Podstawy, których dowiesz się tylko z kursu coachingu dietetycznego

kurs coachingu

Trener żywieniowy to specjalista, który wie nie tylko, jak zmotywować do diety, by schudnąć, ale także pomoże wykształcić nowe nawyki żywieniowe. Coaching dietetyczny wykorzystuje szeroką wiedzę w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, co będziemy omawiali w dalszej części artykułu.

Jak zmotywować się do diet?

Słowo „dieta” kojarzona jest zazwyczaj negatywnie z wyrzeczeniami, jedzeniem bez smaku, funkcjonowaniem głodnym itd. Taki sposób patrzenia na ten wyraz nie ma nic wspólnego z jego definicją. Oznacza on ogólnie sposób odżywiania i nie odnosi się jedynie do procesu odchudzania.

Jednak jak zmotywować się do diet, jeżeli chce się zredukować masę ciała? Przede wszystkim na początku należy zrozumieć, że nie muszą one kojarzyć się z ciężką pracą i rezygnacją ze wszystkiego, co smaczne. Wynika to z tego, że odpowiednio dobrana dieta jest zgodna z preferencjami smakowymi danej osoby. Co więcej, wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego ma celu zadbanie o to, by redukujący masę ciała nie odczuwał uczucia głodu.

Coaching dietetyczny, czyli co to takiego?

Coaching dietetyczny, określany również jako diet coaching i trenowanie żywieniowe to proces zakładający rozwój oraz realizowanie założeń żywieniowych. Jego celem jest praca nad zmianą myślenia dotyczącego odżywiania. Może być on związany z odchudzaniem, ale wcale to nie musi być jego główny cel. 

Jak sama nazwa wskazuje diet coaching łączy w sobie pracę nad zachowaniami i nawykami żywieniowymi. Dlatego też coach dietetyczny wykorzystuje w swojej pracy wiedzę psychologiczną oraz dietetyczną – to podstawowe dziedziny, które musi zgłębić specjalista w tym zakresie. Dba o to, aby zmotywować pacjenta nie tylko, aby chwilowo wdrożył zakładany plan żywieniowy, ale też do tego, by długotrwale zmienił swoje przekonania i zachowania.

Czego może nauczyć kurs coachingu dietetycznego?

Kurs coachingu dietetycznego powinien jak najlepiej przygotować kursanta z wiedzy w zakresie motywowania siebie lub innych osób do zmiany nawyków żywieniowych. Zadanie to jest związane zarówno z kwestiami wyboru posiłków, jak i przekonania na temat żywności. 

coaching dietetyczny

Wyżej wymienione oczekiwania spełnia Kurs Coachingu Dietetycznego oferowany przez Polski Instytut Dietetyki. Dzięki niemu uczestnik szkolenia zostaje wprowadzony do tematów związanych z psychologicznymi aspektami dietetyki, takimi jak: psychologiczne podłoże nieprawidłowych zachowań żywieniowych, emocje i stres, wsparcie klientów itd.

Dokładniej w zakresie metodyki pracy diet coachingu kurs omawia tematy dotyczące zasad prowadzenia coachingu oraz etyki i kodeksu coacha, narzędzi prowadzenia coachingu, samoświadomości itd.

Diet coaching – kurs online

Kursy coachingu dietetycznego online są wygodną metodą podjęcia kształcenia, która umożliwia połączenie nauki z innymi obowiązkami. Oczywiście zależy to od tego, czy uczestnik takiego szkolenia ma możliwość dostosowania czasu kształcenia do własnych potrzeb. Właśnie dlatego Polski Instytut Dietetyki wykorzystuje najnowsze metody e-learningowe, a używana platforma internetowa umożliwia powrót do wybranych zagadnień. Dlatego też w zakresie diet coachingu kurs online pozwala przyswoić wiedzę we własnym tempie, co oznacza, że czas trwania nauki zależy od dyspozycyjności i indywidualnych potrzeb kursanta. 

Absolwent otrzymuje certyfikat w języku polskim i angielskim potwierdzający ukończenie kursu. Jednak, aby rozpocząć działalności jako dietetyk, należy zdobyć dyplom uprawniający do wykonywania tego zawodu albo uzyskany status absolwenta technologii żywności, kierunkowych studiów wyższych lub ukończony 3-stopniowy kurs dietetyki udostępniony w ofercie Instytucji, na który składają się: Kurs Dietetyki Podstawowy, Kurs Dietetyki Zaawansowany oraz Kurs Dietetyka.