez Polski Instytut Dietetyki w swoim programie zawiera następującą tematykę: zwyczaje żywieniowe i zasady racjonalnego odżywiania człowieka oraz charakterystyka składników pokarmowych. Ponadto dzięki niemu kursant zdobędzie wiedzę z zakresu podstaw anatomii, biomechaniki i fizjologii, a także nauczy się metod leczenia otyłości.

Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu końcowego Polski Instytut Dietetyki wydaje uczestnikowi certyfikat ukończenia kursu dietetyki podstawowej. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje umożliwiają kontynuację nauki na bardziej zaawansowanym poziomie, co umożliwi późniejsze zdobycie uprawnień do zawodu dietetyka.