Ile powinien trwać kurs diet coachingu?

okładka: szkolenie coachingowe

Diet coaching jest procesem dążenia do rozwoju i polepszenia efektów czynności związanych z odżywianiem. Osoba specjalizująca się w tych działaniach określana jest diet coachem, a także trenerem żywieniowym. Praca na tym stanowisku wymaga wszechstronnej wiedzy z zakresu dietetyki i komunikacji, dlatego niezbędne jest zdobycie odpowiednich umiejętności w tym zakresie.

Czym zajmuje się diet coach?

Diet coach prowadzi sesje, podczas których określa cel żywieniowy wspólnie ze swoim klientem, a także odszukuje problemy i motywacje związane z jego osiągnięciem. Dlatego też bardzo ważne jest, aby ich relacja opierała się na szczerości i wzajemnym zaufaniu. Dodatkowo zadaniem diet coacha jest udzielanie wsparcia nie tylko podczas wdrożenia zdrowych nawyków, ale i podczas całego procesu zmiany stylu życia.

Czy dietetyk to także diet coach?

Na początku należy poinformować, że ani „diet coach”, ani „trener żywieniowy” nie występują w Klasyfikacji zawodów i specjalności stworzonej przez ministerstwo. Nie oznacza to, że specjalizacja ta nie istnieje, a jedynie nadal wymaga zgłoszenia i opracowania odpowiednich informacji na jej temat.

Jednak klasyfikacja ta określa syntezę zawodu trenera osobistego i wskazuje, że jest on tożsamy z działalnością coacha, mentora, tutora. Każda z osób na tym stanowisku zajmuje się pomocą klientowi w rozwoju zawodowym lub osobistym poprzez poszukiwanie skutecznych rozwiązań problemów oraz wzbudzanie motywacji do działania.

Z kolei dietetyk jest określony jako osoba, która prowadzi poradnictwo dietetyczne związane z: planowaniem, organizowaniem, a także nadzorowaniem żywienia. Opracowuje plan diety na podstawie oceny stanu odżywienia pacjentów, a także ich indywidualnych preferencji.

Zakres obowiązków tych zawodów wskazuje, że diet coach to specjalność, która łączy w sobie zarówno zadania dietetyka, jak i coacha. Dlatego też, aby podjąć pracę jako trener żywieniowy, należy zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu dietetyka.

Po co dietetykowi szkolenie coachingowe?

Wykształcenie dietetyczne jest niezbędne do tego, aby podjąć pracę w zakresie coachingu dietetycznego. Jednak tak jak zostało wskazane powyżej, wiedza z zakresu żywienia nie wystarczy, ponieważ w tej pracy liczą się umiejętności interpersonalne.

zegarek diet coacha

Dlatego też przyszły trener żywieniowy powinien przejść szkolenie coachingowe, dzięki któremu nauczy się komunikacji z klientem. Bardzo ważne jest, aby potrafił nawiązać z nim kontakt, a także zbudować relację opartą na zaufaniu. Ponadto diet coach musi wiedzieć, jak rozmawiać z klientem, co wiąże się z umiejętnością uważnego słuchania, zadawania pytań i udzielania informacji zwrotnych.

Diet coaching – kurs online

Aktualnie w Polsce diet coachem zostają absolwenci różnych szkoleń coachingowych lub studiów podyplomowych z tego zakresu. Innym rozwiązaniem jest udział w Kursie Coaching Dietetyczny online oferowanym przez Polski Instytut Dietetyki

Umożliwia on zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy jako trener żywieniowy w szybszy i bardziej dostępny sposób. Forma zdalna pozwala przyswoić wiedzę we własnym tempie czas trwania nauki zależy od dyspozycyjności i indywidualnych potrzeb kursanta. 

Przyszły specjalista w zakresie diet coachingu kurs może wykonać w każdym miejscu na świecie. Jedynym warunkiem jest posiadanie komputera lub laptopa z dostępem do internetu. Dodatkowo pozwala to zaoszczędzić czas i koszty związane z dojazdami na uczelnię.

Szkolenie to przeznaczone jest dla wszystkich osób, które chcą zgłębić wiedzę z zakresu coachingu dietetycznego. Program zawiera następujące tematy:

  • Wprowadzenie do Diet Coachingu.
  • Psychologiczne aspekty diet coachingu. 
  • Metodyka pracy Diet Coacha.
  • Charakterystyka procesu Diet Coachingu.

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu w języku polskim i angielskim.