Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pid.edu.pl/kursy/136
Dietetyka stanowi dziś coraz częściej wybierany zawód nie tylko ze względu na możliwość uzyskania wysokich zarobków, ale również z powodu rosnącej podaży klientów. Ponadto to ciekawa praca, która daje szansę specjalizacji i podjęcia różnego rodzaju wyzwań zawodowych w szpitalach. W zawodzie dietetyka można również z powodzeniem prowadzić własną działalność i otworzyć gabinet dietetyczny. Aby to wszystko było możliwe, najpierw konieczne jest zdobycie tytułu dietetyka. Okazuje się jednak, że aby zdobyć odpowiednią wiedzę i stosowne kwalifikacje, niekoniecznie jedyną opcją są pięcioletnie, tradycyjne studia dietetyczne. Sprawdź, jak zdobyć dyplom dietetyka i dla kogo to idealny wybór.
Kim jest dietetyk?
W Polsce zawód dietetyka staje się coraz popularniejszy. Na początku należałoby jednak zadać pytanie – czym zajmuje się dietetyk? Zajmuje się on układaniem indywidualnych diet do potrzeb konkretnego pacjenta. Oprócz kontaktu z drugim człowiekiem i diagnozowaniu jego potrzeb, dietetyk prowadzi dokumentację medyczną, nierzadko również pełni funkcję edukatora, uświadamiając ludziom, jak funkcjonuje ich organizm i jak powinni o niego dbać pod względem żywieniowym.
Oprócz tego, dietetyk bardzo często odpowiada za nadzór nad prawidłowością przebiegu technologicznego poszczególnych etapów przygotowania potraw. Jak można zauważyć, zawód ten wymaga bardzo dużej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, psychologii, fizjologii, technologii i chemii żywności oraz jest to ciągle aktualizująca się wiedza.
Studiowanie dietetyki – jakie wykształcenie trzeba zdobyć?
Wiedząc już, czym zajmuje się dietetyk, należałoby skupić się na tym, jak można zostać dietetykiem? Istnieją dwie, równoważne opcje.
Pierwszą możliwością są studia dietetyczne. W toku kształcenia poruszane są takie zagadnienia jak: toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, biochemia żywności, anatomia i medycyna itp. Studia te składają się z 5 lat nauki, które realizują program studiów zgodnie z wytycznymi MPiPS, dzięki czemu uzyskany tytuł mgr dietetyki daje uprawnienia do pracy w zawodzie. Studiowanie dietetyki to jednak niejedyna ścieżka edukacyjna, która umożliwia uzyskanie stosownych kwalifikacji i umiejętności, aby zostać dietetykiem, a także móc otworzyć własny gabinet. Można również zrealizować specjalne kursy.
Jak zostać dietetykiem i otworzyć gabinet dietetyczny bez studiów?
Nie wszyscy, którzy marzą o rozpoczęciu kariery jako dietetycy, mają ukończone studia w tym kierunku. Niekiedy zdarza się, że dopiero po kilku latach decydujemy o zmianie swojej ścieżki zawodowej i przekwalifikowaniu na zupełnie inny zawód. W przypadku dietetyki nie oznacza to jednak, że jesteś zmuszony wybrać studiowanie dietetyki przez 5 lat na regularnych studiach.
Rozwiązaniem jest 3-etapowy kurs dietetyka online, po którego ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł i dyplom dietetyka uprawniający do legalnego wykonywania zawodu oraz prowadzenia własnego gabinetu dietetycznego w Polsce i całej Unii Europejskiej. Na poszczególne etapy kursu dietetyka składają się:
- Kurs Dietetyki Podstawowy – gruntowne wprowadzenie do nauk o żywieniu, anatomii, fizjologii oraz zasad racjonalnego żywienia. Podczas tego kursu dietetycznego kursant poznaje zasady racjonalnego odżywiania i tworzenia planów żywieniowych.
- Kurs Dietetyki Zaawansowany – pogłębienie specjalistycznych umiejętności z zakresu dietetyki nabytych na Kursie Podstawowym. Na tym etapie nauki kursant poznaje zalecenia zdrowego żywienia w różnych schorzeniach i chorobach.
- Kurs Dietetyka – finalny etap, który pozwoli uczestnikowi zostać ekspertem w swojej dziedzinie i przygotowuje do praktycznego stosowania wiedzy w realnych warunkach pracy. Kursant zdobywa umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej praktyki dietetycznej i otworzenia własnego gabinetu dietetycznego. Po ukończeniu tego kursu absolwent otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe takie same, jak po ukończeniu studiów dietetycznych.
Po każdym z trzech kursów absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z MEiN oraz certyfikat w języku polskim i angielskim. Ponadto dzięki uzyskaniu akredytacji uczelni wyższej istnieje możliwość ubiegania się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnie w postaci świadectwa ukończenia kursu i dyplomu w skórzanej oprawie.
Jakie korzyści płyną ze zdobycia kwalifikacji w PID?
Kursant poprzez realizację trzech etapów kształcenia zyskuje:
- rabat i oszczędności na poziomie blisko 400 zł,
- nauczanie w elastycznym trybie dostosowanym do indywidualnych potrzeb,
- korzystanie z wiedzy wykwalifikowanych specjalistów z zakresu dietetyki,
- dostęp do nowoczesnej platformy e-learningowej, dzięki której nauka jest prosta i przyjemna,
- zdobycie kwalifikacje i tytuł dietetyka umożliwiające legalne wykonywanie zawodu.
- Ponadto kursy można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.
FAQ
Czy dietetyka jest trudna?
Dietetyk jest bardzo interesującą dziedziną, której przedmiot nauczania dotyczy każdego z nas. Nauka w ramach dietetyki nie należy do trudnych i z powodzeniem radzą sobie z tym zakresem wiedzy niemal wszyscy, którzy podejmą decyzję o wyborze właśnie tej ścieżki zawodowej.
Czy praca dietetyka jest opłacalna?
Dietetyka jest dziedziną coraz bardziej pożądaną ze względu na rosnące wskaźniki otyłości i wzrost świadomości ludzi co do potrzeby właściwego odżywiania. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów w tym zakresie. Sprawia to, że dietetyka staje się coraz bardziej opłacalnym i przyszłościowym zawodem.
Czy warto robić kurs dietetyki?
3-etapowy kurs dietetyki w ogólnym rozliczeniu czasu trwa znacznie krócej niż studia dietetyczne, a pozwala na zdobycie tak samo uznawanego dyplomu i tytułu zawodowego. Jest to zatem korzystna propozycja i oferta warta rozważenia zarówno dla osób pragnących zmienić dotychczasową profesję, jak i tych, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem życiowej ścieżki zawodowej.
Czy każdy może być dietetykiem?
Nie ma ograniczeń co do tego, kto może zostać dietetykiem. Jeżeli dana osoba jest zainteresowana tą tematyką i chce zająć się kwestiami związanymi z prawidłowym odżywianiem, nic nie stoi na przeszkodzie.
Od czego zacząć naukę na dietetyka?
Naukę na dietetyka należy zacząć od zapisania się na pierwszy z trzech kursów, czyli “Kurs Dietetyka Podstawowy” w Polskim Instytucie Dietetyki. Aby uzyskać dyplom i tytuł dietetyka, można również zrealizować program pięcioletnich studiów na kierunku Dietetyka.
Czy zawód dietetyka ma przyszłość?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu diety na zdrowie i samopoczucie, co zwiększa zapotrzebowanie na profesjonalne porady dietetyczne. Zawód dietetyka staje się coraz bardziej opłacalny finansowo. Wzrastające zapotrzebowanie na usługi dietetyczne przekłada się na większe możliwości zarobkowe i stabilność zawodową.