Jakie są zarobki dietetyka klinicznego?

dietetyka kliniczna

Dietetyka kliniczna jest nauką o żywieniu człowieka chorego. Prowadzenie żywienia klinicznego wymaga kompleksowej i aktualnej wiedzy dotyczącej schorzeń dietozależnych. Jest to odpowiedzialny i satysfakcjonujący zawód, ale także  dobrze płatny i przyszłościowy, ponieważ zdrowe żywienie będzie zawsze wartościowe, a dobrana dieta pomaga w walce z wieloma schorzeniami. Dietetyk kliniczny musi zdobyć odpowiednie kształcenie, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu. Ponadto omówimy, jakie są zarobki dietetyka klinicznego i co wpływa na ich wysokość.

Czy miejsce pracy wpływa na zarobki dietetyka klinicznego?

Osoba posiadająca wiedzę z zakresu dietetyki klinicznej, może pracować jako dietetyk w różnego typu placówkach zajmujących się promowaniem zdrowego żywienia. Wśród przykładów wymienia się pracę w poradniach dietetycznych, salonach odnowy biologicznej, firmach cateringowych. Innym rodzajem miejsc, w których zatrudnieni mogą być dietetycy kliniczni, są placówki lecznicze, takie jak: szpitale, kliniki, ośrodki terapeutyczne, domy seniora. 

Ponadto dietetyk może także rozpocząć własną działalność gospodarczą i otworzyć swój gabinet lub zacząć pracę jako trener żywieniowy, który wykorzystuje swoją wiedzę do układania profesjonalnych diet pod cały proces treningowy, uwzględniając wszelkie schorzenia u pacjenta.

Zatem czy miejsce pracy wpływa na zarobki dietetyka klinicznego? Zdecydowanie tak, dietetyk świadczący usługi na własną rękę zazwyczaj ma wynagrodzenie większe niż pracownik działający na zatrudnieniu. Jednak nie jest to reguła, pracując u kogoś, wszystko zależy od wynegocjowanych warunków wynagrodzenia.

Zdobądź wiedzę potrzebną do pracy jako dietetyk kliniczny podczas “Kursu Dietetyki Klinicznej”

Zarobki dietetyka klinicznego

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego, aby określić średnie wynagrodzenie pracowników różnych branż, mediana zarobków dietetyka wynosi 4070 zł brutto na miesiąc. Na podstawie odpowiedzi 142 dietetyków w styczniu 2023 r. wynagrodzenie osób w tym zawodzie wynosiło od 3600 zł do 4740 zł brutto. 

Należy podkreślić, że raport ten ma charakter szacunkowy i nie wskazuje na konkretne specjalizacje zawodów. Zatem nie określa tego, ile zarabia dietetyk ze specjalizacją z dietetyki klinicznej. Wynagrodzenie tego specjalisty może być znacznie wyższe, ponieważ ceny za konsultacje wynoszą od 100 do 250 zł.

dietetyka kliniczna online

Istnieje kilka czynników wpływających na to, ile zarabia dietetyk kliniczny, a wśród nich wymienia się:

 • wykształcenie;
 • doświadczenie i staż pracy;
 • lokalizacja, w której znajduje się firma;
 • specjalizacja;
 • rekomendacje pacjentów;
 • zakres usług.

Wykształcenie dietetyka klinicznego

Jest to bardzo odpowiedzialna praca, charakteryzująca się obszerną wiedzą z zakresu dietetyki, a także chorób dietozależnych. Nie należy zapominać, że wiedza ta cały czas jest aktualizowana, dlatego dietetyk kliniczny powinien być na bieżąco z nowościami ze świata medycyny i zdrowego żywienia. Więcej informacji na temat wykształcenia dietetyka klinicznego i tego, jakie ma możliwości podjęcia ścieżek edukacyjnych, omawialiśmy w artykule: Jakie powinno być wykształcenie dietetyka klinicznego?

Najwygodniejszą, a zarazem wysokiej jakości, formą kształcenia dla dietetyka pragnącego wykwalifikować się w dietetyce klinicznej, a także każdej osoby zainteresowanej tematem, jest udział w “Kursie Dietetyki Klinicznej” online. Podczas tego szkolenia uczestnik zdobywa wiedzę w zakresie:

 • leczenia żywieniowego człowieka;
 • stanu odżywienia człowieka – ocena i zaburzenia;
 • żywienia kobiet w ciąży;
 • nowotworów i chorób nerek;
 • chorób układu krążenia i cukrzyca;
 • chorób układu pokarmowego i wątroby.

Warto dodać, że absolwent otrzymuje się zaświadczenie MEN i certyfikat w języku polskim i angielskim o ukończeniu kursu, który potwierdza zdobyte umiejętności w zakresie dietetyki klinicznej.